Sobota, 4. máj 2024
Malá oblačnosť  16,1 °C
Mimoriadne správy

Vedci zo SAV skúmajú faunu a flóru donesenú na Slovensko, do výskumu sa môže zapojiť aj verejnosť

 Webnoviny   7. júl 2018  328  
Vedci zo SAV skúmajú faunu a flóru donesenú na Slovensko, do výskumu sa môže zapojiť aj verejnosť

BRATISLAVA 7. júla (WebNoviny.sk) - Nepôvodné rastliny a živočíchy, ktoré sa k nám dostali z iných krajín či kontinentov, predstavujú v dobe veľkého presunu tovarov a osôb rastúci problém.

Vedci zo Slovenskej akadémie vied (SAV) vyvinuli špeciálnu aplikáciu VISITOR, ktorá mapuje nebezpečné druhy. Do tohto výskumu sa môže zapojiť aj verejnosť.

Súťažia o podmienky na prežitie


„Voľne dostupná aplikácia umožňuje ľuďom na prechádzkach v prírode alebo v meste veľmi jednoduchým a intuitívnym spôsobom zbierať a odosielať údaje o výskyte cieľových druhov, ktoré sme vytipovali. Momentálne ich je 30, pričom sme sa sústredili na druhy, ktoré sú v prírode dobre odlíšiteľné. Fotografie a údaje, ktoré nám posielajú užívatelia aplikácie, následne overia naši odborníci a uverejnia na webstránke. Nájdete na nej mapy s lokalizáciou vybraných druhov, fotografie, podrobné informácie, ale aj spôsoby odstraňovania nepôvodných druhov,“ povedal Ladislav Pekárik z Centra biológie rastlín a biodiverzity SAV.

Odporúčame:
Ministerka Lubyová je rada, že sa jej podarilo dohodnúť na zvyšovaní platov učiteľov

Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa SAV Monika Hucáková, nepôvodné rastliny a živočíchy súťažia s našimi domácimi druhmi o živiny, svetlo, opeľovačov či potravu a často vyhrávajú.

Závažné ekonomické dopady


Niektoré rastliny sú poľnohospodárske buriny alebo alergény, môžu poškodzovať statiku stavieb alebo zvyšovať eróziu vodných brehov. Živočíchy zase môžu prenášať rôzne choroby a parazitov, alebo spôsobujú ekonomické škody pri chove rýb. Spôsobujú závažné ekonomické dopady a preto má ich výskum dôležitý význam pre spoločnosť.

Odporúčame:
Zachytávanie dažďovej vody i dôsledný monitoring. Zelený rezort podniká kroky v boji proti suchu

„Nepôvodné druhy však nie sú len potenciálne nebezpečné pre naše biotopy. Často sú aj pekné, ako napríklad chrobák krasec, ktorý sa začal na Slovensko v posledných dvoch rokoch šíriť cez Maďarsko, alebo priamo z Talianska prostredníctvom dovážaných okrasných drevín. Škodí rôznym druhom borievok, cyprusov a tují,“ povedal Pekárik a dodal, že zákon káže majiteľom či užívateľom pozemkov, aby odstraňovali invázne druhy. "Budeme o našom projekte informovať samosprávy, aby sme im pomohli tieto druhy identifikovať,“ uzavrel Pekárik.

Viac k témam: SAV Slovenská akadémia vied, vedci, výskum
Zdroj: Webnoviny.sk - Vedci zo SAV skúmajú faunu a flóru donesenú na Slovensko, do výskumu sa môže zapojiť aj verejnosť © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.