Piatok, 22. november 2024
Mimoriadne správy

Štát nemyslel na potreby zraniteľných osôb, MVO vyzýva zmenu legislatívy

 Webnoviny  15. marec 2024  242  
Štát nemyslel na potreby zraniteľných osôb, MVO vyzýva zmenu legislatívy

15.3.2024 (SITA.sk) - Mimovládna organizácia Liga za ľudské práva upozorňuje na súčasnú nepriaznivú situáciu v súvislosti s plošným znížením príspevkov za ubytovanie odídencov z Ukrajiny. Ako ďalej občianske združenie zdôrazňuje, rozhodnutie štátu nezohľadňuje potreby zraniteľných osôb a ľudí z Ukrajiny uvrhuje do právnej neistoty.

Organizácia pripomína, že od 1. marca boli príspevky, ktoré sú poskytované slovenským ubytovateľom a vlastníkom nehnuteľností za ubytovanie odídencov z Ukrajiny, znížené. Výška príspevkov pritom podľa mimovládky často nepokrýva režijné náklady na prevádzku a nedosahuje trhové ceny bývania.

Dôsledky zníženia príspevkov


Výrazným znížením príspevkov vytvoril štát také právne aj faktické prostredie, keď je na jednej strane ubytovateľ alebo vlastník nehnuteľnosti nútený žiadať od odídenca doplatok a na druhej strane je odídenec nútený platiť mu takéto doplatky, ak nechce prísť o strechu nad hlavou,“ uviedla hlavná koordinátorka právnej pomoci v Lige za ľudské práva Barbora Moravčíková.

Organizácia, ktorá poskytuje právnu pomoc cudzincom a ľuďom v migračnej situácii, v tejto súvislosti poukazuje na zraniteľné osoby, ktoré si nie sú schopné zabezpečiť dostatočný príjem na pokrytie nákladov.

Zraniteľné osoby


Rozumieme snahe štátu podporovať motiváciu odídencov začleniť sa do bežného života a podieľať sa na zabezpečovaní základných životných potrieb aj z vlastných zdrojov. Pri tomto kroku štátu sa však, žiaľ, nemyslelo na potreby zraniteľných osôb,“ povedala programová riaditeľka Ligy za ľudské práva Miroslava Mittelmannová.

Medzi ohrozené osoby podľa nej patria osamelí rodičia s malými deťmi, osamelí seniori, maloletí bez sprievodu či mnohodetné rodiny s malými deťmi.

Hrozí im vysťahovanie


Na viaceré občianske organizácie sa podľa ligy obracajú ukrajinskí klienti s prípadmi, keď im hrozia povinnosťou vysťahovať sa, pokiaľ nepristúpia k doplácaniu za bývanie nad rámec štátnych príspevkov. Liga v tejto súvislosti považuje za problematické, že štát pristúpil k zníženiu príspevkov bez toho, aby tento stav reflektoval v súvisiacej legislatíve.

Organizácia zároveň upozorňuje, že schémy pomoci v aktuálne zníženej sume budú podľa platnej a účinnej úpravy poskytované len do konca marca 2024.

Upozorňujeme, že Slovensko má pozitívny záväzok zabezpečiť odídencom prístup k vhodnému ubytovaniu alebo peňažné prostriedky na jeho získanie, ktorý vyplýva okrem iného z čl. 13 tzv. smernice o dočasnej ochrane,“ zdôraznila Moravčíková.

MVO vyzýva k legislatívnym zmenám


Ako problematický hodnotí aj nedostatočný časový priestor poskytnutý zo strany štátu na prípravu a riešenie situácie s ubytovaním.

Liga za ľudské práva v tejto súvislosti vyjadrila ochotu spolupracovať so štátom. Zároveň vyzvala Ministerstvo vnútra SR, Ministerstvo dopravy SR a vládu SR, aby navrhli legislatívne zmeny a zabezpečili napĺňanie záväzku Slovenskej republiky s osobitným dôrazom na ochranu zraniteľných osôb.

Ministerstvo vnútra evidovalo k 10. marcu na území Slovenska 117 781 cudzincov s platným dočasným útočiskom.

Viac k témam: Liga za ľudské práva, mimovládna organizácia, Príspevok za ubytovanie odídencov z Ukrajiny
Zdroj: SITA.sk - Štát nemyslel na potreby zraniteľných osôb, MVO vyzýva zmenu legislatívy © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.