Utorok, 21. apríl 2026
Mimoriadne správy
- Španielsko požiada Úniu o ukončenie asociačnej dohody s Izraelom, hovorí o porušovaní medzinárodného práva
- Americký viceprezident J.D. Vance povedie delegáciu Spojených štátov na rokovania s Iránom v Pakistane
- Úrady evakuovali tisíce obyvateľov parížskeho predmestia, experti sa snažia zneškodniť bombu z druhej svetovej vojny
- Polícia objavila jed na potkany v detskom jedle značky HiPP, môže ísť o súčasť vydieračského plánu
- Britskí ministri vyjadrili podporu Starmerovi. Premiér čelí škandálom okolo dlhoročného spojenca Jeffreyho Epsteina
Vyšetrovanie vytvára podľa ministerstva nešťastný obraz, že aktivisti sa od kriminálnikov nelíšia
Webnoviny 3. december 2018 720
BRATISLAVA 3. novembra (WebNoviny.sk) – Ministerstvo životného prostredia (MŽP) a Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) nechceli komentovať rozhodnutie súdu, ktorý nariadil väzobné stíhanie aktivistov Greenpeace za ich protest proti ťažbe uhlia na Hornej Nitre.
Bohaté skúsenosti s Greenpeace
MŽP aj SIŽP na sociálnej sieti „na základe bohatých skúsenosti s aktivistami Greenpeace“ konštatovali, že jediným cieľom aktivistov je lepšia ochrana životného prostredia.
„Za dohladateľné obdobie vo vzťahu k envirorezortu nikdy neprekročili etické hranice, vždy boli slušní, konštruktívni a poukazovali na konkrétne otázky ochrany životného prostredia. Ako ministerstvo, tak aj inšpekcia sa obávajú, že vyšetrovanie aktivistov Greenpeace vo väzbe vytvára obraz, že medzi ekologickými aktivistami a kriminálnikmi neexistuje rozdiel. To z hľadiska ochrany životného prostredia na Slovensku môže predstavovať veľmi nešťastný signál,“ uviedlo MŽP na sociálnej sieti.
Polícia ešte v stredu 28. novembra zadržala pätnásť aktivistov zo štyroch krajín po tom, ako vyvesili 15-metrový transparent na ťažobnú vežu v objekte Hornonitrianskych baní v Novákoch.
Odmietajú tvrdenia Hornonitrianskych baní
Troch aktivistov prepustili. Sedem žien a päť mužov zostalo vo väzbe a vzniesli voči nim obvinenie. Greenpeace od začiatku odmieta tvrdenia Hornonitrianskych baní, že aktivisti ohrozili svojím konaním baníkov.
Okresný súd v Prievidzi v nedeľu rozhodol, že aktivisti budú až do súdneho procesu stíhaní vo väzbe. Dôvodom je obava, že budú pokračovať v páchaní trestnej činnosti. Proti rozhodnutiu o väzbe všetci obvinení podali sťažnosti, o ktorých bude rozhodovať Krajský súd v Trenčíne.
Greenpeace toto rozhodnutie považuje za bezprecedentné a vyzýva k solidarite so zadržanými. Aj premiér Peter Pellegrini spochybnil väzobné stíhanie aktivistov a vyhlásil, že vo väzbe by mali skončiť len ľudia, ktorí sú zjavne nebezpeční a ktorí páchajú trestnú činnosť.
Viac k témam: Greenpeace, Hornonitrianske bane, László Sólymos, Ministerstvo životného prostredia SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Vyšetrovanie vytvára podľa ministerstva nešťastný obraz, že aktivisti sa od kriminálnikov nelíšia © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Opitý Robin ignoroval dopravnú značku, skončil v cele
Britskí ministri vyjadrili podporu Starmerovi. Premiér čelí škandálom okolo dlhoročného spojenca Jeffreyho Epsteina
Polícia objavila jed na potkany v detskom jedle značky HiPP, môže ísť o súčasť vydieračského plánu
Americký viceprezident J.D. Vance povedie delegáciu Spojených štátov na rokovania s Iránom v Pakistane