Štvrtok, 25. február 2021
Jasno  9 °C
Mimoriadne správy

Dohrá sa sezóna prestížnej NHL? Zvažujú viaceré riešenie, ale hráči sú za jej ukončenie

 Webnoviny  20. máj 2020  145
Dohrá sa sezóna prestížnej NHL? Zvažujú viaceré riešenie, ale hráči sú za jej ukončenie

20.5.2020 (Webnoviny.sk) - Niečo vyše týždňa zostáva do momentu, keď by malo vedenie NHL oznámiť formát či spôsob návratu prestížnej zámorskej profiligy v tejto sezóne a či vôbec sa tak stane.

Komplikácie by však mohlo priniesť aktuálne vyhlásenie kanadského premiéra Justina Trudeaua, že obmedzený pohyb na hraniciach USA a Kanady potrvá minimálne do 21. júna. A je reálne, že tieto obmedzenia potrvajú do začiatku júla.


"Dúfam, že to nebude mať významný dopad na naše ďalšie diskusie o časovom harmonograme návratu NHL," vyjadril sa k vyhláseniu kanadského premiéra zástupca komisára NHL Bill Daly.

O osude sezóny sa rozhodne čoskoro


Sedem z 31 účastníkov NHL je z Kanady, ale v jednotlivých kluboch pôsobí väčšina hráčov z tejto krajiny, ktorí na začiatku pandémie koronavírusu v Severnej Amerike zamierili do svojich domovov a potrebujú sa vrátiť k svojim zamestnávateľom.

Viac o téme Koronavírus
Istý problém môže vzniknúť aj pri hráčoch z Európy, ktorí rovnako odcestovali domov vrátane viacerých Slovákov.  Ich podiel na celkovom počte hokejistov, ktorí sa potrebujú vrátiť do klubov je 17-percentný.

Viac k téme Ekonomické dopady koronavírusu


O prípadnom pokračovaní v sezóne 2019/2020 rozhodne výbor zložený zo zástupcov NHL a hráčskej asociácie NHLPA. Sezóna sa zastavila 12. marca a prakticky od začiatku komisár Gary Bettman presadzuje myšlienku dohrať ročník aj za cenu toho, že by sa play-off malo začať až v septembri.

Medzi najviac diskutované možnosti patrí formát play-off s 24 mužstvami iba vo vybraných mestách bez výraznejších nárokov na cestovanie a bez prítomnosti fanúšikov.

Momentálne sa hľadajú riešenia


Malo by ísť o dve mestá menej postihnuté šírením koronavírusu, ktoré by sa tak stali pre zvyšok základnej časti a play-off centrami konferencií.

Zvažuje sa aj možnosť hrať až do októbra s tým, že nová sezóna by sa začala v decembri alebo januári budúceho roku. Obranca New Jersey Devils Connor Carrick sa vyjadril, že verí v rozumné rozhodnutie a bude ho brať ako nezvratný fakt.

"Akékoľvek riešenie bude zaujímavé. Bude to novinka, ktorú budeme musieť prijať," uviedol Carrick. Skúsený brankár v službách Devils Cory Schneider vidí väčšie problémy. "Dokedy môžeme čakať s rozhodnutím? Kedy bude už neskoro na to, aby sa sezóna dohrala. A ako na tom budú hráči z tímov, ktoré sa vôbec nedostanú do play-off?," pýta sa 34-ročný Američan.

Hráči sú za ukončenie sezóny


Čoraz viac hokejistov z Európy sa prikláňa k názoru, že aktuálna sezóna NHL by sa už nemala dohrávať. A to aj napriek tomu, že všetkým zainteresovaným stranám by vznikli veľké finančné straty.

Český obranca Washingtonu Radko Gudas v tom má jasno: "Je trochu smutné, že pre peniaze sú majitelia klubov ochotní riskovať zdravie toľkých ľudí," cituje Gudasa portál idnes.cz. Jeho krajan z tímu Carolina Hurricanes Petr Mrázek má podobný názor, ale z iného dôvodu: "Je hlúposť pokračovať, keď sme dva mesiace vôbec nehrali."

"Ak by sa McDavid, Crosby či Ovečkin už v tejto sezóne nevrátili do akcie na ľade, ligové príjmy by klesli o jednu pätinu, čo predstavuje asi miliardu dolárov. Na tieto príjmy sú naviazané aj platy hráčov. Znamenalo by to, že hokejistom by museli v budúcej sezóne brať reálne menej peňazí," píše expert idnes.cz.

Faktom je, že akýkoľvek formát návratu hokeja úplne nevylúči riziko infekcie medzi hráčmi, ktorí v súbojoch pri mantineli nemajú šancu dodržať sociálne odstupy a po zápase sú nútení rýchlo sa osprchovať, aby sa zbavili prepotených dresov. Napriek tomu v NHL stále beží naplno akcia "Zachráňme sezónu."

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, Koronavírus, NHL, play-off NHL
Zdroj: Webnoviny.sk - Dohrá sa sezóna prestížnej NHL? Zvažujú viaceré riešenie, ale hráči sú za jej ukončenie © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.