Nedeľa, 25. február 2024
Mimoriadne správy

V programovom vyhlásení vlády sa zabudlo na tému rovnosti, ženy na Slovensku pracujú dva mesiace zadarmo

 Webnoviny  15. november 2023  123  
V programovom vyhlásení vlády sa zabudlo na tému rovnosti, ženy na Slovensku pracujú dva mesiace zadarmo

15.11.2023 (SITA.sk) - Programové vyhlásenie vlády (PVV) zabudlo na tému rovnosti. Upozornilo na to hnutie Progresívne Slovensko (PS).

Slovenské ženy pracujú dva mesiace zadarmo


Poslankyňa Simona Petrík (PS) vyhlásila, že slovenské ženy pracujú v pomere k mužom dva mesiace zadarmo a situácia sa z roka na rok zhoršuje. Ako pripomenula, predseda parlamentu Peter Pellegrini (Hlas-SD) v predvolebnej kampani hovoril o zakotvení rovnosti v odmeňovaní mužov a žien do ústavy.

Viac o téme: Ficova vláda (koalícia Smer-SD, Hlas-SD a SNS)„Jeho Hlas je dnes súčasťou vlády, Erik Tomáš (Hlas-SD) ministrom práce a o téme rovnakých platov za rovnakú prácu je zrazu ticho," dodala Petrík s tým, že rovnosť sa z PVV vytratila a nespomína sa v ňom ani to, ako chce vláda riešiť diskrimináciu žien, ktoré sa v seniorskom veku stávajú chudobnými vdovami.

Pre Fica sú ženy neviditeľné


„Napriek tomu, že každá tretia žena na Slovensku zažila násilie, napriek tomu, že niekoľko žien ročne zomrie rukou partnera či manžela, a množstvo ďalších je znásilnených, vláda tému rodovo podmieneného násilia v programovom vyhlásení obmedzila na pár prázdnych riadkov," uviedla poslankyňa Beáta Jurík (PS) s tým, že vláda zatvára oči pred nerovnosťami, a že pre vládu Roberta Fica sú ženy neviditeľné.

„Rovnako pokrytecké sú pasáže o vzťahovej a sexuálnej výchove, bezpečných interrupciách či ochrane zdravia žien," dodala Jurík. Poslankyňa a podpredsedníčka PS Lucia Plaváková doplnila, že PVV tiež úplne opomína realitu slovenských rodín a jednorodičovské domácnosti, ktorých je na Slovensku takmer 12 percent.

Ako uviedla, v PVV sa o nich nezmieňuje ani jediným slovom, pričom práve ženy s deťmi sú najviac ohrozené chudobou. Podľa Plavákovej je to dôsledkom nerovnomerného postavenia žien v odmeňovaní a chýbajúceho druhého príjmu v domácnosti.

Viac k témam: Ficova vláda 2023 - 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Minister práce sociálnych vecí a rodiny SR, Platy na Slovensku, Predseda hnutia Progresívne Slovensko, Predseda strany Hlas-SD, Programové vyhlásenie vlády, Rodová rovnosť
Zdroj: SITA.sk - V programovom vyhlásení vlády sa zabudlo na tému rovnosti, ženy na Slovensku pracujú dva mesiace zadarmo © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.