Štvrtok, 29. február 2024
Slnečno  11,6 °C
Mimoriadne správy

SaS pre ukončenie rozpravy k rozpočtu zvažuje ústavnú sťažnosť. Pellegrini podľa nich ukázal, akým prezidentom chce byť

 Webnoviny  22. december 2023  77  
SaS pre ukončenie rozpravy k rozpočtu zvažuje ústavnú sťažnosť. Pellegrini podľa nich ukázal, akým prezidentom chce byť

22.12.2023 (SITA.sk) - Švrtkovým dňom sa končí demokracia, uviedla strana Sloboda a Solidarita (SaS) na margo štvrtkového rozhodnutia predsedu parlamentu Petra Pellegriniho (Hlas-SD) ukončiť rozpravu k štátnemu rozpočtu hlasovaním. Pellegrini podľa liberálov týmto ukazuje, akým prezidentským kandidátom chce vlastne byť. SaS v súvislosti s ukončením rozpravy zvažuje, že podá ústavnú sťažnosť, aby boli ochránené práva poslancov.

Porušené viaceré práva


„To, čo dnes koalícia urobila, je pre nás absolútne neprijateľné. Chceli sme k rozpočtu vystupovať odborne a vecne a predniesť naše názory. Neboli však porušené len práva poslancov, ale aj práva všetkých občanov, pretože práve tých v Národnej rade SR zastupujeme," uviedol predseda poslaneckého klubu SaS Branislav Gröhling.

Slovensko ako demokratický štát


Predseda parlamentu by mal podľa poslankyne Márie Kolíkovej (SaS) okrem citovania zákona myslieť aj na Ústavu SR, konkrétne na článok jeden, ktorý hovorí o tom, že Slovensko je právny štát a máme tu demokracia.

„Neexistuje demokracia, v ktorej stratí koalícia trpezlivosť s opozíciou po jednom dni. Ustanovenie o ukončení rozpravy v rokovacom poriadku má zmysel, keby obštrukcia trvala týždne, mesiace, potom to môžeme riešiť, pretože koalícia má túto možnosť, ale nie po jednom dni," myslí si poslankyňa.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem


Viac k témam: Ficova vláda 2023 - 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Koalícia, Opozícia, Poslanci, práva poslancov, predseda poslaneckého klubu SaS, predsedu parlamentu, Štátny rozpočet, Ústava SR, ústavná sťažnosť
Zdroj: SITA.sk - SaS pre ukončenie rozpravy k rozpočtu zvažuje ústavnú sťažnosť. Pellegrini podľa nich ukázal, akým prezidentom chce byť © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.