Utorok, 3. august 2021
Zamračené  12,2 °C
Mimoriadne správy

Biatlonistovi Usťugovi hrozí strata zlata z Vancouveru 2010, Hurajt tak možno dostane striebro

 Webnoviny  28. október 2020  123
Biatlonistovi Usťugovi hrozí strata zlata z Vancouveru 2010, Hurajt tak možno dostane striebro

28.10.2020 (Webnoviny.sk) - Ruský biatlonista Jevgenij Usťugov príde pre doping o dve medaily zo ZOH 2010 v kanadskom Vancouveri. Jednotka integrity biatlonu (BIU) v utorok informovala o verdikte Športového arbitrážneho súdu (CAS), že Rus príde o zlato z pretekov s hromadným štartom na 15 km a o bronz zo štafety.

Odobratie cenných kovov ešte musí potvrdiť Medzinárodný olympijský výbor (MOV), malo by však ísť len o formalitu.

Usťugov zrejme príde aj o ďalšie zlato


CAS rozhodol v neprospech Usťugova na základe údajov v jeho biologickom pase, ktoré poukázali na požitie nedovolených látok.

"Pán Usťugov využil zakázané podporné prostriedky na zvýšenie výkonnosti a ich užitie sa snažil zamaskovať, čo však odhalili údaje v biologickom pase," referovali predstavitelia BIU.

Biatlonista sa pred CAS obhajoval tvrdením, že zvýšená hladina hemoglobínu v jeho tele má genetický základ. Doping Usťugova pravdepodobne pripraví Rusko aj o zlato zo štafety na domácich ZOH v Soči 2014. V oboch prípadoch sa Usťugov plánuje odvolať prostredníctvom svojho právnika Alexeja Panicha.

Hurajt získa striebro namiesto bronzu 


V spomenutých pretekoch mužov na 15 km s hromadným štartom finišoval tretí slovenský reprezentant Pavol Hurajt a z Vancouveru si priniesol bronz. Ak celý proces odobratia najcennejšieho kovu z tejto súťaže sa skončí v neprospech Usťugova, dodatočne by mal niekdajší slovenský reprezentant získať striebro namiesto bronzu.

Na najvyšší stupienok by sa v takom prípade posunul Francúz Martin Fourcade a zo 4. na 3. pozíciu by sa dostal Rakúšan Christoph Sumann.

Viac k témam: biatlon, doping, medaila
Zdroj: Webnoviny.sk - Biatlonistovi Usťugovi hrozí strata zlata z Vancouveru 2010, Hurajt tak možno dostane striebro © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.