Sobota, 4. január 2025
Väčšinou jasno -3 °C
Mimoriadne správy
- Nemecká pozícia podporuje účasť krajiny na mierovej misii na Ukrajine
- General Motors a Ford vlani predali najviac áut od roku 2019
- Viktora Orbána a maďarského veľvyslanca nepozvali na inauguráciu poľského predsedníctva v EÚ
- Firma Apple zaplatí 95 miliónov dolárov, aby sa vyhla súdnemu sporu
- Fico si „ako správny sociálny demokrat“ užíva luxus, jeho apartmán v Hanoji stojí vyše šesťtisíc eur za noc, upozornil Šimečka
Silvester v minulosti a dnes: Pomaly miznú ohňostroje a prečo by sa na Nový rok nemala jesť hydina?
30.12.2024 (SITA.sk) - Silvestrovské oslavy majú svoje korene už v antických tradíciách. Staroveké civilizácie, ako boli Babylončania a Rimania, oslavovali príchod nového roku rituálmi a obradmi, ktoré mali zabezpečiť úspech a šťastie. Niektoré z nich si osvojilo a prispôsobilo kresťanstvo, a tak postupne vznikli silvestrovské oslavy.
Silvestrovské oslavy nepripomínajú len príchod nového roka. Sú doslova aj oslavou odkazu Svätého Silvestra I., prvého pápeža po uznaní kresťanstva, ktorý zomrel 31. decembra 335. Preto sa v posledný deň roka slávi jeho spomienka a jeho meno sa dostalo aj do kalendára.
Smeti sa nevynášali
Naši predkovia oslavovali prelom rokov – svätého Silvestra menej bujaro, ako my v súčasnosti. Čistili svojej domovy a starali sa o hospodárstvo. Všetko požičané sa zvyklo vrátiť, urovnávali sa finančné dlhy. Dôraz sa kládol na prežívanie prvého dňa roka. Doteraz vravíme - „Ako na Nový rok, tak po celý rok.”
Na Silvestra sa ľudia sa prezliekali do čistého, a tak sa symbolicky zbavovali starého roka a vítali nový čistý a lepší. Smeti sa nevynášali a všetko sa pozametalo do kútov, aby sa šťastie nevyhodilo von a aby nikto nezomrel. Pranie a sušenie bielizne bolo tiež zakázané, aby sa predišlo úmrtiam.
Hydina by sa nemala jesť
Silvestrovská kuchyňa bola aj v minulosti slávnostná, ako tá vianočná, no na Silvestra sa už mohlo konzumovať mäso. Tradičné je dodnes jedenie šošovice a maku, ktoré vraj prinesie peniaze a tiež bravčového mäsa, ktoré zas údajne nosí šťastie a aj bohatstvo. Motív prasiatka bol a stále je obľúbeným symbolom šťastia.
Aby šťastie a bohatstvo neuleteli, nemá sa jesť hydina. Mnohé z týchto zvykov dodržiavame aj dnes. No naše kuchyne už obohatilo obrovské množstvo nových výrobkov, jedál, exotické ovocie, množstvo zeleniny či nápojov, o ktorých naši predkovia ani len netušili.
Súčasné oslavy Silvestra sú pestré a každý ich môže oslavovať podľa vlastnej chuti. Veľmi často k nim patrí dobré jedlo, zábava s priateľmi a rodinou a polnočný prípitok. Veľkolepé ohňostroje pre ochranu zvierat a aj ovzdušia pomaly miznú. Mestá ich však nahrádzajú svetelno-hudobnými šou a iným programom.
Viac k témam: Nový rok, Silvester, Tradície, Tradície na Slovensku, Zvyky
Zdroj: SITA.sk - Silvester v minulosti a dnes: Pomaly miznú ohňostroje a prečo by sa na Nový rok nemala jesť hydina? © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Pri zrúcanine kláštora Katarínka rastú opäť ovocné stromy, dobrovoľníci nadviazali na prácu mníchovNasledujúci článok
Ako sa starať lepšie o svoje zdravie? Začať môžete už teraz