Piatok, 22. november 2024
Zamračené -0,5 °C
Mimoriadne správy
- Trump má novú kandidátku na čelo ministerstva spravodlivosti, bývalú generálnu prokurátorku Floridy Pam Bondiovú
- Moskva na Ukrajine stratila ďalších viac ako tisíc vojakov, prišla aj o bojové vozidlá a delostrelectvo
- Záporožskej jadrovej elektrárni na juhu Ukrajiny hrozí odpojenie od elektriny
- Medzinárodný trestný súd vydal zatykač na izraelského premiéra pre vojnu v Pásme Gazy
- Rusi vo vojne proti Ukrajine prvýkrát použili medzikontinentálnu raketu
Sloboda zvierat zachránila v minulom roku tisícky zvierat, mnohým z nich našli nový domov
14.3.2020 (Webnoviny.sk) - V roku 2019 prijala Sloboda zvierat 7 711 zvierat v núdzi, 5 190 bolo adoptovaných. Agentúru SITA o tom informovala Silvia Čaňová zo Slobody zvierat. Čísla pochádzajú z bratislavského útulku a 23 regionálnych.
Išlo o zvieratá odchytené vonku či odobraté majiteľom Linkou proti krutosti z dôvodu zlej starostlivosti a týrania. Pôvodným majiteľom sa podarilo vrátiť 1 168 zvierat.
Stratené začipované psi vedia vrátiť majiteľom
Sloboda zvierat Bratislava prijala 2 207 zvierat a k pôvodným majiteľom sa ich vrátilo 715, osvojených do nových rodín bolo 1 317 zvierat. Všetky neoznačené zvieratá boli začipované a dospelé jedince, čo ostali v útulku, aj vykastrované.
„Teší nás, že najmä v Bratislavskom kraji stúpa počet začipovaných zvierat, pretože tie vieme pri strate vrátiť majiteľom, v minulom roku šlo o 30 percent psíkov a mačiek prijatých do útulku na Poliankach. V ostatných regiónoch je to zatiaľ menej ako 10 percent. Upozorňujeme preto majiteľov na zmenu v zákone: Označiť svojho psa mikročipom už nie je dobrovoľné, túto povinnosť od jesene ukladá veterinárny zákon každému vlastníkovi psa a odporúčame ho aj pre mačky,“ vysvetlila Pavla Dugovičová, predsedníčka Slobody zvierat
V prípade nálezu zabehnutého zvieraťa majú Bratislavčania volať Mestskú políciu na tel. č. 159 (odchyt vykoná Sloboda zvierat). V obciach majú občania kontaktovať mestskú políciu alebo starostu.
Zákon o veterinárnej starostlivosti nariaďuje obciam zabezpečovať odchyt túlavých zvierat prostredníctvom osoby schválenej na odchyt túlavých zvierat, zaregistrovať každé odchytené túlavé zviera do registra odchytených túlavých zvierat a umiestniť ho do karanténnej stanice/ útulku.
Stovky zvierat žijú v nevyhovujúcich podmienkach
Linka proti krutosti (LPK) prostredníctvom siete inšpektorov prešetruje hlásenia verejnosti o nevyhovujúcich chovných podmienkach, týraní či inom porušovaní legislatívy a zjednáva nápravu. Minulý rok dostala LPK od občanov 1 261 podnetov o zlom zaobchádzaní so zvieratami, pomohla v 1 009 prípadoch, 174 zvierat inšpektori odobrali a umiestnili do útulkov Slobody zvierat.
„Najčastejšie nám verejnosť hlási zvieratá držané permanentne na krátkej reťazi, bez adekvátneho pohybu, výživy a prístrešku. Vyhláška hovorí, že zviera musí mať umožnený denný voľný pohyb, nesmie byť celodenne na reťazi ani vo voliére, predpisuje tiež riadny prístrešok s podlahou, ktorý z troch strán chráni pred nepriazňou počasia, prístup k vode a krmivu, očkovania a veterinárne ošetrenie,“ vysvetľuje Jozef Chmel, hlavný inšpektor LPK s tým, že odobrali najmä týrané zvieratá, z ktorých mnohé potrebovali okamžitú operáciu alebo liečbu na záchranu života.
Viac k témam: útulok
Zdroj: Webnoviny.sk - Sloboda zvierat zachránila v minulom roku tisícky zvierat, mnohým z nich našli nový domov © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Iniciatíva Za otvorenú justíciu kritizovala Súdnu radu