Piatok, 22. november 2024
Sneženie -1 °C
Mimoriadne správy
- Pre podozrivú batožinu evakuovali časť londýnskeho letiska Gatwick
- Ukrajinský parlament zrušil zasadanie pre sprísnenie bezpečnostných opatrení po tom, ako Moskva nasadila novú raketu
- Trump má novú kandidátku na čelo ministerstva spravodlivosti, bývalú generálnu prokurátorku Floridy Pam Bondiovú
- Moskva na Ukrajine stratila ďalších viac ako tisíc vojakov, prišla aj o bojové vozidlá a delostrelectvo
- Záporožskej jadrovej elektrárni na juhu Ukrajiny hrozí odpojenie od elektriny
Splnomocnenec Giertl: Nepravdivé informácie môžu spôsobiť verejnú škodu, je potrebné vzdelávanie
16.1.2021 (Webnoviny.sk) - Nikto v súčasnosti nemôže spochybniť, že preukázateľne nepravdivé alebo zavádzajúce informácie, ktoré sa vytvárajú, prezentujú a šíria za účelom ekonomického zisku, môžu spôsobiť verejnú škodu. Pre agentúru SITA to uviedol splnomocnenec vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti Martin Giertl.
Súčasť vzdelávacieho procesu
Ako ďalej priblížil, táto škoda môže byť vyčíslená aj určitou ekonomickou hodnotou, ale zároveň môže mať ďalekosiahle dôsledky na stav spoločnosti, dôveru v demokraciu a jej inštitúcie, ako aj vplyv na psychické a fyzické zdravie. Podľa splnomocnenca možno boj proti dezinformáciám a hoaxom na Slovensku posilniť viacerými spôsobmi.
„Je nevyhnutné, aby orgány verejnej moci mali dostatočné nástroje na včasné, efektívne a zákonné konanie voči dezinformáciám a hoaxom. To znamená, disponovať adekvátnou legislatívou, kompetenciami, odbornými kapacitami, spolupracujúcimi subjektami a finančnými zdrojmi,“ doplnil Giertl. Domnieva sa, že samotná téma a jej riešenia si vyžadujú zapojenie verejnej správy, širokej verejnosti, súkromného/podnikateľského sektora a občianskej spoločnosti, vrátane mimovládnych organizácií či akademickej obce. Zároveň musí byť táto téma aj súčasťou vzdelávacieho procesu na základných a stredných školách, musí byť diskutovaná a tiež by mala mať podporu v médiách.
Analýza a podpora kritického myslenia
„Na druhej strane je nevyhnutné, aby sme vedeli správne definovať, čo sú dezinformácie a hoaxy, analyzovali ich a podporovali kritické myslenie tak, aby samotný boj proti hoaxom a dezinformáciám nebol v rozpore so základnými ľudskými právami a slobodami, napríklad slobodou prejavu a práva na slobodné šírenie svojich myšlienok a názorov, respektíve práva na súkromie v súlade s rešpektovaním práv druhých,“ dodal Giertl.
Zároveň by podľa neho mala Slovenská republika byť ako členská krajina Európskej únie (EÚ) čo najviac aktívna pri zapájaní celej spoločnosti v boji proti dezinformáciám. Tiež by mala čo najužšie spolupracovať s inštitúciami EÚ pri napĺňaní spoločných záväzkov. „Je žiadúce, aby občianska spoločnosť na Slovensku vytvárala priestor na diskusiu k téme, monitoring dezinformačného konania (s dôrazom na dodržiavanie ľudských práv) a na takéto konanie mala aj podporu verejných a súkromných inštitúcií, vrátane finančných zdrojov SR, respektíve EÚ,“ uzavrel splnomocnenec.
Viac k témam: dezinformácie, hoax, konšpiračné teórie
Zdroj: Webnoviny.sk - Splnomocnenec Giertl: Nepravdivé informácie môžu spôsobiť verejnú škodu, je potrebné vzdelávanie © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
V Tatrách pribudnú moderné technológie, pomôžu záchranárom či skialpinistom