Piatok, 22. november 2024
Mierne sneženie -0,5 °C
Mimoriadne správy
- Ukrajinský parlament zrušil zasadanie pre sprísnenie bezpečnostných opatrení po tom, ako Moskva nasadila novú raketu
- Trump má novú kandidátku na čelo ministerstva spravodlivosti, bývalú generálnu prokurátorku Floridy Pam Bondiovú
- Moskva na Ukrajine stratila ďalších viac ako tisíc vojakov, prišla aj o bojové vozidlá a delostrelectvo
- Záporožskej jadrovej elektrárni na juhu Ukrajiny hrozí odpojenie od elektriny
- Medzinárodný trestný súd vydal zatykač na izraelského premiéra pre vojnu v Pásme Gazy
Spolu kritizuje návrhy koalície na zmenu volieb ústavných sudcov, odborníci pripravili riešenie
BRATISLAVA 27. mája (WebNoviny.sk) - Návrhy vládnej koalície na zmenu volieb sudcov Ústavného súdu SR nedávajú podľa člena predsedníctva SPOLU -občianska demokracia Pavla Nechalu žiadne predpoklady na to, aby pomohli k zvýšeniu kvality práce Ústavného súdu a zlepšeniu súdnictva. Ako povedal Nechala dnes pre agentúru SITA, strana víta, že z odborného a akademického prostredia prišli kvalifikované návrhy, s ktorými by sa mala vláda vyrovnať.
„SPOLU - občianska demokracia návrh 38 renomovaných osobností slovenskej justície na nové pravidlá voľby a výberu ústavných sudcov víta. Nimi navrhované pravidlá by zvýšili požiadavky na kandidátov a kandidátky a skvalitnil by sa ich výber na základe ich doterajších úspechov. Ústavnými sudcami a sudkyňami by sa konečne mali reálnu šancu stať právnické osobnosti, ktoré majú za cieľ ochranu právneho štátu a nevznikali by pochybnosti, či zastupujú verejný záujem alebo záujem politických strán," zdôvodňuje postoj SPOLU Nechala a dodáva: „Naším záujmom je, aby sa pravidlá výberu ústavných sudcov čo najviac priblížil kritériám na sudcov a sudkyne Európskeho súdneho dvora."
Najskôr musia rokovať vládni partneri
Vyššia veková hranica na 45 rokov, zakotvenie povinnosti absolvovania justičnej, advokátskej či prokurátorskej skúšky, či potreba nadpolovičnej väčšiny poslaneckých hlasov na zvolenie kandidáta. To všetko sú medializované informácie o zmenách pri voľbe ústavných sudcov, na ktorých sa mala dohodnúť vládna trojkoalícia. Minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) pritom ešte v stredu po rokovaní kabinetu Petra Pellegriniho (Smer-SD) nechcel konkretizovať, ktoré parametre budú v novele zákona, uviedol však, že podmienky sa budú meniť iba na základe koaličnej dohody. Spomenuté koaličné návrhy sa nepozdávajú 38 signatárom z právnej oblasti, ktorí zverejnili svoje vlastné návrhy.
Odporúčame:
Smer, SNS a Most-Híd majú vlastné návrhy zmien na voľbu ústavných sudcov, odborníci majú výhrady
„My musíme vychádzať z toho, na čom sa dohodne vládna koalícia a musíme nájsť podporu koaličných poslancov pre náš návrh. Chcem ho predstaviť niekedy na budúci týždeň," uviedol Gál. Na zavedenie nového ústavného zákona však vládna koalícia potrebuje až 90 poslaneckých hlasov, a teda aj podporu časti opozície. Podľa Gála je momentálne dôležité, aby sa uskutočnili rokovania s koaličnými partnermi, až následne bude oslovená opozícia. „Najskôr musíme rokovať s vládnymi partnermi. Návrh zákona pôjde do pripomienkového konania a na rokovania s politickou opozíciou bude ešte dostatok času," povedal Gál.
Jedna z najdôležitejších tém roka 2018
Vlastné riešenie predstavila aj odborná právna obec, ktorej 38 signatári prišli s vlastnými riešeniami. Navrhovali napríklad verejné vypočutie kandidátov, možnosť verejného hlasovania poslancov, či až 90 poslaneckých hlasov na to, aby bol konkrétny kandidát zvolený. Podľa odborníkov je voľba 18 ústavných sudcov, z ktorých prezident Andrej Kiska vymenuje nových deväť členov vo februári 2019, jedna z najdôležitejších tém roka 2018. Noví sudcovia budú následne svoj mandát vykonávať až 14 rokov, aj preto je podľa odborníkov nutné zmeniť podmienky tak, aby boli kandidáti zárukou morálnosti a odbornosti. V súčasnosti na zvolenie kandidátov stačí nadpolovičná väčšina prítomných poslancov v národnej rade, najmenej však 39.
„Niektoré návrhy, ktoré prišli z právnej obce sú dobré a kvalitné, ale musíme vychádzať z toho, na čom sa dohodne koalícia. Aktuálne nie je možné, aby bola táto verzia kompletne zapracovaná do návrhu ústavného zákona," uviedol minister Gál na tému zmien, ktoré navrhli odborníci. Podľa Petra Wilflinga z organizácie Via Iuris je zavádzanie novej vekovej hranice a ďalších podmienok iba odkladaním problému. „Skoro všetci kontroverzní kandidáti navrhnutí v minulosti, spĺňali požiadavky navrhované vládnou koalíciou – teda mali 45 rokov aj mali justičnú, advokátsku alebo prokurátorskú skúšku. Skutočným problémom však bola nedôveryhodnosť týchto kandidátov a ich nezáujem o ochranu ľudských práv alebo ústavné právo. Prijatím tohto návrhu vládnej koalície by sa teda skutočné problémy nevyriešili, iba by sa vytvorilo falošné zdanie, že sa zvyšuje kvalita ústavných sudcov," uviedol Wilfling v stanovisku 38 signatárov, ktoré agentúre SITA poskytol Juraj Rizman z Via Iuris.
Viac k témam: SPOLU – občianska demokracia, Ústavný súd SR, voľba ústavných sudcov
Zdroj: Webnoviny.sk - Spolu kritizuje návrhy koalície na zmenu volieb ústavných sudcov, odborníci pripravili riešenie © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Muž v Bratislave vošiel pod prechádzajúci vlak, zraneniam na mieste podľahol