Sobota, 23. november 2024
Mimoriadne správy
- Top foto dňa (22. november 2024): Pellegrini v Prešove, pojednávanie s bývalým policajným prezidentom aj vianočný stromček vo Vatikáne
- Pre podozrivú batožinu evakuovali časť londýnskeho letiska Gatwick
- Ukrajinský parlament zrušil zasadanie pre sprísnenie bezpečnostných opatrení po tom, ako Moskva nasadila novú raketu
- Trump má novú kandidátku na čelo ministerstva spravodlivosti, bývalú generálnu prokurátorku Floridy Pam Bondiovú
- Moskva na Ukrajine stratila ďalších viac ako tisíc vojakov, prišla aj o bojové vozidlá a delostrelectvo
BRATISLAVA 18. apríla 2018 - Bola by škoda nechať ten magický priestor pod strechou zapadať prachom a nevyužiť ho na čosi viac, ako je skladovanie škatúľ a rozličných nepotrebných vecí. Podkrovie vášho domu sa s trochou inšpirácie a odbornej pomoci môže stať atraktívnym a plnohodnotným miestom na bývanie a je len na vás, či tu svoje útočisko nájdete vy, vaše koníčky, ratolesti, stará mama, príležitostní hostia alebo nejaký slušný a spoľahlivý, ideálne pravidelne platiaci, podnájomník.
Ak teda premýšľate, kde nerušene sledovať telenovely so svojou svokrou, či kam elokovať divoké hry vášho potomstva, práve podkrovie môže byť vynikajúcim riešením. A hoci si to bude žiadať určité finančné investície, v tomto prípade sa určite oplatia.
Zobytnenie priestoru pod strechou je veľký projekt. Ako taký si bude žiadať nielen spomínané financie, ale i čas, a najmä starostlivé plánovanie. V tomto článku sme pre vás zhrnuli niekoľko užitočných bodov, ktoré vám pomôžu nasmerovať sa správnym smerom.
1. Je vaše podkrovie vhodné na bývanie?
Predtým, než začnete s prácami, umožnite odborníkom, aby posúdili stavebný a technický stav podkrovia a súvisiacich konštrukcií. Nie každé podkrovie je totiž vhodné na bývanie, závisí to od viacerých faktorov.
V prvom rade je potrebné zistiť, či múry a stropy prízemia vôbec unesú podkrovie. Je dosť možné, že bude potrebné strop posilniť.
Ďalej treba pozornosť venovať krovu. Veľa práce si ušetríte, ak krov tvorí krokvová konštrukcia bez väzných trámov alebo hambálková konštrukcia. Zaujímajte sa samozrejme aj o to, či sú drevené časti krovu v poriadku, bez napadnutia hnilobou alebo drevokazným hmyzom. Pokiaľ objavíte poruchy, podľa stupňa poškodenia môžete vymeniť buď celé drevené prvky, alebo len ich porušené časti. Trámy vždy ošetrite impregnačným prostriedkom proti škodcom.
Azda najdôležitejšiu rolu zohráva pri zobytňovaní podkrovia strecha. O tom, či si vaše podkrovie zobytníte, môže rozhodnúť práve jej tvar a sklon. Najvhodnejšie sú sedlové či manzardové strechy. Obe poskytujú dostatok miesta s podchodnou výškou a dve rovné štítové steny. Sklon strechy by sa mal pohybovať v rozmedzí od 35 do 55 stupňov. Bežná sedlová strecha má sklon 45 stupňov, čo je ideálne. Menší sklon možno zlepšiť zvýšením atikového muriva.
2. Dobrá izolácia je základ
Komfort vášho bývania vo veľkej miere závisí od kvality realizovaného zateplenia. Najčastejšie obavy, ohľadom bývania pod šikmou strechou, sa spájajú s letnými a zimnými mesiacmi, kedy sa teploty často šplhajú do extrémov. Optimálne navrhnutá tepelná izolácia šikmej strechy vás ochráni nielen pred chladom v zimnom období, ale aj nadmerným prehrievaním v lete, a zabezpečí tak celoročne stálu a príjemnú vnútornú klímu.
Riešiť by ste však mali nielen tepelný, ale aj akustický komfort bývania v podkroví. V tomto prípade sa ako izolačný materiál najlepšie osvedčila minerálna vlna, ktorá je vďaka svojej vláknitej štruktúre akusticky účinná a v priestore šikmej strechy pôsobí ako tlmič.
Strešnú izoláciu môžete umiestniť tromi spôsobmi – nad krokvy, medzi krokvy a pod krokvy. Pri izolácii nad krokvami je izolačný materiál (najčastejšie polystyrén) uložený na debnení alebo latovaní a tepelne chráni všetky vnútorné časti strechy. Takto môžu byť krokvy znútra viditeľné (priznané), čím esteticky dotvárajú atmosféru podkrovného priestoru. Pri izolácii medzi krokvami sa zvykne používať minerálna vlna. Izolácia sa tu vkladá priamo medzi krokvy. Nakoľko však má drevo iné izolačné vlastnosti ako vkladaná izolácia, môžu vznikať tepelné mosty. Preto sa tento typ izolácie používa v kombinácii s izoláciou pod krokvami. V praxi sa však často vyskytuje kombinácia všetkých troch spôsobov izolovania – ktorá je zároveň najúčinnejšia.
