Štvrtok, 4. marec 2021
Oblačno  4,7 °C
Mimoriadne správy

Chára je už 13 dní chorý zo smrti Floyda a priznáva, že ako cudzinec mal problémy adaptovať sa

 Webnoviny   7. jún 2020  94
Chára je už 13 dní chorý zo smrti Floyda a priznáva, že ako cudzinec mal problémy adaptovať sa

7.6.2020 (Webnoviny.sk) - Zdeno Chára v piatok spolu so stovkami ľudí pochodoval ulicami mestečka Brookline, aby jasne vyjadril svoj postup v boji proti rasovej neznášanlivosti v Spojených štátoch amerických.

Dlhoročný kapitán hokejistov Bostonu Bruins sa pridal k ďalším športovcom z tohto mesta, basketbalistom Jaylenovi Brownovi, Marcusovi Smartovi aj Enesovi Kanterovi, ktorí rovnako protestovali voči brutálnemu policajnému zásahu pri zatýkaní Afroameričana Georgea Floyda. Ten neskôr podľahol zraneniam pri prevoze do nemocnice.

Rasizmus nemá na svete miesto


"Stojím za čiernou komunitou. Na životoch týchto ľudí záleží. Už 13 dní som chorý z vraždy Georgea Floyda. Premýšľam o tom, čo sa stalo a hľadám vhodné slová. Stále s tým vnútorne bojujem. Rasizmus na tomto svete nemá svoje miesta," skonštatoval Zdeno Chára na svojom instagramovom profile.

Viac o téme: Zabitie Georga Floyda – protesty v USA
Chára priznal, že aj on mal ako cudzinec problémy adaptovať sa po príchode do Severnej Ameriky. Zároveň však dodal, že to nebolo pre farbu pleti."Nikdy nebudem vedieť, aké je to ísť ulicou a necítiť sa bezpečne. Nikto by to nemal zažívať. Musíme načúvať jeden druhému a vzájomne si prejavovať úctu. Rovnosť medzi ľuďmi musí byť priorita. Čokoľvek iné je neprijateľné," doplnil 43-ročný veterán v službách víťaza základnej časti v dosiaľ neukončenej sezóne 2019/2020.

Pri pochodoch to nesmie skončiť


Chára dodal, že z nenásilného pochodu proti rasizmu má dobrý pocit. "Obohatilo ma to. Nielen že som sa stretol s ľuďmi s jasným postojom, ale spolu sme aj konverzovali a vzájomne sa niečo naučili. V tomto bode to však nesmie skončiť. Budeme v tom pokračovať," reagoval víťaz Stanleyho pohára z roku 2011 a dvojnásobný strieborný medailista z MS.

Portál Boston.com rovnako uvádza, že Chárov dlhoročný spoluhráč v tíme "Medveďov" Patrice Bergeron venoval 50 000 USD pre skupiny bojujúce za sociálnu spravodlivosť.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Protesty v USA po smrti Georga Floyda (fotografie)

Viac k témam: Zabitie Georgea Floyda - protesty v USA
Zdroj: Webnoviny.sk - Chára je už 13 dní chorý zo smrti Floyda a priznáva, že ako cudzinec mal problémy adaptovať sa © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.