Piatok, 22. november 2024
Sneženie -1 °C
Mimoriadne správy
- Pre podozrivú batožinu evakuovali časť londýnskeho letiska Gatwick
- Ukrajinský parlament zrušil zasadanie pre sprísnenie bezpečnostných opatrení po tom, ako Moskva nasadila novú raketu
- Trump má novú kandidátku na čelo ministerstva spravodlivosti, bývalú generálnu prokurátorku Floridy Pam Bondiovú
- Moskva na Ukrajine stratila ďalších viac ako tisíc vojakov, prišla aj o bojové vozidlá a delostrelectvo
- Záporožskej jadrovej elektrárni na juhu Ukrajiny hrozí odpojenie od elektriny
12.1.2021 (Webnoviny.sk) - Tretím rokom pokračuje záchrana vojenského bunkra pod Cyklomostom slobody v bratislavskej Devínskej Novej Vsi. Koncom minulého a začiatkom tohoto roka odstránili z bunkra grafity, staré nátery a špinu takzvaným opieskovaním. Bunker vyzerá ako nedávno natretý.
Pod patronát si ho zobrala partia nadšencov z občianskeho združenia V LEPŠÍCH ČASOCH. Objekt získala mimovládka v roku 2016 v dražbe Ministerstva obrany SR. "Bunker je na veľmi zaujímavom a turisticky atraktívnom mieste. Pôsobil tu ako nechcené dieťa doby, pritom nesie v sebe hlboké dejinné posolstvo", hovorí Peter Húska z občianskeho združenia. "Spájať sa s ním bude vždy boj za slobodu", dodáva Peter Húska. Pravidelne sa na tomto mieste uskutočňujú spomienkové oslavy 17. NOVEMBRA 1989. S finančnou podporu Bratislavského samosprávneho kraja sa objekt bunkra a verejného priestoru pred ním darí rok čo rok zveľaďovať.
Vojenský bunker LII/45/A-180 bol súčasťou Československého pohraničného opevnenenia známeho aj ako "Benešova línia". Išlo o sústavu pevností a železobetónových opevnení pozdĺž československých hraníc. Dôvodom vybudovania opevnenia bolo narastajúce ohrozenie Československej republiky zo strany Nemecka, najmä potom ako sa v roku 1933 dostali k moci nacisti. Opevňovacie práce riadilo Ředitelství opevňovacích prác (ŘOP – z toho vzniklo obľúbené pomenovanie "řopík"). Celkové náklady na vybudovanie opevnenia sa odhadovali na takmer 11 miliárd Kčs. Výstavba obrannej línie bola rozdelená na 4 etapy a dokončená mala byť roku 1951. Opevnenie sa skladalo z objektov ľahkého opevnenia vzor 36 a vzor ("řopík"), objektov ťažkého opevnenia a delostreleckých tvrdzí. Medzi jednotlivými ťažkými objektmi sa nachádzal systém protipechotných a protitankových prekážok. Do vypuknutia II.sv. vojny sa na území Československa podarilo vybudovať 9 632 objektov ľahkého opevnenia. Pohraničné opevnenie bolo vybudované len z jednej tretiny. Po prijatí podmienok Mníchovskej dohody bola väčšina postavených objektov odstúpená v prospech Nemecka. Systém opevnení tak z obranného hľadiska stratil svoj význam a nebol nikdy použitý na účely, pre ktoré bol postavený.
Bunker bude slúžiť ako zázemie pre vzdelávacie aktivity.
Informačný servis
Viac k témam: Cyklomost slobody, PR, V lepších časoch, vojenský bunker
Zdroj: Webnoviny.sk - Vojenský bunker pod Cyklomostom slobody ožíva © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.