Po úspešnej aplikácii izolácie do všetkých (aj ťažšie dostupných) miest prichádza na rad parozábrana, ktorá po zateplení podkrovia bráni prenikaniu nežiaducej vlhkosti do konštrukcie strechy, kde by mohla po skondenzovaní spôsobovať škody. Na to, aby bola parozábrana funkčná, ju treba zaistiť špeciálnymi lepiacimi páskami a tmelom, ktoré zaručia, že vlhkosť si nenájde cestu.
3. Budiž svetlo
Aj to najtemnejšie podkrovie dokážete zmeniť na nádherné presvetlené miesto. Svetlo môže do interiéru prenikať niekoľkými spôsobmi: klasickými či terasovými oknami (môžu byť osadené vo vikieroch, ale aj v štítovej stene), alebo strešnými oknami. Zaujímavou možnosťou sú tiež svetlovody či sklené škridly, ktoré mávajú zhodný rozmer so zvyčajne používanými pálenými škridlami.
Odborníci odporúčajú predovšetkým strešné okná, pretože vďaka nim získate lepšie presvetlenie podkrovných priestorov. Aby ste zaistili dostatok svetla, mala by zasklená plocha okna tvoriť 10 až 15 % podlahovej veľkosti miestnosti, ako to požaduje norma.
Pokiaľ vaše podkrovie nemá dostatočný prísun svetla, odporúčame vám okná dobudovať. Hoci je pridanie nových strešných okien či svetlíkov pomerne zložité, nakoniec si určite budete pochvaľovať prirodzené osvetlenie, ktoré podkroviu dodajú. Nemenej dôležitá je i dostatočná ventilácia priestorov, ktorú vám takéto okná umožnia. Nuž a v neposlednom rade určite oceníte aj príjemný výhľad na okolie.
Pri budovaní okien vždy myslite aj na ich veľkosť, počet a spôsob otvárania, nakoľko môžu významne ovplyvniť aj zariadenie celej miestnosti!
4. Podlahy a priečky – ako na ne?
Tak ako pri zvislých konštrukciách, tak aj pri podlahách je v podkroví najvhodnejší suchý spôsob výstavby. Klasické cementové potery totiž vnášajú do pôvodných, často drevených konštrukcií stropov, vlhkosť - a navyše ich aj veľmi zaťažujú. V súčasnosti nie je problém nájsť ucelené podlahové systémy, z ktorých sa dá bezpečná a praktická podlaha poskladať jednoducho a rýchlo, a to bez jedinej kvapky betónu či poteru.
V prípade priečok môžeme pracovať napríklad so sadrokartónovými alebo sadrovláknitými doskami, ktorých výhodou je rýchla montáž, menšie zaťaženie nosných konštrukcií a rovný podklad pre prípadné obklady. Ich nevýhodou je však menšia pevnosť, takže na zavesenie ťažkých zariaďovacích predmetov je treba vopred pripraviť konštrukciu alebo montážnu stenu.
5. Nezabudnite na schody
Pokiaľ si chcete plnohodnotne užívať svoj nový obytný priestor, určite vám už nebudú stačiť klasické skladacie podkrovné schody. Nezabúdajte, že aj malé schodisko potrebuje dostatok priestoru, aby dosiahlo správny sklon a bolo tak bezpečné a v súlade s platnými normami.
Tie vyžadujú, aby bolo v rodinných domoch alebo dvojposchodových bytoch schodisko široké najmenej 80 cm. Na prekonanie výšky 250 cm (výška bežnej miestnosti) sa navrhuje zvyčajne 16 stupňov (schodov), ak ide o prístup k trvalo obývaným priestorom.
Ak sa však v podkroví nachádzajú aj menej využívané miestnosti, stačí jednoduchšie schodisko alebo už spomínané skladacie schody.
6. Ako zariadiť podkrovie
Pri zariaďovaní podkrovia treba ku každej miestnosti pristupovať individuálne. Ide totiž o priestor, ktorý je v mnohých aspektoch jedinečný a atypický. Práve preto si to bude žiadať aj jedinečné riešenia - nábytok a úložné priestory zhotovené na mieru. To sa samozrejme spája s vyššími nákladmi, v porovnaní s kúpou bežných skríň. Má to však nepochybne aj svoje výhody – interiér bude presne podľa vašich predstáv a dispozície podkrovia.
Pokiaľ túžite z jedinečnosti podkrovných priestorov vyťažiť čo najviac, prizvite si k spolupráci interiérového dizajnéra. Spolu s ním dodáte vášmu bývaniu ten správny šmrnc a spravíte z neho unikátne a čarovné miesto, v ktorom sa budete cítiť skutočne výborne.
7. Je potrebné stavebné povolenie?
Pokiaľ nemeníte vonkajší rozmer domu vrátane strechy, stačí na rekonštrukciu, prípadne obnovu, ohlásenie na stavebný úrad. Ak však robíte totálnu rekonštrukciu s odstránením pôvodného krovu a so zmenou jeho výšky, pričom sa záväzne zmení aj jeho sklon, je potrebné stavebné povolenie. Ide totiž o zmenu v užívaní stavby, podstatne sa zasahuje do nosných prvkov stavby a mení sa vzhľad priestorov. V takom prípade navštívte stavebný úrad vo svojom meste a vypýtajte si zoznam potrebných dokladov a projektov k vydaniu stavebného povolenia pre váš konkrétny prípad. Rátajte s tým, že pri stavebnom konaní si stavebný úrad vyžiada aj stanovisko majiteľov susedných parciel.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.