Piatok, 3. máj 2024
Malá oblačnosť  9,9 °C

Liga majstrov (finále): Tottenham – FC Liverpool (online)

Webnoviny   1. jún 2019  422

MADRID 1. júna (WebNoviny.sk) - Sobotňajší finálový súboj futbalovej Ligy majstrov 2018/2019 na štadióne Wanda Metropolitano v Madride určí nového európskeho klubového šampióna.

Zápas medzi Tottenhamom Hotspur a FC Liverpool sa hrá od 21:00 a hlavným rozhodcom je Slovinec Damir Skomina. Je to celkovo siedme finálové stretnutie, v ktorom hrajú mužstvá z rovnakej krajiny.

Liga majstrov - finále

• štadión Wanda Metropolitano v Madride

Tottenham Hotspur - FC Liverpool

• hrá sa od 21.00

Góly:

Žlté karty: 0 – 0

strely celkovo (na bránu): 0:0 (0:0) rohové kopy: 0:0, ofsajdy: 0:0, držanie lopty (v %): 50 – 50, rozhodcovia: D. Skomina - J. Praprotnik, R. Vukan (všetci Slovin.)

Predpokladané zostavy:
Tottenham: Lloris - Trippier, Alderweireld, Vertonghen, D. Rose - Moussa Dembélé, Eriksen - Lucas Moura, Alli, Son Heung-min - H. Kane
Liverpool: Alisson - Alexander-Arnold, Matip, Van Dijk, Robertson - Henderson, Fabinho, Milner - Salah, Firmino, Mané

Tottenham a Liverpool sa na európskej pohárovej scéne v minulosti stretli iba dvakrát. Bolo to v semifinále Pohára UEFA 1972/1973. "The Reds" v úvodnom zápase doma na Anfielde triumfovali 1:0 a napriek prehre 1:2 v odvete v Londýne postúpili do finále. V ňom si v dvojzápase poradili s nemeckou Borussiou Mönchengladbach (3:0 doma, 0:2 vonku, pozn.) a získali Pohár UEFA.

V minulosti v pohárovej Európe vyhralo tri veľké súťaže (LM/EPM, EL/Pohár UEFA a Pohár víťazov pohárov) iba päť klubov - Juventus Turín, Ajax Amsterdam, Bayern Mníchov, FC Chelsea a Manchester United. V sobotu sa do tejto spoločnosti môže dostať aj Tottenham Hotspur, ktorý má na konte dva triumfy v Pohári UEFA (1972 a 1984) aj jeden v Pohári víťazov pohárov (1963).

1973: AJAX AMSTERDAM – Juventus Turín (v Belehrade) – 1:0
1974: BAYERN MNÍCHOV – Atletico Madrid (v Bruseli) – 1:1 po predĺžení, opakovaný zápas 4:0
1983: HAMBURGER SV – Juventus Turín (v Aténach) -1:0
1984: FC LIVERPOOL – AS Rím (v Ríme) – 1:1 po predĺžení, 4:2 na strely zo značky pok. kopu
1985: JUVENTUS TURÍN – FC Liverpool (v Bruseli) – 1:0
1986: STEAUA BUKUREŠŤ – FC Barcelona (v Seville) – 0:0 po predĺžení, 2:0 na strely zo značky pok. kopu
1987: FC PORTO – Bayern Mníchov (vo Viedni) – 2:1
1988: PSV EINDHOVEN – Benfica Lisabon (v Stuttgarte) – 0:0 po predĺžení, 6:5 na strely zo značky pok. kopu
1989: AC MILÁNO – Steaua Bukurešť (v Barcelone) – 4:0
1990: AC MILÁNO – Benfica Lisabon (vo Viedni) – 1:0
1991: CZ BELEHRAD – Olympique Marseille (v Bari) – 0:0 po predĺžení, 5:3 na strely zo značky pok. kopu
1992: FC BARCELONA – Sampdoria Janov (v Londýne) – 1:0 po predĺžení

LIGA MAJSTROV (LM)

1993: OLYMPIQUE MARSEILLE – AC Miláno (v Mníchove) – 1:0
1994: AC MILÁNO – FC Barcelona (v Aténach) – 4:0
1995: AJAX AMSTERDAM – AC Miláno (vo Viedni) – 1:0
1996: JUVENTUS TURÍN – Ajax Amsterdam (v Ríme) – 1:1 po predĺžení, 4:2 na strely zo značky pok. kopu
1997: BORUSSIA DORTMUND – Juventus Turín (v Mníchove) – 3:1
1998: REAL MADRID – Juventus Turín (v Amsterdame) – 1:0
1999: MANCHESTER UNITED – Bayern Mníchov (v Barcelone) – 2:1
2000: REAL MADRID – FC Valencia (v Paríži – St. Dennis) – 3:0
2001: BAYERN MNÍCHOV – FC Valencia (v Miláne) – 1:1 po predĺžení, 5:4 na strely zo značky pok. kopu
2002: REAL MADRID – Bayer Leverkusen (v Glasgowe) – 2:1
2003: AC MILÁNO – Juventus Turín (v Manchestri) – 0:0 po predĺžení, 3:2 na strely zo značky pok. kopu
2004: FC PORTO – AS Monaco (v Gelsenkirchene) – 3:0
2005: FC LIVERPOOL – AC Miláno (v Istanbule) – 3:3 po predĺžení, 3:2 na strely zo značky pok. kopu
2006: FC BARCELONA – Arsenal Londýn (v Paríži) – 2:1
2007: AC MILÁNO – FC Liverpool (v Aténach) – 2:1
2008: MANCHESTER UNITED – FC Chelsea (v Moskve) – 1:1 po predĺžení, 6:5 na strely zo značky pok. kopu
2009: FC BARCELONA – Manchester United (v Ríme) – 2:0
2010: INTER MILÁNO – Bayern Mníchov (v Madride) – 2:0
2011: FC BARCELONA – Manchester United (v Londýne) – 3:1
2012: Bayern Mníchov – FC CHELSEA (v Mníchove) – 1:1 po predĺžení, 3:4 na strely zo značky pok. kopu
2013: Borussia Dortmund – BAYERN MNÍCHOV (v Londýne) – 1:2
2014: REAL MADRID – Atlético Madrid (v Lisabone) – 4:1 po predĺžení
2015: Juventus Turín – FC BARCELONA (v Berlíne) – 1:3
2016: REAL MADRID – Atlético Madrid (v Miláne) – 1:1 po predĺžení, 5:3 na strely zo značky pok. kopu
2017: Juventus Turín – REAL MADRID (v Cardiffe) – 1:4
2018: REAL MADRID – FC Liverpool (v Kyjeve) 3:1

Viac k témam: FC Liverpool, Liga majstrov, Madrid, Tottenham Hotspur
Zdroj: Webnoviny.sk - Liga majstrov (finále): Tottenham – FC Liverpool (online) © SITA Všetky práva vyhradené.