Piatok, 22. november 2024
Zamračené -0,5 °C
Mimoriadne správy
- Pre podozrivú batožinu evakuovali časť londýnskeho letiska Gatwick
- Ukrajinský parlament zrušil zasadanie pre sprísnenie bezpečnostných opatrení po tom, ako Moskva nasadila novú raketu
- Trump má novú kandidátku na čelo ministerstva spravodlivosti, bývalú generálnu prokurátorku Floridy Pam Bondiovú
- Moskva na Ukrajine stratila ďalších viac ako tisíc vojakov, prišla aj o bojové vozidlá a delostrelectvo
- Záporožskej jadrovej elektrárni na juhu Ukrajiny hrozí odpojenie od elektriny
Trojica turistických chodníkov v Národnom parku Malá Fatra bude opäť otvorená
13.6.2020 (Webnoviny.sk) - Od utorka 16. júna budú pre verejnosť opäť sprístupnené turistické chodníky v Národnom parku (NP) Malá Fatra. Na svojej internetovej stránke o tom informuje Správa NP Malá Fatra.
Verejnosť tak opäť bude môcť využívať trojicu turistických chodníkov, Obšívanka – na Malé nocľahy, Vendovka - na Malý Kriváň a chodník Medziholie – vedúci na symbol Malej Fatry – Veľký Rozsutec.
Trojica turistických chodníkov býva v jarnom období zatvorená v zmysle návštevného poriadku. Dôvodom je ochrana zvierat aj pôdy. V prípade zvierat ide hlavne o vytvorenie pokojnej zóny pre vtáky či cicavce, ktoré v jarnom období rodia a vyvádzajú mláďatá.
Ochrana pôdy
„V neposlednom rade ide aj ochranu pôdneho krytu. Ten je bezprostredne po zimnom období náchylnejší na eróziu, pretože už nie je sneh, no zároveň ešte nie je vegetácia,“ vysvetlili ochranári.
Tí na svojej internetovej stránke spustili aj elektronické odpočítavanie do otvorenia turistických chodníkov. Okrem spomínanej trojice majú turisti k dispozícií celoročne ďalších vyše 150 kilometrov značených turistických chodníkov rôznej obtiažnosti aj náučné chodníky.
Pamiatky aj rezervácie
NP Malá Fatra sa nachádza na severe Slovenska v Krivánskej Malej Fatre, severnej časti pohoria Malá Fatra. Na jeho území sa nachádza 16 národných prírodných pamiatok, deväť prírodných rezervácií, päť prírodných pamiatok či Národná prírodná pamiatka Kľacký vodopád vysoký 30 metrov.
Najvyšším vrchom Malej Fatry je Veľký Kriváň s nadmorskou výškou 1 709 metrov. Najvyšším vodopádom je Šútovský vodopád vysoký 38 metrov. V Malej Fatre žijú všetky veľké šelmy Slovenska – medveď hnedý, vlk dravý, rys ostrovid aj mačka divá. Súčasne sa v nej vyskytujú najmenší aj najväčší druh sovy v Európe – výr skalný a kuvik vrabčí.
Územie obývajú aj orol skalný, jastrab lesný, včelár lesný, sokol sťahovavý, sokol lastovičiar, vydra riečna či jediný jedovatý had na Slovensku – vretenica severná. S rozlohou približne 226 štvorcových kilometrov je šiestym najväčším národným parkom na Slovensku. Jeho ochranné pásmo má rozlohu približne 232 štvorcových kilometrov .
Viac k témam: Malá Fatra, ochrana zvierat, ochranári, Správa Národného parku Malá Fatra
Zdroj: Webnoviny.sk - Trojica turistických chodníkov v Národnom parku Malá Fatra bude opäť otvorená © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.