Utorok, 20. október 2020
Jasno  4,3 °C
Mimoriadne správy

Voľba generálneho prokurátora: Kollár určil termín, dokedy je možné podať návrhy na kandidátov

 Webnoviny  11. september 2020  45
Voľba generálneho prokurátora: Kollár určil termín, dokedy je možné podať návrhy na kandidátov

11.9.2020 (Webnoviny.sk) - Návrhy kandidátov na voľbu nového generálneho prokurátora je možné podávať do 9. októbra. Ako ďalej v tlačovej správe informuje odbor komunikácie Kancelárie Národnej rady SR (NR SR), samotná voľba by sa mala uskutočniť na schôdzi, ktorá sa začína 24. novembra.

Kritériá pre kandidátov


„Dostačujúcu lehotu štyroch týždňov na prihlásenie jednotlivých kandidátov určujem z dôvodu, že okrem vedomostných a osobnostných predpokladov musia predstaviť aj koncepciu riadenia a rozvoja prokuratúry,“ povedal predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina).

Návrhy kandidátov je potrebné podávať prostredníctvom parlamentnej podateľne Ústavnoprávnemu výboru NR SR, ktorý bude následne prihlásených kandidátov vypočúvať ešte pred začatím novembrovej schôdze parlamentu. V zmysle zákonnej lehoty zároveň Kancelária NR SR zverejní na svojej webovej stránke životopisy všetkých uchádzačov po dobu najmenej 20 dní pred samotným vypočúvaním.

Predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) v súvislosti s výberom nového generálneho prokurátora vo svojom profile na sociálnej sieti poprel, že by najsilnejší koaličný subjekt Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) malo už svojho kandidáta vybratého.

Čaputovej sa Lipšic nepozdával


Podľa medializovaných informácií malo totiž hnutie do voľby vybrať buď sudcu Najvyššieho súdu SR Juraja Klimenta alebo šéfa Súdnej rady SR Jána Mazáka, keďže prezidentka Zuzana Čaputová vyjadrila nevôľu nad prípadnou kandidatúrou Daniela Lipšica.

„Problém je len jeden, že ak by v OĽaNO už niekoho vybrali, tak by som o tom aspoň niečo mohol vedieť, aspoň dúfam,“ napísal premiér. Dodal však, že ak by sa napríklad Mazák rozhodol kandidovať, on sám by bol veľmi rád.

Bývalý generálny prokurátor Jaromír Čižnár skončil vo funkcii začiatkom augusta. Prokuratúru momentálne vedie prvá námestníčka Viera Kováčiková.

Viac k témam: predseda Národnej rady SR (NR SR), voľba generálneho prokurátora
Zdroj: Webnoviny.sk - Voľba generálneho prokurátora: Kollár určil termín, dokedy je možné podať návrhy na kandidátov © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.