Piatok, 6. marec 2026
Mimoriadne správy
- Vývoj situácie v Iráne má rôzne scenáre, politológ hovorí o bezpečnostných aj ekonomických rizikách pre Európu
- Irán 48 hodín po útoku. Režim na kolenách, ale svet je bližšie k vojne než k mieru? – FOTO
- Námestník iránskeho ministra zahraničných vecí čelí žalobe pre účasť na zločinoch proti ľudskosti
- Prezident Pellegrini rokoval v Indii s premiérom Módím, Slovensko chce s krajinou posilniť spoluprácu – VIDEO, FOTO
- Blanár zastupoval Fica na prvom zasadnutí Trumpovej Rady mieru, Slovensko bolo v úlohe pozorovateľa – FOTO
Disciplinárka potrestala Slovan aj Spartak za správanie fanúšikov, Trnavčania zaplatia viac
6.5.2023 (SITA.sk) - Disciplinárna komisia Slovenského futbalového zväzu (DK SFZ) v súvislosti s finálovým stretnutím Slovenského pohára, v ktorom v pondelok 1. mája triumfoval domáci Spartak Trnava na Slovanom Bratislava 3:2 po predĺžení, pristúpila k trestom pre účastníkov duelu.
Skandovanie antisemitických prejavov
Pokuty za správanie svojich fanúšikov dostali obaja finalisti, trnavský klub musí zaplatiť 10-tisíc eur a bratislavský 6-tisíc eur. O oboch táborov priaznivcov prišlo k porušeniu Disciplinárneho poriadku SFZ. Informuje o tom oficiálny web zväzu.
"Výška uloženej pokuty v prípade FC Spartak Trnava zohľadňuje predovšetkým tú skutočnosť, že počas stretnutia došlo zo strany jeho fanúšikov okrem iných previnení najmä k závažnému, opakovanému skandovaniu antisemitických prejavov, pričom predovšetkým po druhom dosiahnutom góle Trnavy tieto prejavy svojou intenzitou a trvaním dosiahli mimoriadne závažný rozsah. Je potrebné zdôrazniť, že takéto správanie fanúšikov FC Spartak Trnava sa vyskytlo v tomto súťažnom ročníku opakovane, pričom intenzita, v akej sa antisemitizmus vyskytol počas finálového stretnutia, je neprijateľná," referuje DK SFZ vo svojom komuniké.
Otvorený oheň v sektore
Disciplinárka sa tiež rozhodla poukázať na to, že akékoľvek prejavy extrémistickej alebo protinárodnostnej povahy nebude na slovenských futbalových štadiónoch tolerovať, pričom v prípade recidívy, ako je tomu v tomto prípade, je pripravená tvrdosť sankcií zvyšovať a to až dovtedy, kým tieto prejavy nevymiznú.
"V prípade incidentov zo strany fanúšikov ŠK Slovan Bratislava bola ich závažnosť zvýšená najmä spôsobením otvoreného ohňa v ich sektore, pričom pri následnom plnení povinností zo strany príslušníkov hasičského zboru došlo k ich bezprecedentnému napadnutiu fanúšikmi Slovana. Okrem toho sa aj fanúšikovia ŠK Slovan Bratislava dopustili prejavov namierených voči FC Spartak Trnava s rasistickým podtónom," informuje DK SFZ.
Apel na kluby
Disciplinárka tiež doplnila, že ďalšie udalosti vyplývajúce v danom stretnutí predovšetkým z emócií medzi oboma futbalovými klubmi, ktoré môžu byť vyhodnotené ako disciplinárne previnenia, bude DK SFZ naďalej podrobne vyšetrovať na svojom nasledujúcom zasadnutí.
Za týmto účelom si predvolala na podanie vysvetlenia aj hlavného rozhodcu finálového stretnutia národného pohára.
"DK SFZ považuje za potrebné vzhľadom na blížiace sa dôležité stretnutie v boji o titul vo Fortuna lige medzi DAC 1904 Dunajská Streda a ŠK Slovan Bratislava (hrá sa už v nedeľu 7. mája, pozn.) aj touto formou apelovať na zástupcov oboch klubov a ich fanúšikovských táborov, aby sa pri povzbudzovaní svojich mužstiev vyvarovali antisemitským, rasistickým alebo protinárodnostným prejavom, ktoré v 21. storočí nemajú mať tak v spoločnosti, ako ani na štadiónoch akékoľvek miesto," upozorňuje komisia.
Viac k témam: Slovnaft cup
Zdroj: SITA.sk - Disciplinárka potrestala Slovan aj Spartak za správanie fanúšikov, Trnavčania zaplatia viac © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Poľsko a Slovensko budú spolupracovať v obrannom priemysle, rokovania hovoria o konkrétnych projektoch – VIDEO
Vývoj situácie v Iráne má rôzne scenáre, politológ hovorí o bezpečnostných aj ekonomických rizikách pre Európu
Na policajnom prezídiu má pribudnúť busta Lučanského, exminister Mikulec vyjadril svoje pochybnosti