Piatok, 22. november 2024
Zamračené -0,5 °C
Mimoriadne správy
- Trump má novú kandidátku na čelo ministerstva spravodlivosti, bývalú generálnu prokurátorku Floridy Pam Bondiovú
- Moskva na Ukrajine stratila ďalších viac ako tisíc vojakov, prišla aj o bojové vozidlá a delostrelectvo
- Záporožskej jadrovej elektrárni na juhu Ukrajiny hrozí odpojenie od elektriny
- Medzinárodný trestný súd vydal zatykač na izraelského premiéra pre vojnu v Pásme Gazy
- Rusi vo vojne proti Ukrajine prvýkrát použili medzikontinentálnu raketu
BRATISLAVA 31. marca (WebNoviny.sk) – Nadmerné pitie alkoholu počas Veľkej noci zamestnáva aj zdravotných záchranárov. Na linke tiesňového volania 155 eviduje Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby (ZZS) SR každoročne počas veľkonočného pondelka viac volaní práve pre prílišné pitie alkoholu.
Počet výjazdov pre alkohol je porovnateľný so Silvestrom a oslavami príchodu nového roka, agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Operačného strediska ZZS SR Alena Krčová. Počas minuloročného veľkonočného pondelka zasahovali záchranári až v 72 prípadoch intoxikácie alkoholom a ošetriť museli aj opité deti.
Vlani ratovali aj opité deti
Ako ďalej vyplýva z údajov o zásahoch záchrannej zdravotnej služby počas veľkonočného pondelka v minulom roku, najviac výjazdov mali záchranári v Košickom kraji, v ktorom ratovali 14 ľudí a najmenej v Žilinskom kraji, kde ošetrili päť osôb. Medzi ošetrenými boli aj dve deti.
Odporúčame:
Keď pijete, auto nechajte doma, vyzýva vodičov polícia
„Najmä u detí pritom môže mať otrava alkoholom až fatálne následky. Deti majú citlivejší organizmus, a v prípade neposkytnutia pomoci sú rizikom rôzne zdravotné komplikácie, v krajnom prípade aj udusenie zvratkami,“ upozorňuje v tlačovej správe hovorkyňa zdravotných záchranárov.
Žlčníkové koliky a podráždený pankreas
Ak sa ocitneme v situácii, keď od nás závisí zdravie až život intoxikovaného človeka, treba urýchlene konať, vyzývajú záchranári. V prípade, že je človek s otravou alkoholom v bezvedomí, treba ho uložiť na bok do stabilizovanej polohy, aby sa neudusil zvratkami.
Hneď potom treba zavolať na bezplatnú linku 155 a riadiť sa pokynmi operátora. Až do príchodu profesionálnych záchranárov treba kontrolovať, či intoxikovaná osoba dýcha. Ak nedýcha, okamžite treba začať s oživovaním. Pokiaľ ju neovládame, operátor linky 155 telefonicky poradí, ako ju vykonávať, informovala ďalej.
Ďalšou skupinou zdravotných ťažkostí, ktorú počas Veľkej noci hlásia ľudia na bezplatnú tiesňovú linku záchrannej zdravotnej služby 155 sú bolesti brucha, napríklad žlčníkové koliky, podráždený pankreas či žalúdok. Ich spúšťačom je vo väčšine prípadov prejedanie sa.
Pri ľahšej forme postačí diéta, ideálny je čierny čaj a staršie pečivo. V prípade vážnych problémov treba volať na číslo 155 a operátor poradí, ako postupovať, prípadne vyšle na pomoc posádku záchrannej zdravotnej služby.
Viac k témam: alkohol, Veľká noc
Zdroj: Webnoviny.sk - Záchranári majú cez Veľkú noc najviac práce pre alkohol © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Poliačik by dal vláde za školstvo päťku, zo 118 cieľov splnila desať