Piatok, 22. november 2024
Mimoriadne správy
- Pre podozrivú batožinu evakuovali časť londýnskeho letiska Gatwick
- Ukrajinský parlament zrušil zasadanie pre sprísnenie bezpečnostných opatrení po tom, ako Moskva nasadila novú raketu
- Trump má novú kandidátku na čelo ministerstva spravodlivosti, bývalú generálnu prokurátorku Floridy Pam Bondiovú
- Moskva na Ukrajine stratila ďalších viac ako tisíc vojakov, prišla aj o bojové vozidlá a delostrelectvo
- Záporožskej jadrovej elektrárni na juhu Ukrajiny hrozí odpojenie od elektriny
Slováci by mohli za reštituované byty dostať aj finančnú náhradu, navrhuje Sme rodina
BRATISLAVA 18. septembra (WebNoviny.sk) - Opozičné hnutie Sme rodina navrhuje finančnú náhradu za vypratávané reštituované nájomné byty.
V Národnej rade SR predložilo návrh novely zákona o ukončení a spôsobe usporiadania niektorých nájomných vzťahov k bytom, zámerom je spravodlivo upraviť vzťahy nájomcov a prenajímateľov (vlastníkov) bytov vrátených v rámci rehabilitácií alebo reštitúcií. Tento bod v utorok prerokoval parlament.
Náhradné byty sú drahšie
Nájomcovia by si podľa návrhu Sme rodina mohli vybrať medzi poskytnutím náhradného bytu, alebo by im bola vyplatená finančná kompenzácia, a to v závislosti od rozlohy súčasného bytu a priemernej ceny nehnuteľnosti v danej lokalite podľa údajov Národnej banky Slovenska znížená koeficientom 0,7.
Náklady kompenzácií v Bratislave by podľa prepočtov hnutia boli na úrovni 45 mil. eur, kým štátom navrhované riešenie na výstavbu náhradných bytov by podľa odhadov stálo vyše 70 mil. eur.
Odporúčame:
Obrana a bezpečnosť boli podľa Kollára dlhodobo podceňované
"Ak ľudia potrebujú pomoc, politici by tu mali byť na to, aby im tú pomoc poskytli. Ak ľudia potrebujú pomoc 29 rokov (od nežnej revolúcie v roku 1989), no tej sa im nedostáva, mali by sa zamyslieť, prečo je to tak. Či sa to náhodou nestalo politickým štandardom," povedala poslankyňa za Sme rodina Adriana Pčolinská, ktorá v parlamente predstavila spomínaný návrh novely zákona.
Majitelia aj nájomníci sa stali rukojemníkmi
Po nežnej revolúcii sa podľa Sme rodina stovkám občanov vrátili nehnuteľnosti, ktoré im totalitný komunistický režim znárodnil alebo skonfiškoval. Vrátili sa im však aj s tisíckami nájomcov, ktorí nemali kam ísť. Hnutie uviedlo, že tí nemali možnosť, tak ako väčšina nájomcov v štátnych bytoch, odkúpiť si ich do osobného vlastníctva za prijateľné ceny.
Rukojemníkmi sa tak stali aj majitelia reštituovaných nehnuteľností. Štát chcel problém riešiť tak, že poskytol mestám príspevok na výstavbu náhradných bytov, tie však dodnes nestoja.
Odporúčame:
Ľudia spomedzi politikov najviac veria Kiskovi, Pellegrini skončil v rebríčku lepšie ako Fico
Nájomníkov z reštituovaných a privatizovaných bytov podľa Sme rodina už asi štrnásť- alebo pätnásťkrát poslali z úradu vlády na ministerstvo dopravy, odtiaľ na magistrát hlavného mesta a odtiaľ zas na úrad vlády. No ich hlas zostal nevypočutý.
"Preto opakovane predkladám na rokovanie NR SR návrh zákona, ktorý rieši problém stoviek rodín tak, ako si želajú a lacnejšie, ako to sľúbil štát," povedala Pčolinská. O uvedenej novele zákona v prvom čítaní s navrhovanou účinnosťou 1. januára 2019 budú poslanci parlamentu hlasovať v utorok po 17:00.
Viac k témam: reštitúcie, Sme Rodina Boris Kollár
Zdroj: Webnoviny.sk - Slováci by mohli za reštituované byty dostať aj finančnú náhradu, navrhuje Sme rodina © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.