Štvrtok, 4. jún 2026
Mimoriadne správy
- Brusel schválil 100 miliónov eur pre libanonskú armádu po prímerí s Izraelom
- Maďarský premiér Magyar žiada EÚ o ukončenie konania proti Budapešti
- Trump kritizoval Kongres za hlasovanie o stiahnutí amerických síl z vojny proti Iránu
- Na Istrijskom polostrove spadlo športové lietadlo, hlásia štyroch mŕtvych
- Predsedníčka EK Ursula von der Leyenová sľúbila pomoc Arménsku proti ruskému nátlaku
Ukrajinské ministerstvo odkazuje Ficovi: Bojujeme aj za to, aby sa raz Rusi neobjavili v Košiciach či Prešove
Webnoviny 22. január 2024 498
22.1.2024 (SITA.sk) - Hovorca ukrajinského ministerstva zahraničných vecí Oleh Nikolenko odkázal slovenskému premiérovi Robertovi Ficovi, že „územný kompromis“ vo vzťahu k Rusku neprichádza do úvahy. Ako referuje web Ukrajinská pravda, Nikolenko reagoval na nedávne vyjadrenia predsedu slovenskej vlády.
V územnej celistvosti nemôže byť kompromis
Fico tvrdí, že vojna na Ukrajine sa musí skončiť kompromisom, ktorý bude bolestivý pre obe strany. „Čo (Ukrajinci) čakajú? Že Rusi odídu z Donbasu a Luhanska, alebo že odídu z Krymu? Veď je to nereálne,“ povedal cez víkend podľa slovenských médií.
Viac o téme: Vojna na Ukrajine
Nikolenko oponuje a tvrdí, že „v územnej celistvosti nemôže byť kompromis“. „Ani pre Ukrajinu, ani pre Slovensko, ani pre žiadnu inú krajinu,“ zdôraznil Nikolenko.
Ukrajinský predstaviteľ dodal, že Ukrajina a jej partneri sa snažia vytlačiť Rusov z okupovaného Krymu, Donbasu a Luhanska, aby sa nepohli ďalej, napríklad do Košického, Prešovského a ďalších slovenských krajov.
Krajiny musia spolupracovať
„Buďme úprimní: ak nebude bezpečnosť na Ukrajine, nebude bezpečnosť ani na Slovensku alebo v Európe ako celku. Musíme spolupracovať, aby sme priblížili víťazstvo Ukrajiny,“ povedal hovorca ukrajinského ministerstva zahraničných vecí.
Fico by sa mal v stredu 24. januára stretnúť so svojím ukrajinským náprotivkom Denysom Šmyhaľom. Slovenský premiér ešte v decembri prezradil, že na stretnutí si so Šmyhaľom upresnia zoznam výrobkov, ktoré Ukrajina bude potrebovať a ktoré Slovensko bude môcť dodať.
„Chceme Ukrajine poskytnúť veci, ktoré jej môžu pomôcť napríklad v energetike,“ podotkol Fico v polovici decembra po stretnutí s generálnym tajomníkom Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) Jensom Stoltenbergom v Bruseli.
Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v januári 2024 (fotografie)
Viac k témam: Generálny tajomník NATO, Premiér Slovenskej republiky, rusko-ukrajinský konflikt, ukrajinský minister zahraničných vecí, Ukrajinský premiér
Zdroj: SITA.sk - Ukrajinské ministerstvo odkazuje Ficovi: Bojujeme aj za to, aby sa raz Rusi neobjavili v Košiciach či Prešove © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Rheinmetall podpísal s Rumunskom zbrojný kontrakt za 5,7 miliardy eur
Keď oni päťsto cieľov, mi aspoň jeden, ale poriadny. Lukašenko sa údajne nepriamo vyhráža likvidáciou Zelenského
Izraelský minister obrany pohrozil útokmi na Bejrút, tvrdí, že má podporu USA