Piatok, 22. november 2024
Zamračené  -0,5 °C
Mimoriadne správy

Richard Sulík už nebude kandidovať do Európskeho parlamentu, liberáli chcú nahradiť Smer-SD

 Webnoviny  24. november 2018  484  
Richard Sulík už nebude kandidovať do Európskeho parlamentu, liberáli chcú nahradiť Smer-SD


  • aktualizované 24. novembra, 10:58


BRATISLAVA 24. novembra (WebNoviny.sk) – Predseda SaS Richard Sulík v sobotu na kongrese strany oznámil, že nebude viac kandidovať do Európskeho parlamentu. Sulík bol europoslancom od roku 2014.

Sulík pripomenul, že SaS zakladal s Robertom Mistríkom a súčasným bratislavským županom Jurajom Drobom. Nikdy sme sa nezamýšľali nad tým, či budeme príliš úspešní, a tak do vlády sa dostali už skôr, ako plánovali.

„Mylne sme sa domnievali, že naším spoločným nepriateľom je Robert Fico,“ povedal s tým, že koaličným partnerom SaS musela byť v roku 2010 na smiech.

Robili ústupky


„Rok mi trvalo, kým som pochopil, že Mikuláš Dzurinda ide po nás,“ vyhlásil. Sulík, podľa ktorého SaS vtedy hromadila chybu za chybou a robili ústupky.

SaS je dnes najväčšou opozičnou stranou, pričom koaliční partneri z roku 2010 nedopadli podľa Sulíka najlepšie. „Kým v roku 2010 nám chýbali skúsenosti, v roku 2012 nám chýbal čas,“ povedal líder liberálov. Cieľom SaS nie je dosiahnuť najlepší výsledok v histórii, ale vyhrať parlamentné voľby v roku 2020, alebo skôr.

SaS pripravila program Spravme Slovensko lepším, s ktorým predstúpi pred občanov pred parlamentnými voľbami. Program obsahuje osem priorít. „Najcennejšie čo máme, sú naši ľudia. Za členov SaS sa hanbiť nemusíme,“ zdôraznil.

Reálna alternatíva k vláde


Slovensko dnes podľa Sulíka stráca drahocenný čas, preto liberáli musia v najbližších voľbách zabojovať. „Sme na to pripravení,“ vyhlásil s tým, že začne sebou. Pripomenul, že keď sa stal europoslancom strana, mala 3,9 percenta v prieskumoch, v parlamentných voľbách potom dvanásť, teda jeho pôsobenie v Európskom parlamente strane nepoškodilo.

„Rozhodol som sa, že už do Európskeho parlamentu kandidovať nebudem,“ vyhlásil. Ak bude SaS vo voľbách úspešná, bude opäť kandidovať na predsedu strany. Sulík zároveň tvorí osobný tím, ktorý mu má pomáhať. Jeho ambícia je nahradiť stranu Smer-SD.

„Nikdy som sa nehral na Mesiáša. Nikdy som nehovoril, že som gazda. Mesiáši sa minuli,“ konštatoval. U Andreja Kisku Sulík nevidí odhodlanie prebrať zodpovednosť za Slovensko. Nové strany sa musia dostať podľa neho najskôr dostať do parlamentu a nabrať skúsenosti. Niektorým parlamentným stranám chýba koaličný potenciál.

„Len SaS vie dať voličom ucelenú ponuku,“ povedal s tým, že SaS je jediná reálna alternatíva k vláde a bude to všetkým celý budúci rok vysvetľovať. Zo Slovenska chce krajinu, kde sa oplatí podnikať a žiť.

Nevedia, s kým chcú vládnuť


SaS má dnes 5500 priateľov slobody, ktorí sú sympatizanti strany. Sú však na úrovni členov iných strán, pretože môžu hlasovať na kongresoch. „Sú na úrovni delegátov v iných stranách,“ vysvetlil. Za chiméru považuje, že len strany s členskou základňou môžu vládnuť. „Béla Bugár, aj keby dnes chcel odísť z koalície, stovky ľudí vo funkciách, mu to nedovolia,“ povedal Sulík.

Sulík tvrdí, že SaS ešte musí počkať, kto sa dostane do parlamentu. „Nevieme preto dnes povedať, s kým chceme vládnuť,“ uviedol, ale z povolebnej spolupráce vylúčil Smer-SD, SNS a Kotlebovu Ľudovú stranu Naše Slovensko. Dovtedy sa chce snažiť vyhrať voľby tak, aby potreboval, čo najmenej koaličných partnerov.

„Po voľbách budeme hľadať kompromisy a s kým sa dohodneme, budeme dodržiavať Koaličnú zmluvu,“ povedal. Sulík bude trvať, aby Koaličnú zmluvu podpísal každý poslanec NR SR koaličnej strany, nielen predsedovia strán.

Sulík zostáva na Slovensku


Ako povedal v sobotu pre agentúru SITA analytik Ján Baránek, pre SaS by bolo lepšie, keby Sulík zostal na Slovensku. „Z vnútropolitického hľadiska je dôležitejšie pre stranu, aby predseda pôsobil doma,“ zdôraznil Baránek.

Sulík pôsobí ako europoslanec posledných päť rokov. V roku 2014 bol volebným lídrom liberálov vo voľbách do Európskeho parlamentu.

„Je tu stále množstvo možností, ako sa môžem vyjadrovať, nemusím byť poslancom NR SR,“ povedal Sulík v roku 2016 pre agentúru SITA. Dodal, že v parlamente má SaS dostatok kvalitných poslancov a on ako líder nemusí byť v NR SR. Trávi na Slovensku dostatok času a dianiu na domácej politickej scéne venuje väčšinu času.

Eurorealizmus v slovenskom parlamente


Podľa Baránka druhý uhol pohľadu je Sulík a jeho politické názory, najmä jeho eurorealizmus, ktorý je schopný priniesť do Európskeho parlamentu.

„Ale na rozdiel od vnútornej politiky, tam ho má kto nahradiť. Doma pôsobí ako predseda strany. Preto je dôležité, aby bol pred parlamentnými voľbami na Slovensku. Pre SaS je dôležitejšie, aby jej predseda nesedel v Bruseli, ale aby bol fyzicky dosiahnuteľný na Slovensku,“ vyhlásil Baránek.

Na Programovej konferencie SaS vystúpi predseda strany Richard Sulík, ktorý bude informovať aj o ďalších krokoch SaS v súvislosti s eurovoľbami. K delegátom sa na Programovej konferencii prihovorí aj kandidát na prezidenta Robert Mistrík.

Viac k témam: Európsky parlament, Richard Sulík, SaS Sloboda a Solidarita
Zdroj: Webnoviny.sk - Richard Sulík už nebude kandidovať do Európskeho parlamentu, liberáli chcú nahradiť Smer-SD © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.