Sobota, 17. máj 2025
Zamračené  8,5 °C
Mimoriadne správy

Smer by vo voľbách porazil Progresívne Slovensko, rozdiel je však na úrovni štatistickej chyby

 Webnoviny  28. január 2025  131  
Smer by vo voľbách porazil Progresívne Slovensko, rozdiel je však na úrovni štatistickej chyby

28.1.2025 (SITA.sk) - Ak by sa parlamentné voľby konali v druhej polovici januára, vyhrala by ich strana Smer-SD so ziskom 22,3 percenta hlasov, za ktorou nasleduje s rozdielom na úrovni štatistickej chyby Progresívne Slovensko (PS) s podporou 22,1 percenta hlasov. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti SANEP pre televíziu TA3.

Pre Smer-SD tento výsledok znamená pokles o 0,2 percentuálneho bodu, pre PS je to, naopak, nárast o 0,2 percentuálneho bodu. Tretiu priečku si už stabilne drží Hlas-SD s podporou 12,7 percenta, čo je pokles o 1,4 percenta voličských preferencií.

Takto by si rozdelili mandáty


Do parlamentu by sa podľa prieskumu prebojovali ešte KDH (7,2 percenta), Republika (6,5 percenta), SaS (6,3 percenta) a hnutie Slovensko, ktoré by sa tesne dostalo do parlamentu so ziskom 5,1 percenta hlasov. Pred bránami parlamentu by zostala Aliancia-Szövetség (3,9 percenta), SNS (3,8 percenta), Demokrati (3,7 percenta) a Sme rodina (tri percentá).

Ak by voľby dopadli podľa prieskumu, Smer-SD aj PS by získali v parlamente zhodne po 41 mandátov. Hlas-SD by mal 23 poslancov, KDH 13. Republika 12, SaS 11 a hnutie Slovensko 9. Na zostavenie väčšinovej vlády je potrebných 76 mandátov. Potenciálna koalícia Smer-SD, Hlas-SD a Republika by mala presne 76 poslancov, koalícia PS, KDH, SaS a hnutie Slovensko by dala dokopy 74 mandátov.

Až 14,2 percenta opýtaných nevedelo, koho by volilo, a 19,6 percenta deklarovalo, že by sa na voľbách nezúčastnilo. Z prieskumu tiež vyplýva, že dve tretiny opýtaných sú si isté svojou voľbou, zatiaľ čo necelá sedmina stále váha. Výsledky vychádzajú z odpovedí 66,2 % respondentov, ktorí predstavujú vzorku rozhodnutých voličov. Prieskum sa uskutočnil formou online prieskumu v období od 17. do 22. januára na vzorke 2 150 respondentov vo veku 18 a viac rokov. Štatistická odchýlka sa pohybuje v rozmedzí ±1,5 percenta.

Zisťovali aj dôveryhodnosť politikov


Najdôveryhodnejším politikom zostáva Robert Fico (Smer-SD), ktorému verí 39 percent opýtaných, kým 49 percent mu nedôveruje. Druhým najdôveryhodnejším lídrom je Michal Šimečka (Progresívne Slovensko) s 38-percentnou dôverou a 52-percentnou nedôverou voličov. Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) má dôveru 30 percent voličov a nedôveru na úrovni 50 percent. Nasledujú Milan Majerský z KDH (29 percent dôvery, 50 percent nedôvery), Milan Uhrík z Republiky (24 percent dôvery, 55 percent nedôvery), Branislav Gröhling z SaS (23 percent dôvery, 53 percent nedôvery) a Krisztián Forró z Aliancie-Szövetség (16 percent dôvery, 57 percent nedôvery).

Najmenej dôveryhodnými lídrami sú Boris Kollár z hnutia Sme rodina (15 percent dôvery, 66 percent nedôvery), Igor Matovič z hnutia Slovensko (12 percent dôvery, 73 percent nedôvery), Andrej Danko zo SNS (8 percent dôvery, 74 percent nedôvery) a Jaroslav Naď z Demokratov, ktorý má iba šesť percent dôvery a najvyššiu mieru nedôvery 77 percent.

Viac k témam: Poslanecký prieskum, predseda hnutia Slovensko, Predseda strany Demokrati, Predseda strany Hlas-SD, Predseda strany SaS, Predseda strany Smer-SD, Premiér Slovenskej republiky, Prieskum, Prieskum preferencií politických strán, volebné preferencie
Zdroj: SITA.sk - Smer by vo voľbách porazil Progresívne Slovensko, rozdiel je však na úrovni štatistickej chyby © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Vážime si vaše súkromie!x

Táto webová stránka používa technológie ako napr. cookies, ktoré nám pomáhajú zlepšiť Vašu prácu s našou stránkou. Tento nástroj tiež používame s cieľom merania výsledkov alebo zosúladenia obsahu našej stránky. Keďže si vážime vaše súkromie, touto cestou by sme vás chceli požiadať o povolenie na využívanie týchto technológií.