Piatok, 22. november 2024
Mierne sneženie -0,5 °C
Mimoriadne správy
- Ukrajinský parlament zrušil zasadanie pre sprísnenie bezpečnostných opatrení po tom, ako Moskva nasadila novú raketu
- Trump má novú kandidátku na čelo ministerstva spravodlivosti, bývalú generálnu prokurátorku Floridy Pam Bondiovú
- Moskva na Ukrajine stratila ďalších viac ako tisíc vojakov, prišla aj o bojové vozidlá a delostrelectvo
- Záporožskej jadrovej elektrárni na juhu Ukrajiny hrozí odpojenie od elektriny
- Medzinárodný trestný súd vydal zatykač na izraelského premiéra pre vojnu v Pásme Gazy
Trojica obžalovaných v kauze takáčovcov namietala zaujatosť sudcov, senát o ich námietke nekonal
7.12.2021 (Webnoviny.sk) - V procese s údajnými členmi zločineckej skupiny takáčovcov v utorok trojica obžalovaných Marián G. Miloš P. a Erik K. vzniesla námietku zaujatosti voči členom senátu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku.
Odvolali sa pritom na medializovaný verdikt Európskeho súdu pre ľudské práva. Ten skonštatoval, že v prípade Pavla Muchu, odsúdeného pre členstvo v zločineckej skupine, došlo k porušeniu práva na spravodlivý proces. Odsúdil ho totiž rovnaký senát troch sudcov, ktorí vyniesli rozsudky pre jeho spolupáchateľov na základe dohôd o vine a treste.
Verdikt ešte nebol v slovenčine
Senát v utorok po porade rozhodol, že o námietke konať nebude. Verdikt totiž ešte nebol oficiálne preložený do slovenčiny a nie je možné sa s ním oboznámiť. Rovnako ešte podľa predsedu senátu rozhodnutie pravdepodobne nie je právoplatné.
Obžalovaní v aktuálnom procese už niekoľkokrát namietali zaujatosť členov senátu pre rozhodovanie v iných prípadoch. ŠTS a v jednom z prípadov ani Najvyšší súd SR im však nevyhoveli.
Vinu priznal iba jeden obžalovaný
Prokuratúra v tomto prípade pôvodne podala obžalobu na 16 osôb pre založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej skupiny, ale aj vydieranie, hrubý nátlak alebo poškodzovanie cudzieho majetku.
K predmetnej trestnej veci neskôr pripojili aj obžalobu proti advokátovi Martinovi R., ktorý podľa orgánov činných v trestnom konaní ovplyvňoval výpovede svedkov v trestných konaniach v prospech skupiny.
Všetci obžalovaní na začiatku procesu pred súdom vyhlásili, že sú nevinní. Výnimkou bol len Pavol K., ktorý priznal vinu v bode 1 obžaloby, teda založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej skupiny. Obžalovaný vyhlásil, že skutok ľutuje, vo veci ďalších aktivít, ktoré sú mu kladené za vinu, sa cíti nevinný. Obžalovaný Henrich S. sa v niektorých bodoch odmietol vyjadriť, v iných sa cíti nevinný.
Takáčovci pôsobili najmä v bratislavskom Ružinove, ale aj v Petržalke a v centre hlavného mesta od 90. rokov 20. storočia. Zameriavali sa na výpalníctvo, gastronomické služby či herne. Neskôr začali pôsobiť aj na území Trnavského a Nitrianskeho kraja.
Po smrti zakladateľa skupiny Jána Takáča v júli 2003, zavraždení Róberta Pála a zastrelení Jozefa Surovčíka v Senci sa stal údajným bosom skupiny Ľubomír K. prezývaný Kudla.
Ten si momentálne odpykáva právoplatný trest 25 rokov väzenia za objednávku vraždy podnikateľa Romana Krajčího. Národná kriminálna agentúra podnikla voči členom skupiny v roku 2017 akciu Aladin a následne v roku 2019 aj akciu Apač.
Viac k témam: Akcia Aladin, Akcia Apač, Súdy, Takáčovci
Zdroj: Webnoviny.sk - Trojica obžalovaných v kauze takáčovcov namietala zaujatosť sudcov, senát o ich námietke nekonal © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.