Sobota, 23. november 2024
Mimoriadne správy
- Top foto dňa (22. november 2024): Pellegrini v Prešove, pojednávanie s bývalým policajným prezidentom aj vianočný stromček vo Vatikáne
- Pre podozrivú batožinu evakuovali časť londýnskeho letiska Gatwick
- Ukrajinský parlament zrušil zasadanie pre sprísnenie bezpečnostných opatrení po tom, ako Moskva nasadila novú raketu
- Trump má novú kandidátku na čelo ministerstva spravodlivosti, bývalú generálnu prokurátorku Floridy Pam Bondiovú
- Moskva na Ukrajine stratila ďalších viac ako tisíc vojakov, prišla aj o bojové vozidlá a delostrelectvo
Právo voliť v prezidentských voľbách má aj viac ako 10-tisíc obvinených a odsúdených
BRATISLAVA 16. marca (WebNoviny.sk) - Spomedzi 10 490 osôb, ktoré sú aktuálne v ústavoch na výkon väzby a odňatia slobody, je 10 215 oprávnených voličov. Ako agentúru SITA informoval riaditeľ kancelárie generálneho riaditeľa Zboru väzenskej a justičnej stráže Adrián Baláž, zvyšok tvoria cudzinci a neplnoleté osoby.
"Právo voliť vo voľbách prezidenta Slovenskej republiky má obvinený a odsúdený, ktorý je občanom Slovenskej republiky, v deň konania volieb sa nachádza vo výkone väzby alebo vo výkone trestu odňatia slobody na území Slovenskej republiky, najneskôr v deň konania volieb dovŕši 18 rokov veku a nemá prekážku práva voliť," povedal Baláž s tým, že prekážkou práva voliť je zákonom ustanovené obmedzenie osobnej slobody z dôvodov ochrany verejného zdravia.
Bez hlasovacieho preukazu
Úlohou každého ústavu je zabezpečiť, aby boli obvinení a odsúdení v dostatočnom časovom predstihu písomne informovaní o konaní volieb a poučení o spôsobe a práve voliť vo voľbách.
"Obvinený alebo odsúdený volí bez hlasovacieho preukazu v prípade, že má trvalý pobyt na území Slovenskej republiky a miesto, v ktorom vykonáva väzbu alebo trest odňatia slobody, je v územnom obvode volebného okrsku miesta trvalého pobytu. Zároveň obvinený alebo odsúdený volí bez hlasovacieho preukazu aj v prípade, ak trvalý pobyt na území Slovenskej republiky nemá a predloží slovenský cestovný doklad a čestné vyhlásenie o trvalom pobyte v cudzine. Obvinený alebo odsúdený volí s hlasovacím preukazom v prípade, ak má trvalý pobyt na území Slovenskej republiky a v deň konania volieb nebude môcť voliť v mieste svojho trvalého pobytu vo volebnom okrsku, v ktorého zozname je voličov zapísaný," vysvetlil Baláž.
Voľba do prenosnej volebnej schránky
O vydanie a zaslanie hlasovacieho preukazu môže obvinený alebo odsúdený písomne požiadať obec, mesto alebo mestskú časť, v ktorej má trvalý pobyt.
"Tlačivo žiadosti na tento účel zabezpečí ústav. V prípade obvineného alebo odsúdeného, ktorý nemá vlastné peňažné prostriedky, zabezpečí v prípade záujmu odoslanie žiadosti o vydanie a zaslanie hlasovacieho preukazu na svoje náklady ústav. Samotná voľba sa vykoná do prenosnej volebnej schránky," uviedol riaditeľ kancelárie generálneho riaditeľa Zboru väzenskej a justičnej stráže Baláž.
Dodal, že pri výkone volebného práva obvineným a odsúdeným bude osobitná pozornosť venovaná účelu väzby a účelu výkonu trestu odňatia slobody a bezpečnosti zúčastnených osôb. Počas prezidentských volieb v roku 2014 dosiahla účasť v prvom kole vo väzniciach 29,39 percenta a účasť v druhom kole bola 32,42 percenta.
VIAC O TÉME: PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2019 NA SLOVENSKU
Viac k témam: Prezidentské voľby 2019 na Slovensku, väzenie
Zdroj: Webnoviny.sk - Právo voliť v prezidentských voľbách má aj viac ako 10-tisíc obvinených a odsúdených © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
V obci Janice zomrel predseda okrskovej volebnej komisie