Piatok, 22. november 2024
Zamračené -0,5 °C
Mimoriadne správy
- Pre podozrivú batožinu evakuovali časť londýnskeho letiska Gatwick
- Ukrajinský parlament zrušil zasadanie pre sprísnenie bezpečnostných opatrení po tom, ako Moskva nasadila novú raketu
- Trump má novú kandidátku na čelo ministerstva spravodlivosti, bývalú generálnu prokurátorku Floridy Pam Bondiovú
- Moskva na Ukrajine stratila ďalších viac ako tisíc vojakov, prišla aj o bojové vozidlá a delostrelectvo
- Záporožskej jadrovej elektrárni na juhu Ukrajiny hrozí odpojenie od elektriny
Univerzity podľa prieskumu nenapĺňajú očakávania, množstvo študentov by za kvalitu aj zaplatilo
BRATISLAVA 30. júna (WebNoviny.sk) - Pri výbere univerzity rozmýšľalo o štúdiu v zahraničí takmer 50 percent študentov. Väčšina z nich však napokon zostala študovať na jednej zo slovenských univerzít.
Až 58 percent slovenských študentov by bolo ochotných znášať vyššie finančné náklady na štúdium, ak by to znamenalo zvýšenie jeho kvality. Vyplýva to z prieskumu Centra edukačného manažmentu pri Fakulte manažmentu Univerzity Komenského v Bratislave v spolupráci so spoločnosťou Profesia.
Niektorí by zmenili školu
Na otázky odpovedalo 5 330 slovenských vysokoškolákov, pričom 88 percent z nich študuje v dennej forme. Ako agentúru SITA informovala PR manažérka spoločnosti Profesia Nikola Richterová, z iných štatistických údajov je zrejmé, že aktuálne odchádza do zahraničia za vysokoškolským štúdiom skoro 15 percent slovenských maturantov. Prieskumná vzorka zachytila medzi respondentmi aj päť percent študentov v zahraničí.
Odporúčame:
Ministerka Lubyová odvolala riaditeľa detského centra, novou dočasnou šéfkou je Motlová
Prieskum však ukazuje, že ak by si mohli študenti, ktorí odpovedali na dotazník, vybrať znovu na základe už získaných skúseností z vysokých škôl, počet Slovákov na zahraničných univerzitách by sa zvýšil. Išlo by o takmer 41 percent ľudí.
Rozhodnutie vzhľadom na kariéru
Prieskum ďalej ukázal, že študenti sa pri výbere školy rozhodovali vzhľadom na budúcu kariéru. Najsilnejšie spomedzi dôvodov pre výber fakulty sú očakávania, že štúdium pripraví ľudí presne na to, čo budú ako absolventi potrebovať v danom odbore na trhu práce.
Ďalším faktorom výberu bola skutočnosť, že absolvovanie daného odboru bude pre nich do budúcna výbornou referenciou. Ako najmenej častý motivátor uvádzali respondenti očakávanie, že vysoká škola ich pripraví na vedeckú dráhu.
Odporúčame:
Slovensko má tri univerzity v tisícke najlepších podľa rebríčka QS World University Rankings
Medzi faktormi, v ktorých štúdium nenapĺňa to, čo študenti čakali, bola organizácia a riadenie štúdia, starostlivosť o študentov, či inovatívnosť obsahov a forma vzdelávania.
Súčasní študenti by chceli viac praktickej výučby a tiež väčší dôraz na zručnosti ako je komunikácia, tímová práca, kreativita či otvorenosť inováciám, cudzie jazyky a pripravenosť pôsobiť v medzinárodnom prostredí. Oveľa menší počet študentov by privítal väčší dôraz na teoretickú a metodologickú prípravu.
Viac k témam: prieskum, školstvo, študenti, Univerzita Komenského v Bratislave, vysoká škola
Zdroj: Webnoviny.sk - Univerzity podľa prieskumu nenapĺňajú očakávania, množstvo študentov by za kvalitu aj zaplatilo © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Podpora kultúry patrí medzi priority nadchádzajúceho slovenského predsedníctva vo V4