Piatok, 22. november 2024
Mimoriadne správy
- Pre podozrivú batožinu evakuovali časť londýnskeho letiska Gatwick
- Ukrajinský parlament zrušil zasadanie pre sprísnenie bezpečnostných opatrení po tom, ako Moskva nasadila novú raketu
- Trump má novú kandidátku na čelo ministerstva spravodlivosti, bývalú generálnu prokurátorku Floridy Pam Bondiovú
- Moskva na Ukrajine stratila ďalších viac ako tisíc vojakov, prišla aj o bojové vozidlá a delostrelectvo
- Záporožskej jadrovej elektrárni na juhu Ukrajiny hrozí odpojenie od elektriny
Slovensko povolá veľvyslanca z Moskvy, ďalším krokom môže byť aj vyhostenie diplomatov
BRATISLAVA 28. marca (WebNoviny.sk) – Slovensko si povolá na konzultácie veľvyslanca z Moskvy Petra Priputena. Povoláme si ho zatiaľ na neurčito. Po zasadnutí vlády o tom informoval minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák s tým, že nevylúčil, že ďalším krokom môže byť aj vyhostenie diplomatov.
Slovensko si veľvyslanca z Moskvy na konzultácie predvolá prvýkrát vo svojej novodobej histórii. Lajčák sa v stredu ešte stretne aj so šéfom Slovenskej informačnej služby Antonom Šafárikom. Odmietol, že by za nevyhostením ruských diplomatov bola jeho kariéra v OSN.
Londýn z útoku na Skripaľa viní Moskvu
Predvolanie veľvyslanca je reakciou na útok chemickou nervovoparalytickou látkou novičok na bývalého dvojitého ruského špióna Sergeja Skripaľa a jeho dcéru Juliu v britskom Salisbury. Londýn z útoku viní Moskvu, doteraz 27 štátov preto vyhostilo ruských diplomatov.
Odporúčame:
Rusko vyjadrilo pobúrenie nad vyhosťovaním diplomatov, chystá odvetu
Väčšinou však podľa krajín, z ktorých ich vyhostili, ide o špiónov pod diplomatickým krytím. „Jasné, to môže byť. Ten proces je otvorený,“ odpovedal Lajčák na otázku, že či výsledkom môže byť, že sa Slovensko pripojí k 19 krajinám EÚ, ktoré Rusov vyhostili. Nechcel však špecifikovať časový rámec.
Odporúčame:
Otrávený bývalý ruský špión Skripaľ žiadal Putina, aby mu povolil návrat domov
Naše rozhodnutie sa bude odvíjať od informácií našich tajných služieb aj informácií od spojencov. „Pokiaľ ide o dodatočnú britskú výzvu, aby krajiny v individuálnej kapacite vypovedali nedeklarovaných ruských spravodajských dôstojníkov, berieme ju veľmi vážne, vyhodnocujeme ju. Povolali sme si ruského veľvyslanca, aby nám vysvetlil tie otázky, ktoré máme, som v kontakte s najvyššími ústavnými činiteľmi aj našimi partnermi,“ povedal Lajčák.
Do porovnávanie sa Lajčák nepúšťa
Hoci šéf slovenskej diplomacie na hypotetické otázky odpovedať nechcel, na otázku, či je napríklad Andrej Danko ten, kto brzdí vyhostenie špiónov a či by on osobne bol za vyhostenie, odpovedal: „Teraz hovoríte niečo, čo som nepovedal a ako lojálny štátny úradník sa nebudem do takých špekulácií púšťať.“
Lajčák však priznal, že si netrúfne vyhodnotiť, či z tohto môže byť koaličná kríza. Komunikuje s každým z ústavných činiteľov.
Odporúčame:
Fico a Danko sú proti vyhosteniu diplomatov, chcú si udržať dobré vzťahy s Ruskom
Pokiaľ ide o počet ruských špiónov na Slovensku, ide podľa neho o tak závažnú tému, že sa nechce púšťať do náznakov, najmä pred tým, ako sa detailne porozpráva so šéfom SIS-ky. Trvá však na tom, že diplomacia nie je futbal, aby sme sa pretekali, kto koľko ľudí vykáže.
Do porovnávania ani s Českom, ktoré vyhostí troch ruských špiónov, ani s Rakúskom, ktoré avizovalo, že nepodnikne žiadne kroky, aj keď sa preukáže, že za útokom na Skripaľa je Kremeľ, sa minister púšťať nechcel.
Kritika prezidenta Kisku
Rozhodnutie nevyhostiť Rusov bol v utorok prezidentovi Andrejovi Kiskovi vysvetľovať štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Lukáš Parízek. Pre médiá uviedol, že MZV za adekvátny krok považuje predvolanie si ruského veľvyslanca a ďalšie kroky budú závisieť od vyšetrenia prípadu a toho, či sa potvrdí, že za otravou stojí Kremeľ.
Odporúčame:
Prezident Kiska kritizuje postup Lajčákovho ministerstva v kauze Skripaľ
Prezident Andrej Kiska prostredníctvom svojho hovorcu Romana Krpelana zareagoval, že Parízkovo vysvetlenie považuje za nedostatočné a s doterajšími krokmi rezortu zahraničných vecí vyjadril nespokojnosť.
Odporúčame:
Parízek vysvetľoval prezidentovi Kiskovi postup Slovenska v kauze Skripaľ
Na rozhodnutie Slovenska nepridať sa k väčšine európskych krajín reagoval aj britský veľvyslanec na Slovensku Andy Garth. Ten sa vyjadril, že verí, že Slovensko sa napokon k európskym spojencom pridá a politikom pripomenul deklaráciu troch najvyšších ústavných činiteľov, ktorou deklarovali svoje proeurópske a proatlantické smerovanie.
Rusko vinu kategoricky odmieta
Skripaľa a jeho dcéru otrávili 4. marca v juhoanglickom mestečku Salisbury nervovoparalytickou látkou novičok vyvinutou v sovietskych laboratóriách. Obaja sa nachádzajú v kritickom stave. Moskva pred dvoma týždňami vyhlásila, že na vývoji jedu pracovalo Česko, Británia či Švédsko a Slovensko.
Česko aj Švédsko si vtedy ruských veľvyslancov predvolali, Slovensko tak urobilo až v utorok. Britská premiérka Theresa May vyhlásila, že za otravou stojí Rusko. Podľa šéfa britskej diplomacie Borisa Johnsona môže byť za útokom priamo Vladimír Putin. Británia už reagovala vyhostením 23 ruských diplomatov.
V pondelok sa k Británii pridali ďalšie krajiny Európskej únie, ale aj Kanada, Ukrajina či Austrália. USA vyhostia 60 diplomatov a zatvoria ruský konzulát v Seattli. Rusko vinu kategoricky odmieta.
Viac k témam: Andrej Kiska, diplomati, Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Miroslav Lajčák, Rusko, Sergej Skripaľ
Zdroj: Webnoviny.sk - Slovensko povolá veľvyslanca z Moskvy, ďalším krokom môže byť aj vyhostenie diplomatov © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.