Piatok, 22. november 2024
Zamračené -0,5 °C
Mimoriadne správy
- Ukrajinský parlament zrušil zasadanie pre sprísnenie bezpečnostných opatrení po tom, ako Moskva nasadila novú raketu
- Trump má novú kandidátku na čelo ministerstva spravodlivosti, bývalú generálnu prokurátorku Floridy Pam Bondiovú
- Moskva na Ukrajine stratila ďalších viac ako tisíc vojakov, prišla aj o bojové vozidlá a delostrelectvo
- Záporožskej jadrovej elektrárni na juhu Ukrajiny hrozí odpojenie od elektriny
- Medzinárodný trestný súd vydal zatykač na izraelského premiéra pre vojnu v Pásme Gazy
BRATISLAVA 12. februára 2019 (WBN/PR) - Okolo kontajnerov v Bratislave často nájdete čokoľvek. Odpad, ktorý sa do nich nezmestí, nábytok, chladničky, postele, či dokonca celé fritézy aj s použitým kuchynským olejom. Kto je za neporiadok zodpovedný a ako túto situáciu vyriešiť?
Ak si poviete, že starý nábytok či elektroniku, vyložíte ku kontajnerom a smetiari to odvezú, mýlite sa. Ukladanie odpadu mimo nádob je totiž zakázané a smetiari nie sú povinní automaticky upratovať neporiadok na stojiskách. Za každé stojisko je, podľa Všeobecne záväzného nariadenia hlavného mesta, zodpovedný jeho správca. Práve ten musí zabezpečiť, aby sa na stojisku nachádzalo dostatočné množstvo kontajnerov, aby bol odvoz odpadu vykonávaný dostatočne často, aby boli kontajnery v deň odvozu prístupné a tiež je zodpovedný za čistotu na stojisku.
Ako správne vyhadzovať odpad?
Aby sa zabránilo neporiadku okolo kontajnerov, odpad je potrebné správne roztriediť aj umiestniť do zberných nádob. Do zelenej nádoby patrí sklo, do žltej nádoby sa umiestňujú plasty, kovové obaly a tetrapaky a do modrej papier. Kartónové krabice, plastové fľaše či obaly, je potrebné pred vyhodením do nádoby zošliapnuť, aby nezaberali veľa miesta. Do čiernej nádoby patrí zmesový komunálny odpad, teda zvyšok po vytriedení a tiež bio odpad z kuchyne a domácností. Odpad musí byť uložený tak, aby sa nádoba dala zavrieť a odpad z nej nevypadával. Do všetkých nádob, vrátane čiernych na zmesový komunálny odpad, je zakázané ukladať akýkoľvek horľavý a nebezpečný odpad.
Čo robiť s objemným odpadom?
Objemný odpad, ako nábytok, matrace, elektronika či stavebný odpad, v žiadnom prípade nepatrí ku kontajnerom. Je potrebné ho odovzdať v zbernom dvore. Existujú však aj ďalšie možnosti. Objednať si môžete pristavenie veľkokapacitného kontajnera alebo službu OLO taxi – mobilný zberný dvor. Služba je určená na odvoz objemného odpadu, ktorý je možné energeticky zhodnotiť, teda spáliť v spaľovni odpadu. Cena služby je 25 Eur a zahŕňa dopravné náklady, nakládku, odvoz a vykládku odpadu. Službu je možné objednať si cez webstránku OLO alebo zákaznícke centrum.
Uzamknutie stojiska pomôže
Stáva sa, že ešte v ten deň, ako smetiari odvezú odpad, kontajnery sú znova preplnené a ich okolie znečistené. V tomto prípade je dobré stojisko uzamknúť tak, aby bolo prístupné len pre obyvateľov bytového domu, ku ktorému patrí. Ak sa rozhodnete stojisko uzamknúť, je potrebné osloviť OLO, ktoré vám navrhne možnosti akceptovaného bezplatného uzamknutia. OLO môžete kontaktovať prostredníctvom zákazníckeho centra telefonicky na čísle 02/50 110 111, e-mailom na zakazka@olo.sk alebo osobne na Ivánskej ceste 22, od pondelka do piatka v čase 7:00 – 16:00.
Viac k témam: odpad, OLO, OLO taxi, smeti, zberný dvor
Zdroj: Webnoviny.sk - Stojiská nemusia byť smetiská © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Online: Voľba ústavných sudcov v parlamente, poslanci by mali zvoliť 18 kandidátov