Piatok, 22. november 2024
Mimoriadne správy
- Záporožskej jadrovej elektrárni na juhu Ukrajiny hrozí odpojenie od elektriny
- Medzinárodný trestný súd vydal zatykač na izraelského premiéra pre vojnu v Pásme Gazy
- Rusi vo vojne proti Ukrajine prvýkrát použili medzikontinentálnu raketu
- Po tragédii na železničnej stanici v srbskom Novom Sade zatkli 11 ľudí
- Vulkanický systém neďaleko Reykjavíku opäť chrlil lávu
Slovensko by malo odškodniť nezákonne sterilizované rómske ženy, poslankyne PS predstavili návrh (video)
30.7.2024 (SITA.sk) - Na Slovensku by to podľa Jurík malo byť Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR, nie rezort zdravotníctva vzhľadom na to, že ide o porušenie ľudských práv a MS SR je najkompetentnejším orgánom, keďže posudzovanie žiadostí je právny, nie medicínsky proces.
Odškodnenie aj na základe dôveryhodného svedectva
Rozdiel je i v samotnej definícii sterilizácie. Jurík uviedla, že ju upravili tak, aby zahŕňala naozaj všetky osoby, ktoré boli nútené podstúpiť sterilizáciu.
„Máme za to, že tie predošlé návrhy, ktoré hovorili o sterilizáciách v rozpore s právom, limitovali odškodňovací mechanizmus len na časť situácií," ozrejmila.
Do zákona tiež navrhujú zahrnúť, aby si mohli poškodené nárokovať odškodnenie aj na základe dôveryhodného svedectva, nielen zdravotnej dokumentácie. Jurík to zdôvodnila tým, že zdravotné dokumentácie z rokov, keď sa dialo najviac takýchto sterilizácii už môžu byť stratené, alebo zničené.
Štát by mohol svedectvo vyvrátiť existenciou spochybňujúcich dôkazov, dôkazné bremeno by tak bolo na pleciach štátu. Jurík zdôraznila, že v procese by mal byť kladený dôraz na to, aby tieto ženy neboli opätovne traumatizované.
Odškodné minimálne 12-tisíc eur
Výška odškodnenia by mala byť podľa poslankýň za PS minimálne 12-tisíc eur, Jurík akcentovala, že výška odškodnenia by mala zohľadňovať dopady, ktoré nezákonné sterilizácie ženám spôsobili.
Medzi návrhmi je aj zriadenie multidisciplinárnej komisie na posudzovanie žiadostí, taktiež navrhujú, aby mohol byť proces vedený v jazykoch národnostných menšín. Rovnako apelujú na osvetu a poskytovanie informácií.
„Navrhujeme, aby doba, počas ktorej je možné požiadať o odškodnenie, bola minimálne päť rokov," dodala Jurík.
Jurík pripomenula, že napriek ospravedlneniu zo strany vlády, slovenský parlament dosiaľ neprijal legislatívu potrebnú na odškodňovanie. Návrh chcú ponúknuť ministrovi spravodlivosti Borisovi Suskovi (Smer-SD), poslankyňa vyjadrila presvedčenie, že by to mal byť vládny, nie poslanecký návrh.
Segregácii čelia aj v pôrodniciach
Poslankyňa Ingrid Kosová zdôraznila, že rómske ženy čelia viacnásobnému znevýhodneniu, a to či už v komunite, kde nemôžu rozhodovať o počte detí, ani nemajú prístup k antikoncepcii. Rovnako uviedla, že čelia segregácii aj v pôrodniciach.
„No azda najväčším previnením Slovenska voči rómskym ženám je ich sterilizácia. A to bez ich vedomia, a bez ich súhlasu," vyjadrila sa Kosová.
Poslankyňa pripomenula, že už Charta 77 pripomenula praktiky, ktoré mali motivovať rómske ženy, aby podstúpili sterilizáciu, a to výmenou za finančnú odmenu. Predmetné praktiky Kosová prirovnala k praktikám v nacistickom Nemecku, ktoré vykonávalo rasovo motivované sterilizácie.
Viac k témam: Charta 77, Minister spravodlivosti SR, Nezákonná sterilizácia, Odškodnenie, poslankyňa progresívneho Slovenska, Rómske ženy, Sterilizácia
Zdroj: SITA.sk - Slovensko by malo odškodniť nezákonne sterilizované rómske ženy, poslankyne PS predstavili návrh (video) © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.