Piatok, 22. november 2024
Mimoriadne správy

Vede na Slovensku sa výrazne darilo, kľúčovým faktorom bola aj pandémia koronavírusu

 Webnoviny  26. december 2020  248  
Vede na Slovensku sa výrazne darilo, kľúčovým faktorom bola aj pandémia koronavírusu

26.12.2020 (Webnoviny.sk) - Vede sa v roku 2020 darilo, paradoxne aj vďaka pandémii. Uviedol to pre agentúru SITA predseda Slovenskej akadémie vied (SAV) Pavol Šajgalík. Poukázal napríklad na spoluprácu Biomedicínskeho Centra (BMC) SAV s Prírodovedeckou fakultou Univerzity Komenského v Bratislave a spoločnosťou MultiplexDX, z ktorej vznikli slovenské PCR testy.

Vyzdvihol taktiež kooperáciu Neuroimunologického ústavu spolu s BMC SAV a firmou Axon Neuroscience na vývoji vakcíny proti vírusu COVID-19. Šajgalík považuje za pozitívny príklad v roku 2020 výskumy súvisiace s pandémiou. Za možný neúspech označil stav, ktorý sám nevníma ako príznačný stav roku 2020, a to, že Slovensko nevie zabrániť úniku tých najlepších do zahraničia.

Úspešné boli aj nemedicínske ústavy


Šajgalík poznamenal, že úspechy zaznamenali aj v nemedicínskych ústavoch SAV a nie všetky súviseli s pandémiou. Vyzdvihol napríklad technológiu čistenia podzemných vôd využitím pokročilých elektrooxidačných a membránových procesov, bez tvorby vedľajších produktov, ktorú vyvinul Ústav geotechniky SAV.

Ten v tomto roku vykonal úspešné laboratórne testy pod skládkou v bratislavskej Vrakuni. Poukázal tiež na úspech Parazitologického ústavu SAV, ktorý vyvinul originálnu diferenciálnu diagnostiku pásomnice dlhej a pásomnice obyčajnej, a to pomocou štandardizovaných molekulárnych markerov.

Viac o téme: Koronavírus



Zároveň podotkol, že Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra SAV vypracoval terminologickú databázu, ktorú rozšíril aj o termíny súvisiace s novým kmeňom koronavírusu. „V snahe nevymedziť túto problematiku príliš úzko, sa táto databáza nazýva ‚Epidemiológia a imunológia‘, zahŕňa aj príbuzné oblasti mikrobiológie, chémie, biochémie, farmakológie, ale aj štatistiky a demografie,“ priblížil.

Budúca verejná výskumná inštitúcia


Predseda SAV v hodnotení súčasného vedenia Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR poukázal na to, že v porovnaní s tým bývalým je komunikácia výrazne lepšia. Za nadštandardné považuje to, že agendu vedy prevzal "kvalifikovaný a zorientovaný štátny tajomník", vedec Ľudovít Paulis (SaS).

„Nie je v silách samotného ministra školstva, primárne v súčasnosti v nesmierne komplikovanej dobe, riešiť súbežne všetky problémy ministerstva, od škôlok po univerzity, od športu až po vedu,“ konštatoval. Dodal, že Paulis sa živo zaujímal o aktivity SAV už počas prvej vlny pandémie a osobne sa zúčastnil na jednom z prvých zasadnutí Krízového štábu SAV.

Doplnil, že akadémia vied sa bude v budúcom roku pripravovať na svoju transformáciu na verejnú výskumnú inštitúciu. Šajgalík taktiež podotkol, že v tomto procese je práve ministerstvo predkladateľom zákona.

„Aj pre našu skúsenosť so zmarenou transformáciou SAV v roku 2018 sa na tento krok pripravujeme veľmi zodpovedne. Ale vzhľadom na dobrú komunikáciu a súčinnosť ministerstva s orgánmi SAV verím, že tento pre SAV asi najvýznamnejší krok od roku 1989, bude tentoraz úspešný,“ zhodnotil.

Zdroj: Webnoviny.sk - Vede na Slovensku sa výrazne darilo, kľúčovým faktorom bola aj pandémia koronavírusu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.