Utorok, 21. máj 2024
Oblačno  19 °C
Mimoriadne správy

Medailistov z Ruska a Bieloruska nebudú na paralympiáde v Paríži evidovať v medailovej bilancii krajín

 Webnoviny   6. marec 2024  81  
Medailistov z Ruska a Bieloruska nebudú na paralympiáde v Paríži evidovať v medailovej bilancii krajín

6.3.2024 (SITA.sk) - Neutrálni športovci z Ruska a Bieloruska, ktorí sa umiestnia na stupňoch víťazov na tohtoročných paralympijských hrách v Paríži, nebudú uvedení v medailovej bilancii krajín.

V stredu to prostredníctvom svojho oficiálneho webu oznámil Medzinárodný paralympijský výbor (MPV).

Nemôžu ísť na ceremoniál


Okrem toho sa na ruských a bieloruských športovcov, ako aj ich realizačné tímy, budú vzťahovať aj ďalšie obmedzenia.

Nebudú súčasťou otváracieho ani záverečného ceremoniálu a pred podujatím budú nezávisle preverení, či nepodporujú vojnu na Ukrajine a nie sú prepojení s armádami v Rusku alebo Bielorusku.

Až po previerke a úplnom súlade s predpismi MPV budú môcť národné paralympijské výbory Ruska a Bieloruska prihlásiť konkrétnych športovcov a realizačné tímy na paralympijské hry.

Musia byť dodržané podmienky


Členovia MPV na septembrovom valnom zhromaždení v Bahrajne rozhodli, že Rusi a Bielorusi môžu v Paríži súťažiť pod neutrálnym štatútom.

Reprezentanti Ruska a Bieloruska môžu štartovať za podmienky, že ich účasť nebudú sprevádzať znaky, vlajky a hymny ich krajín.

V prípade, že neutrálny športovec získa zlatú medailu, počas medailového ceremoniálu pustia paralympijskú hymnu. Paralympijské hry v Paríži sa uskutočnia od 28. augusta do 8. septembra 2024.

Viac k témam: Paralympiáda, Paralympijské hry, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk - Medailistov z Ruska a Bieloruska nebudú na paralympiáde v Paríži evidovať v medailovej bilancii krajín © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.