Nedeľa, 25. február 2024
Mimoriadne správy

Súdny proces s Holanďanom obvineným z vraždy priateľky pokračuje, vytýčených je viacero termínov

 Webnoviny  26. november 2023  92  
Súdny proces s Holanďanom obvineným z vraždy priateľky pokračuje, vytýčených je viacero termínov

26.11.2023 (SITA.sk) - Mestský súd Bratislava I opätovne vykonáva dokazovanie v kauze holandského lodného kapitána Gerrita Jana K. obžalovaného z vraždy priateľky Simony.

Obnovené konanie


Ako vyplýva z rozpisu pojednávaní súdu, najbližšie pojednávanie vo veci sa má uskutočniť v piatok 1. decembra, pričom ďalšie termíny sú vytýčené na 12. januára a tiež 7. marca budúceho roku.

Prvostupňový súd sa prípadom zaoberá už po druhý raz. Krajský súd v Bratislave totiž ešte v januári 2020 zrušil verdikt z roku 2016, ktorým vtedajší Okresný súd Bratislava I odsúdil obžalovaného na 22 rokov väzenia.

Dôvodom bol podľa odvolacieho súdu nedostatočne zistený skutkový stav veci. Keďže obžalovaný nesúhlasil so zmenou zákonného sudcu, všetky dôkazy vykonané pred súdom v prvom procese sa musia zopakovať.

Prepustenie z väzby


Krajský súd v Bratislave už v lete tohto roku vyhovel sťažnosti Gerrita Jana K. a prepustil ho z väzby. Nestotožnil sa totiž z názorom prvostupňového súdu, že v prípade obžalovaného existuje riziko úteku. „Neurobil som to, som nevinný,“ vyhlásil v auguste pred senátom. Vypovedať vo veci však odmietol.


Incident sa odohral v roku 2014 v byte na Obchodnej ulici v Bratislave. Podľa obžaloby Gerrit Jan K. 25-ročnú Simonu najskôr udieral do hlavy a neskôr aj podpálil. Motívom bola podľa obžaloby žiarlivosť.

Okresný súd okrem trestu odňatia slobody uložil v roku 2016 obžalovanému aj povinnosť zaplatiť pozostalým odškodné 100-tisíc eur.

Obžalovaný bol pôvodne stíhaný väzobne, neskôr sa pre procesnú chybu dostal na slobodu. Na vyhlásení pôvodného rozsudku nebol prítomný.

Obnovený proces v tejto kauze sa mal pôvodne začať už v marci tohto roka. Holandský súd však vtedy ešte nerozhodol, či obžalovaného, ktorého v jeho rodnej krajine zadržali na základe zatykača, vydá na Slovensko.

Urobil tak až následne v apríli. Pojednávanie vytýčené na júl musel zase Mestský súd Bratislava I odročiť pre infekčnú chorobu obžalovaného.Viac k témam: Krimi, Súdny proces, Súdy, Väzenie, Vražda
Zdroj: SITA.sk - Súdny proces s Holanďanom obvineným z vraždy priateľky pokračuje, vytýčených je viacero termínov © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.