Streda, 29. máj 2024
Mimoriadne správy

Maročanka prepísala dejiny ženského futbalu, na majstrovstvách sveta v Austrálii nastúpila s hidžábom (foto)

 Webnoviny  30. júl 2023  144  
Maročanka prepísala dejiny ženského futbalu, na majstrovstvách sveta v Austrálii nastúpila s hidžábom (foto)

30.7.2023 (SITA.sk) - Obrankyňa marockej ženskej futbalovej reprezentácie Nouhaila Benzina sa v nedeľňajšom zápase proti družstvu Kórejskej republiky na majstrovstvách sveta v Austrálii a Novom Zélande zapísala do histórie. Stala sa vôbec prvou hráčkou, ktorá v dejinách svetových šampionátov nastúpila s hidžábom.

Potrebné boli rôzne kampane


Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) do roku 2014 zo „zdravotných a bezpečnostných dôvodov“ zakazovala hrať s náboženskými pokrývkami hlavy. Povolila to až po viacerých kampaniach zo strany aktivistov, športovcov a vládnych a futbalových predstaviteľov.

„Nepochybujem o tom, že čoraz viac žien a moslimských dievčat sa bude pozerať na Benzinu a bude sa ňou skutočne inšpirovať. Nielen hráčky, ale myslím si, že tí, ktorí rozhodujú, trénujú a taktiež ženy v iných športoch,“ povedala Assmaah Helal, spoluzakladateľka Siete moslimských žien v športe.

Zdolanie Nemkami ich neodradilo


Maročanky sú prvé arabské alebo severoafrické ženské reprezentačné družstvo, ktoré sa prebojovalo na majstrovstvá sveta. Pri pondelňajšom vstupe do turnaja podľahli Nemkám 0:6, ale v nedeľu triumfovali nad Kórejčankami 1:0.

„Sme poctené, že sme prvé arabské družstvo, ktoré sa zúčastnilo na ženských majstrovstvách sveta. Cítime veľkú zodpovednosť,“ povedala pred turnajom kapitánka Ghizlane Chebbak.Viac k témam: Aktivisti, Hidžáb, Majstrovstvá sveta žien vo futbale, Sieť moslimských žien v športe
Zdroj: SITA.sk - Maročanka prepísala dejiny ženského futbalu, na majstrovstvách sveta v Austrálii nastúpila s hidžábom (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.