Piatok, 22. november 2024
Zamračené -2 °C
Mimoriadne správy
- Trump má novú kandidátku na čelo ministerstva spravodlivosti, bývalú generálnu prokurátorku Floridy Pam Bondiovú
- Moskva na Ukrajine stratila ďalších viac ako tisíc vojakov, prišla aj o bojové vozidlá a delostrelectvo
- Záporožskej jadrovej elektrárni na juhu Ukrajiny hrozí odpojenie od elektriny
- Medzinárodný trestný súd vydal zatykač na izraelského premiéra pre vojnu v Pásme Gazy
- Rusi vo vojne proti Ukrajine prvýkrát použili medzikontinentálnu raketu
Súd opätovne vypočul znalca v prípade Škrabáka, kolovrat ako aj iné symboly nie je jednoznačne možné špecifikovať
27.9.2023 (SITA.sk) - Na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) na pracovisku v Banskej Bystrici v stredu pokračovalo hlavné pojednávanie so šéfom združenia Slovenská pospolitosť Jakubom Škrabákom obžalovaným z extrémizmu.
Symbol kolovratu
Súd opakovane vypočul odborníka na extrémizmus Mateja Medveckého, aby sa jednoznačne vyjadril k symbolom, ktoré boli na predmetoch zadržaných u obžalovaného, a uviedol, či sú extrémistické. K symbolu kolovratu aj k väčšine iných uviedol, že to nie je jednoznačne možné špecifikovať.
„Pokiaľ ide o symbol kolovrat, tak sa to nedá presne určiť, lebo ho používajú nielen skupiny pravicových extrémistov, ale je používaný aj skupinami z novopohanskej rodnej viery. Tieto komunity sú po celej Východnej Európe,“ uviedol znalec.
Pokračuje tým, že otázka, či je niečo extrémistické, alebo nie je, je podľa neho právnou otázkou. K symbolu čierneho slnka Madvecký uviedol, že tu je situácia jednoznačnejšia, ale nie stopercentná. „V posledných rokoch sa s ním stretávam ako so symbolom obrody árijskej rasy,“ doplnil znalec.
Znalcov posudok má približne 170 strán
Pri slovnom spojení „slovenská pospolitosť“ tieto slová podľa Medveckého nemusia vyjadrovať príslušnosť k extrémistickej skupine, ale je potrebné ich vykladať v kontexte.
„Symbol rovnoramenného slovenského dvojkríža v krúžku bol síce v inej farebnej kombinácii, ale bol používaný príslušníkmi Hlinkovej gardy. Ale aj tam je to komplikovanejšie, lebo zo začiatku bol používaný v predĺženej verzii a až asi od roku 1940 sa zmenil,“ dodal k ďalšiemu symbolu znalec, ktorého posudok má približne 170 strán.
Požiadavka znovu predvolať znalca vyplynula aj z rozhodnutia Najvyššieho súdu SR, ktoré hovorí, že pri posudzovaní, či ide o extrémistický materiál, musí byť jednoznačne preukázané, že o takýto druh materiálu ide objektívne, a to primárne bez ohľadu na osobnostný profil osoby, ktorá takýmto materiálom disponuje.
Termín ďalšieho pojednávania určil sudca na 24. októbra s tým, aby si strany konania pripravili už aj záverečné reči. Prokurátorka Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) prečítala v júli 2022 rozsiahlu obžalobu, kde popisuje okrem iného materiály a dokumenty nájdené pri domovej prehliadke obžalovaného.
Škrabák sa považuje za nevinného
Podľa obžaloby sa mal Jakub Šrabák v rokoch 2015 až 2018 dopustiť zločinu rozširovania extrémistických materiálov, zločinu výroby extrémistických materiálov a zločinu prechovávania extrémistických materiálov.
Obžalovaný ešte pred začatím pojednávania uviedol, že obžaloba je podľa neho vykonštruovaná a on nikdy nič zakázané nepredával.
V prípade dokázania viny pred súdom mu hrozí trest odňatia slobody na štyri až osem rokov. Jakub Škrabák po prečítaní obžaloby vyhlásil, že je nevinný.
Následne vo svojej výpovedi hovoril, že u neho nájdené a ním predávané predmety neboli extrémistické, ale boli na nich slovanské symboly. Počas pojednávacích dní vypovedali niekoľkí znalci a odborníci na extrémizmus a extrémistické symboly.
Jakuba Škrabáka zadržala Národná kriminálna agentúra 10. mája 2018 pri akcii namierenej proti extrémistom. Spolu s ním zadržali aj hudobníka Jaroslava Pagáča a bývalého predsedu okresnej organizácie strany Ľudová strana Naše Slovensko v Ružomberku Michala Buchtu.
Hudobníka známeho ako Reborn v júni 2021 ŠTS odsúdil za extrémizmus na úhrnný trest vo výmere štyri roky nepodmienečne v ústave na výkon trestu s najnižším stupňom stráženia.
Tento rozsudok Najvyšší súd SR zrušil v časti výroku o vine a výroku o treste vo vzťahu k Jaroslavovi P. a vec vrátil prvostupňovému súdu, ktorý na začiatku mája 2023 Jaroslava Pagáča oslobodil spod obžaloby. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal odvolanie, o ktorom bude rozhodovať opäť Najvyšší súd SR.
V prípade Buchtu ŠTS v októbri 2021 schválil dohodu o vine a treste medzi obvineným a prokurátorom ÚŠP. Súd konkrétne uznal obvineného za vinného zo zločinu rozširovania extrémistických materiálov a uložil mu úhrnný trest odňatia slobody v trvaní troch rokov s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu v trvaní troch rokov.
Viac k témam: Extrémizmus, Slovenská pospolitosť, Súdy, symboly
Zdroj: SITA.sk - Súd opätovne vypočul znalca v prípade Škrabáka, kolovrat ako aj iné symboly nie je jednoznačne možné špecifikovať © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
VšZP ukázala účty za najdrahšie diagnózy