Piatok, 22. november 2024
Zamračené 0 °C
Mimoriadne správy
- Moskva na Ukrajine stratila ďalších viac ako tisíc vojakov, prišla aj o bojové vozidlá a delostrelectvo
- Záporožskej jadrovej elektrárni na juhu Ukrajiny hrozí odpojenie od elektriny
- Medzinárodný trestný súd vydal zatykač na izraelského premiéra pre vojnu v Pásme Gazy
- Rusi vo vojne proti Ukrajine prvýkrát použili medzikontinentálnu raketu
- Po tragédii na železničnej stanici v srbskom Novom Sade zatkli 11 ľudí
Slovenská justícia má stále rezervy, zhodli sa po audite európski experti a minister Gál
9.7.2019 (Webnoviny.sk) - Slovenská justícia má stále značné rezervy, identické problémy však trápia aj iné okolité krajiny. Zhodli sa na tom na utorkovom tlačovom brífingu predstavitelia Ministerstva spravodlivosti SR a Európskej komisie pre efektívnu justíciu (CEPEJ, The European Commission for efficiency of Justice).
Prieťahy a nedostatočné kapacity
Slovenské súdnictvo trápia napríklad prieťahy v konaniach, nedostatočné materiálne a personálne kapacity. Podľa expertov je cieľom spolupráce najmä zefektívniť súčasné procesy tak, aby bolo súdnictvo viac otvorené verejnosti či transparentné. Spolupráca rezortu spravodlivosti a CEPEJ bude pokračovať aj v ďalšom období.
Justiční experti najskôr spravili na Ministerstve spravodlivosti SR hĺbkový audit, na základe ktorého neskôr navrhli konkrétne opatrenia.
Výsledkom spolupráce je napríklad inštitút hosťujúceho sudcu, ktorý nedávno odobrila Národná rada SR. V prípade potreby tak môžu súdy siahnuť po kolegoch, ktorí nahradia sudcov počas dlhodobej práceneschopnosti či materských dovoleniek.
Systém časových horizontov
"Sme veľmi radi, že sme mohli spolupracovať. Slovenská justícia má stále čo dobiehať, ale chceme, aby bolo súdnictvo transparentné a otvorené pre verejnosť. Nie je to proces, ktorý sa dá urobiť zo dňa na deň, ale dôležité je začať. Tiež vítam širokú odbornú diskusiu so sudcovskými organizáciami," povedal minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd).
Spolupráca s organizáciou CEPEJ odštartovala ešte za pôsobenia Lucie Žitňanskej na čele rezortu. Odborníci tiež odporučili na základe auditu rezortu spravodlivosti nastaviť časové horizonty pre jednotlivé súdy, v ktorých má konkrétny sudca konať.
Systém funguje elektronicky a sudcu automaticky upozorní na časový horizont jednotlivých krokov v konaní. Projekt v súčasnosti testuje šesť pilotných súdov po celom Slovensku, pričom časové rámce si nastavujú individuálne.
Náročnosť jednotlivých prípadov
Podľa štátnej tajomníčky Edity Pfundtner dĺžka súdneho konania závisí aj od závažnosti konkrétneho prípadu. "Je potrebné, aby si vedeli súdy vyhodnotiť náročnosť jednotlivých prípadov. Preto sa nedá časový horizont nastaviť všeobecne, pretože každý prípad je iný. Postupne by sme boli radi, ak by systém fungoval v každom samosprávnom kraji na minimálne jednom Okresnom súde," povedala Pfundtner.
Výsledkom odporúčaní CEPEJ má byť v budúcnosti aj takzvaná súdna mapa, ktorá prerozdelí prácu súdov. Súdy by tak mohli mať konkrétne špecifikácie, teda jeden súd by sa zaoberal iba jednou právnou agendou. Podľa Gála je však súdna mapa skôr "hudbou budúcnosti" a kedy by mohla byť pretavená do reality konkretizovať nevedel.
"Ak by sme začínali nové volebné obdobie a mali mandát od voličov na štyri roky by som zrejme vedel odpovedať. V súčasnosti naozaj ťažko povedať. Prvým krokom k súdnej mape je však špecializácia súdov," uzavrel Gál.
Viac k témam: minister spravodlivosti SR, Ministerstvo spravodlivosti SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Slovenská justícia má stále rezervy, zhodli sa po audite európski experti a minister Gál © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.