Piatok, 22. november 2024
Mimoriadne správy
- Záporožskej jadrovej elektrárni na juhu Ukrajiny hrozí odpojenie od elektriny
- Medzinárodný trestný súd vydal zatykač na izraelského premiéra pre vojnu v Pásme Gazy
- Rusi vo vojne proti Ukrajine prvýkrát použili medzikontinentálnu raketu
- Po tragédii na železničnej stanici v srbskom Novom Sade zatkli 11 ľudí
- Vulkanický systém neďaleko Reykjavíku opäť chrlil lávu
V používaní informačných technológií prichádza k stagnácii, starším ľuďom chýba motivácia
BRATISLAVA 29. apríla (WebNoviny.sk) - Po niekoľkých rokoch pozitívneho vývoja v oblasti adaptácie obyvateľstva na moderné informačné a komunikačné technológie (IKT) nastáva obdobie stagnácie.
Pracovať s technológiami odmietajú ľudia nad 65 rokov
Vyplýva to z výsledkov reprezentatívneho prieskumu Inštitútu pre verejné otázky na výberovej vzorke 1 028 respondentov z marca tohto roka. Počítačom a internetu sa prispôsobuje veľmi ľahko alebo skôr ľahko 59 percent respondentov.
Oproti roku 2015 mierne stúpol podiel ľudí, ktorí tvrdia, že IKT sa prispôsobujú veľmi ťažko alebo skôr ťažko z 18 percent na 21 percent. Pracovať s modernými technológiami najčastejšie odmietajú ľudia nad 65 rokov, a to 58 percent z nich.
Necítia tlak okolia
„Najdôležitejšími dôvodmi stagnácie v digitálnej gramotnosti sú najmä nechuť učiť sa a prispôsobovať sa, pretože technika je pre ľudí čoraz zložitejšia a nemajú možnosť využívať počítač alebo internet. Každý desiaty respondent tvrdí, že nie je motivovaný, lebo mu stačí to, čo už vie, alebo nepociťuje tlak okolia. Medzi významné argumenty, minimálne v niektorých slabších sociálnych skupinách obyvateľstva, patrí aj nedostatok financií a absencia pomoci od iných,“ povedal na margo výskumu jeho autor a analytik z Inštitútu verejných otázok Marián Velšic.
Odporúčame:
Rodinné firmy očakávajú rast svojich podnikov, kľúčovou otázkou sú pre nich zamestnanci
Ako agentúru SITA informoval Ján Bartoš z inštitútu, takmer tri štvrtiny z tých, čo sa prispôsobujú ťažko, tvrdia, že majú problémy nielen s používaním špecializovaných aplikácií, ale často aj s bežnými činnosťami.
Napríklad s inštalovaním programov a ich nastavovaním (77 percent), s používaním externých zariadení (69 percent), so sťahovaním a odosielaním súborov cez internet (63 percent) alebo s bežnými kancelárskymi aplikáciami (58 percent).
Problémom nedostatok fyzickej aktivity
Výskum digitálnej gramotnosti sa v tomto roku sústredil aj na to, ako sa za posledné tri roky zmenilo a vyprofilovalo vnímanie ľudí v otázkach vplyvu počítačov a internetu na spoločnosť.
Veľká časť populácie, a to 37 percent, vníma ako najväčší problém nedostatok fyzickej aktivity. Od roku 2015 sa u respondentov zvýšila najmä citlivosť na oslabovanie schopnosti človeka normálne komunikovať a kritika závislosti ľudí od IKT, ktoré vedú k neschopnosti rozlišovať medzi virtuálnou realitou a reálnym životom.
V súčasnosti to považuje za veľký problém 26 percent. Na druhej strane, ľudia sú menej citliví na problémy spojené s kyberkriminalitou a širšie ponímanými ľudskými právami. Napríklad šírenie vírusov, podvodné webstránky, krádeže osobných údajov, účtov či hesiel považuje za závažný problém 22 percent respondentov.
Viac k témam: digitalizácia, digitálna sféra, Informačné technológie, IVO Inštitút pre verejné otázky, prieskum
Zdroj: Webnoviny.sk - V používaní informačných technológií prichádza k stagnácii, starším ľuďom chýba motivácia © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.