Piatok, 22. november 2024
Mimoriadne správy
- Pre podozrivú batožinu evakuovali časť londýnskeho letiska Gatwick
- Ukrajinský parlament zrušil zasadanie pre sprísnenie bezpečnostných opatrení po tom, ako Moskva nasadila novú raketu
- Trump má novú kandidátku na čelo ministerstva spravodlivosti, bývalú generálnu prokurátorku Floridy Pam Bondiovú
- Moskva na Ukrajine stratila ďalších viac ako tisíc vojakov, prišla aj o bojové vozidlá a delostrelectvo
- Záporožskej jadrovej elektrárni na juhu Ukrajiny hrozí odpojenie od elektriny
Uchádzači o prácu majú problém s cudzími jazykmi, plynulú angličtinu má len 25 percent z nich
BRATISLAVA 8. apríla (WebNoviny.sk) - Takmer polovica uchádzačov o prácu vie po anglicky na úrovni začiatočníka, vyplýva to z aktuálneho prieskumu jazykových zdatností spoločnosti Grafton Slovakia. Na otázku, čo patrí medzi najdôležitejšie faktory pri budovaní kariéry, majú odborníci jednoznačný názor.
Cudzí jazyk ako nevyhnutná podmienka uplatnenia sa
Bez ovládania cudzieho jazyka je profesijný rast v súčasnosti takmer nemožný. Prílev zahraničných firiem na slovenský trh ponúka pracovné príležitosti aj pre Slovákov, potrebné je však ovládanie minimálne jedného cudzieho jazyka. Podľa prieskumu slovenskí uchádzači o prácu vedia najčastejšie anglický jazyk na úrovni začiatočníkov, a to až 45 percent. Len 25 percent vie po anglicky na úrovni pokročilý. Agentúru SITA informoval Mikuláš Kočan.
„V Bratislave je požadovaná znalosť minimálne jedného cudzieho jazyka, ideálne však dvoch. Najčastejšie ide o kombináciu s nemčinou, francúzštinou, taliančinou, španielčinou či ruštinou, ale nájdu sa aj exotické jazyky,“ uvádza Jitka Součková zo spoločnosti Grafton Slovakia.
Odporúčame:
Slovenské firmy plánujú investovať do kvalifikovaných zamestnancov, zamerajú sa aj na inovácie
Porozumieť dlhšej reči, čítať faktické texty, vyjadrovať sa plynulo a spontánne, pružne a aj v profesionálnej rovine v anglickom jazyku dokáže len 25 percent slovenských uchádzačov o prácu, ktorí spadajú do kategórie C1 a C2. Najčastejšie vedia angličtinu na úrovni A2 a B2.
Znalosti jazyka u absolventov sú slabšie
„Absolventi majú horšiu jazykovú úroveň ako ľudia s praxou, ktorí s jazykom pracujú každý deň,“ dodáva Součková. Najzdatnejší v jazykových schopnostiach sú absolventi humanitných odborov tlmočníctva a prekladateľstva, no vysokú úroveň ovládania cudzieho jazyka majú aj kandidáti z univerzít s technickým zameraním.
V súčasnosti už spoločnosti bežne poskytujú svojim zamestnancom pravidelné jazykové kurzy a ďalšie vzdelávacie programy či workshopy, pretože aktuálna úroveň znalosti jazykov je nedodatočná.
„Ak má kandidát vysoké technické či IT znalosti, ale zaostáva v cudzom jazyku, firma mu ochotne preplatí jazykový kurz, len aby si ho udržala,“ potvrdzuje stúpajúci trend Součková a dodáva, že Slováci sú jazykovo výrazne menej disponovaní, no technicky rovnako zdatní ako ich zahraniční kolegovia.
Viac k témam: anglický jazyk, jazykové znalosti, prieskum, výber zamestnancov
Zdroj: Webnoviny.sk - Uchádzači o prácu majú problém s cudzími jazykmi, plynulú angličtinu má len 25 percent z nich © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.