Piatok, 22. november 2024
Zamračené 0 °C
Mimoriadne správy
- Moskva na Ukrajine stratila ďalších viac ako tisíc vojakov, prišla aj o bojové vozidlá a delostrelectvo
- Záporožskej jadrovej elektrárni na juhu Ukrajiny hrozí odpojenie od elektriny
- Medzinárodný trestný súd vydal zatykač na izraelského premiéra pre vojnu v Pásme Gazy
- Rusi vo vojne proti Ukrajine prvýkrát použili medzikontinentálnu raketu
- Po tragédii na železničnej stanici v srbskom Novom Sade zatkli 11 ľudí
31.1.2024 (SITA.sk) - Rozhovor s Miroslavom Surom, výkonným riaditeľom firmy DefTech vo Vlkanovej, ktorá pôsobí vo vysoko-technologickom odvetví a zaoberá sa špičkovým výskumom a výrobou obrnených vozidiel.
Možno mnohí z nás netušia, ale i naše malé Slovensko sa môže pochváliť výskumom a talentmi, ktoré posúvajú hranice možností a zviditeľňujú našu krajinu. Napríklad výskum a vývoj elektroniky a obrnených vozidiel, ktoré sa dokázali presadiť i vo svete, prebieha vo firme DefTech vo Vlkanovej pri Banskej Bystrici. Spoločnosti sa podľa jej výkonného riaditeľa Miroslava Suru podarilo viacero úspechov, ktoré vo svete nemajú obdoby.
Kedy, koho napadla a prečo vznikla myšlienka založenia DefTech a venovať sa neskôr výrobe obrnených vozidiel a výskumu ako takému?
Spoločnosť vznikla, resp. bola založená Ing. Marošom Hudobom v roku 2014 ako spoločnosť zaoberajúca sa výskumom a vývojom systémov bezpilotných lietadiel (UAV) a špeciálnej elektroniky, s ktorými sa snažila presadiť na domácom a zahraničnom trhu. Smerovanie spoločnosti do veľkej miery odráža a formuje požiadavka trhu, resp. predpoklad budúceho záujmu. S vývojom UAV sme však trochu predbehli čas, pretože trh ešte v tej dobe nebol pripravený na tieto systémy, avšak dnes je situácia iná a spoločnosť DefTech sa ďalej zaoberá vysokošpecializovanými elektronickými zariadeniami pre elektronický boj.
Základná myšlienka výroby obrnených vozidiel vznikla pred desaťročiami a pramenila zo záľuby majiteľa spoločnosti Ing. Maroša Hudobu v RC modeloch. Následne prišiel na stôl nápad urobiť niečo ozajstné, a teda obrnené vozidlá. Modelárska vášeň tak prerástla do modelov reálnej veľkosti a do vybudovania výrobnej spoločnosti.
Momentálne vyrábate obrnené vozidlá HRON a VLK. Aké sú kľúčové inovácie v týchto modeloch, ktoré ich odlišujú v odvetví?
Vozidlá vynikajú najmä svojim výkonom a nosnosťou, vďaka čomu môžu integrovať systémy, ktoré sú štandardne integrované vo vozidlách vyššej kategórie 6x6, 8x8 alebo aj pásové vozidlá. Ich výnimočnosť spočíva v unifikácii veľkého množstva spoločných dielov a ich modularite.
Tieto vozidlá sa dajú uplatniť nielen v ozbrojených silách, ale aj v záchranných zložkách? Ako konkrétne?
Určite si svoje uplatnenie nájdu aj v iných zložkách a inom než armádnom využití aj napriek skutočnosti, že prioritné určenie našich vozidiel je dané. Napríklad políciou využívané vozidlá pri demonštráciách alebo vozidlá na prevoz peňazí a tiež v prípade prevozu dátových úložísk a serverov. A samozrejme vďaka vynikajúcej prejazdnosti je ich možné využiť na evakuačné, vyslobodzovacie a iné záchranné misie.
Prinášate možnosti zajtrajška dnes. Realizujete špičkový výskum, vývoj... množstvo všeobecne prospešných vynálezov bolo vynájdených práve vďaka vojenskému výskumu. Môžete sa niečím podobným pochváliť aj vy?
Túto tému by sme ešte v tomto roku nechceli otvárať, nakoľko je potrebné chrániť priemyselnú využiteľnosť našich riešení a na niektoré riešenia budeme žiadať ochranu prostredníctvom patentu.
Čo považujete za najväčší úspech vašej spoločnosti?
To, že sme sa dokázali presadiť v celosvetovej konkurencii a dokázali si zachovať flexibilitu z pohľadu prispôsobenia sa špeciálnym požiadavkám.
Veľa mladých talentov si vyberajú budúceho zamestnávateľa na základe jeho vplyvu na životné prostredie, spoločnosť a etického riadenia firmy (ESG kritéria). Aké hodnoty máte vy ako spoločnosť vzhľadom na kritéria ESG?
Najväčšou hodnotou a základom spoločnosti sú ľudia, na ktorých staviame a s ktorými budujeme budúcnosť spoločnosti. Stroj kúpite, ale človeka nie. Naša výroba sa okrem toho realizuje v priemyselnom parku HMC Technologický park Vlkanová, kde využívame výhradne obnoviteľné zdroje energie.
Aký má DefTech dlhodobý cieľ a ako plánujete naďalej inovovať v odvetví obrnených vozidiel?
Tu sa stretávajú dva príbehy, ktoré zrkadlia úspešnosť našej spoločnosti. Jeden príbeh je dlhodobá udržateľnosť výrobnej kapacity spoločnosti, ktorú v súčasnosti intenzívne budujeme a zároveň druhý príbeh, kde dochádza k tzv. transferu technológie, kedy za dodržania presne stanovených transferových, licenčných, výrobných a logistických procesov vznikajú nové kapacity v krajinách, ktoré nemajú záujem len o kúpu produktu.
Toto sú naše dve najsilnejšie stránky a tiež dlhodobý cieľ spoločnosti.
Keďže DefTech sa snaží rozšíriť svoj tím, aké kvality hľadáte u nových zamestnancov a aké príležitosti na rast môžu očakávať v DefTech?
Z pohľadu plánovaného rozširovania spoločnosti v blízkej budúcnosti DefTech bude aktívne vyhľadávať profesionálov s rôznym zameraním konkrétne od zamestnancov vo výrobe, tak aj posilnenie nákupného, technického, obchodného či ekonomického oddelenia. Z pohľadu kvality a osobného rastu budeme hľadať tých najlepších a vždy sa budeme snažiť vytvoriť pre nich čo najlepšie možné podmienky.
Aké je moto vašej spoločnosti?
Your mission is our vision, čiže vaše poslanie je naša vízia.
Informačný servis
Viac k témam: obrnené vozidlá, PR, Rozhovory
Zdroj: SITA.sk - Spoločnosť DefTech: Ako vznikli z modelárskej vášne 10 tonové autá? © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Najefektívnejšie je vyrábať elektrinu tam, kde sa aj spotrebuje