Streda, 29. máj 2024
Polojasno  17,6 °C
Mimoriadne správy

FIFA vykonala vlani vyše 2600 odberov, proti antidopingovým pravidlám sa však neprevinil nikto

 Webnoviny   9. marec 2024  164  
FIFA vykonala vlani vyše 2600 odberov, proti antidopingovým pravidlám sa však neprevinil nikto

9.3.2024 (SITA.sk) - Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) na turnajoch pod svojou hlavičkou v roku 2023 nezaznamenala ani jeden dopingový prehrešok, pričom komisári odobrali dovedna viac ako 2600 vzoriek na analýzu. Na svetovom šampionáte žien v Austrálii a na Novom Zélande podstúpilo test až 860 hráčok, pričom niektoré odovzdali biologický materiál až sedemkrát.

Pozitívny test iba v jednom prípade


Iba v jednom prípade prišlo k pozitívnemu testu, vzápätí však prišlo k vysvetleniu, pretože hráčka mala výnimku zo zdravotných dôvodov. Na podujatiach mužov vzorky odovzdalo 732 futbalistov, šlo o MS klubov, svetové šampionáty mládežníkov či kvalifikačné súboje o postup na MS 2026.

V súvislosti s MS 2022 pritom FIFA zaznamenala päť prehreškov ešte počas kvalifikácie u hráčov z Kostariky, Džibutska, Salvádora, Hondurasu a Pobrežia Slonoviny. Na vlaňajšom svetovom šampionáte futbalistov do 20 rokov v Argentíne bol jeden z hráčov v hľadáčiku pre podozrivo vysokú hladinu testosterónu.

Ďalšia analýza


"Ďalšia analýza nepotvrdila atypický nález a prípad bol uzavretý," informoval strešný orgán svetového futbalu.

V súvislosti s rokom 2023 FIFA špecifikovala, že z celkového počtu 2616 vzoriek bolo 1581 vzoriek moču, 475 vzoriek krvi, 449 vzoriek k biologických pasov a 111 vzoriek odobratých z vysušených krvných škvŕn.

Viac k témam: Analýza, Doping, FIFA, Majstrovstvá sveta (MS) vo futbale, Testy
Zdroj: SITA.sk - FIFA vykonala vlani vyše 2600 odberov, proti antidopingovým pravidlám sa však neprevinil nikto © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.