Sobota, 24. október 2020
Polojasno  13,1 °C
Mimoriadne správy

Vetrák: Bez novelizácie ústavy nemá zmysel zavádzať trestný čin ohýbania práva

 Webnoviny  12. september 2020  46
Vetrák: Bez novelizácie ústavy nemá zmysel zavádzať trestný čin ohýbania práva

12.9.2020 (Webnoviny.sk) - Trestný čin ohýbania práva je bezprostredne naviazaný na zrušenie rozhodovacej imunity sudcov, ktorá je zakotvená v Ústave Slovenskej republiky. Bez jej novelizácie nemá zmysel tento trestný čin zavádzať.

Navyše, voči súčasnému zneniu navrhovanej legislatívy, ktorá má zrušiť rozhodovaciu imunitu sudcov, má poslanecky klub Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) výhrady.

Návrh už schválila vláda


Uviedol to pre agentúru SITA predseda Ústavnoprávneho výboru Národnej rady Slovenskej republiky Milan Vetrák (OĽaNO).

V zákone navrhuje Ministerstvo spravodlivosti SR potrestať sudcov, ktorí svojvoľne uplatnia právo a iného tým poškodia. Návrh zákona už schválila vláda SR.

Definujú aj prikrmovanie


V navrhovanom legislatívnom balíku sa definuje aj takzvaný trestný čin prikrmovania, ktorý chce potrestať prijatie a poskytnutie nenáležitej výhody.

„Pri trestnom čine prikrmovania nás čaká odborná diskusia najmä na ústavnoprávnom výbore parlamentu, pretože treba posúdiť, v akej miere zodpovedá znenie trestného činu obdobnej rakúskej úprave a či je vhodne zosúladené s ostatnými vnútroštátnymi právnymi normami, ale v princípe voči jeho zavedeniu výhrady nemáme,“ dodal Vetrák.

Viac k témam: justícia, ohýbanie práva, súdnictvo
Zdroj: Webnoviny.sk - Vetrák: Bez novelizácie ústavy nemá zmysel zavádzať trestný čin ohýbania práva © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.