Piatok, 22. november 2024
Zamračené -0,5 °C
Mimoriadne správy
- Pre podozrivú batožinu evakuovali časť londýnskeho letiska Gatwick
- Ukrajinský parlament zrušil zasadanie pre sprísnenie bezpečnostných opatrení po tom, ako Moskva nasadila novú raketu
- Trump má novú kandidátku na čelo ministerstva spravodlivosti, bývalú generálnu prokurátorku Floridy Pam Bondiovú
- Moskva na Ukrajine stratila ďalších viac ako tisíc vojakov, prišla aj o bojové vozidlá a delostrelectvo
- Záporožskej jadrovej elektrárni na juhu Ukrajiny hrozí odpojenie od elektriny
20.9.2019 (Webnoviny.sk) - Nezáujem. Toto slovo podľa lekárov celkom presne vystihuje postoj väčšiny mužov k vlastnému zdraviu. Pri urologických ochoreniach je situácia ešte oveľa horšia. Muži o nich nehovoria a informácie, ktoré im môžu ochrániť zdravie, niekedy dokonca aj život, ignorujú. Slovenská urologická spoločnosť sa rozhodla na problém ukázať prstom a jasne ho pomenovať - aktívne sa pripája k Európskemu urologickému týždňu, ktorý začína 23. septembra.
"Výskyt onkologických ochorení sa zvyšuje v celej Európe. U nás je ale situácia horšia, pretože vysoké percento pacientov zachytíme až v pokročilom štádiu ochorenia, keď prognóza nie je dobrá. Je za tým fakt, že muži o svojich problémoch neradi otvorene hovoria, a preto nechodia na preventívne prehliadky,” vysvetľuje MUDr. Boris Kollárik, vedecký sekretár Slovenskej urologickej spoločnosti.
Na rakovinu prostaty ročne zomrie 600 mužov
Dáta, ktoré má Slovenská urologická spoločnosť k dispozícii hovoria, že rakovinou prostaty trpí takmer 9 000 Slovákov. Ročne ich pribudne 2 000. Reálne číslo je však podľa odborníkov určite vyššie - muži totiž ignorujú príznaky problémov a na preventívne prehliadky nechodia.
Aj keď komplexná štatistika pre Slovensko neexistuje, údaje zozbierané Európskou urologickou asociáciou[1] v piatich európskych krajinách sa dajú považovať za širší trend. Iba každý štvrtý respondent v prieskume vedel správne identifikovať, kde sa prostata vôbec nachádza (prekvapivo, správnu odpoveď poznalo viac žien, než mužov). 54 % dokonca uviedlo, že prostatu majú aj ženy.
Rovnako slabé sú znalosti v prípade rakoviny semenníkov. 70 % opýtaných mužov si neverí, pokiaľ ide o rozpoznávanie symptómov. Paradoxne, oveľa viac sú si sebaistí pri určovaní príznakov rakoviny prsníkov.
40 % respondentov tiež nevedelo uviesť, čo robí urológ, 10 % o ňom nikdy nepočulo.
Urológovia bijú na poplach, budú viac kampaňovať
"Nechceme sa iba prizerať ako si Slováci kazia zdravie a životy vlastnou nevedomosťou,” odkazuje doc. MUDr. Ivan Minčík, PhD., predseda Slovenskej urologickej spoločnosti. Tento rok sa Slovenská urologická spoločnosť pripája k Európskemu urologickému týždňu, ktorý potrvá od 23. do 27. septembra. "Tým to nekončí. V novembri takisto plánujeme pokračovať v kampani Movember.” November, vo svete známy aj ako mesiac boja proti rakovine prostaty, sa mení na Movember. Muži si fotia svoje fúzy a publikujú ich na sociálnych sieťach. Týmto gestom podporujú boj proti rakovine prostaty. Minulý rok sa ku kampani pripojili aj slovenskí hokejisti. Tento rok sa pripoja ďalší športovci, ktorí budú mužov vyzývať, aby absolvovali preventívnu prehliadku u urológa.
[1] Prieskum bol realizovaný v piatich krajinách - Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Španielsko a Veľká Británia na vzorke 2 575 respondentov v dňoch 30 - 31 júla 2018. Ďalšie údaje sú dostupné na stránke https://patients.uroweb.org/wp-content/uploads/2019/05/May-2019_EAU-press-release_urology-awareness-Kopie.pdf.
Inzercia
Viac k témam: PR, Slovenská urologická spoločnosť, SUS
Zdroj: Webnoviny.sk - Slovenskí muži majú vážny problém © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.