Streda, 28. február 2024
Oblačno  5,3 °C
Mimoriadne správy

Susko upozorňuje na nedostatky, ktoré priniesla reforma súdnej mapy. Chce pristúpiť k opatreniam

 Webnoviny  24. január 2024  76  
Susko upozorňuje na nedostatky, ktoré priniesla reforma súdnej mapy. Chce pristúpiť k opatreniam

24.1.2024 (SITA.sk) - Predsedovia krajských súdov v stredu rokovali s ministrom spravodlivosti Borisom Suskom (Smer-SD), pričom mu predstavili svoj pohľad na fungovanie súdov a zmeny prijaté v rámci reformy súdnej mapy. Ako ďalej informoval tlačový odbor rezortu spravodlivosti, zo sudcovského stavu v rámci tejto diskusie vyplynulo množstvo pripomienok a upozornení na nedostatky, ktoré reforma priniesla.

Opatrenia reagujúce na podnety


Na základe podnetov chce minister pristúpiť k opatreniam, ktoré budú na reformu reagovať.

„Podnetov je veľa, ale každý kraj má svoje špecifické problémy. Zhodujú sa však v tom, že pri schvaľovaní súdnej reformy sa vôbec nemyslelo na konkrétne podmienky, personálne aj finančné zabezpečenie," povedal Susko. Cieľom reformy mali byť podľa ministra špecializácia a efektívnejšie súdne konania, no realitou sú "vrecia plné spisov rozhádzané po chodbách súdnych budov", o čom sa podľa vlastných slov aj osobne presvedčil.

Lepší prístup občana k spravodlivosti


„A tiež nedostatok personálu a ešte väčšie prieťahy v konaní," doplnil Susko.

Minister podľa vlastných slov nechce prijímať opatrenia od stola, preto ministerstvo zbiera informácie, počúva sudcov s ich výhradami, aby čo najviac zlepšilo prístup občana k spravodlivosti.

„Sudcovia dlhšiu dobu nemali takýto priestor, aby predstavili svoj pohľad na zmeny a fungovanie súdov,“ dodal Susko.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem


Viac k témam: krajské súdy, Minister spravodlivosti, Predsedovia krajských súdov, Rokovanie, Súdna mapa
Zdroj: SITA.sk - Susko upozorňuje na nedostatky, ktoré priniesla reforma súdnej mapy. Chce pristúpiť k opatreniam © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.