Štvrtok, 29. február 2024
Slnečno  12,5 °C
Mimoriadne správy

Podpredsedníčka Európskej komisie listom upozornila Fica a Pellegriniho, Slovensku pohrozila žalobou

 Webnoviny  16. december 2023  135  
Podpredsedníčka Európskej komisie listom upozornila Fica a Pellegriniho, Slovensku pohrozila žalobou

16.12.2023 (SITA.sk) - Výkonná podpredsedníčka Európskej komisie Margrethe Vestager listom upozornila premiéra Roberta Fica (Smer-SD) a predsedu parlamentu Petra Pellegriniho (Hlas-SD) na problém s navrhovanou úpravou tzv. kompetenčného zákona.

Ficova vláda ohrozuje slovenské záujmy


Zároveň pohrozila Slovensku žalobou pre porušenie práva Európskej únie (EÚ), ak nenastane náprava. Informoval o tom podpredseda parlamentu a predseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Šimečka.

Komisárka Vestager vo svojom liste veľmi presne upozorňuje na porušenia konkrétnych povinností vyplývajúcich zo Smernice EÚ o posilnení právomocí orgánov na ochranu hospodárskej súťaže. Možnosť menovať šéfa protimonopolného úradu bez transparentného výberového konania alebo ho svojvoľne odvolať podľa ľubovôle predstaviteľov vlády, je v rozpore so súťažným právom EÚ," tvrdí Šimečka. Podľa neho sa týmto potvrdzuje, že Ficova vláda ohrozuje slovenské záujmy.

Prijímanie nedomyslených návrhov


Stalo sa presne to, na čo sme upozorňovali. Koaličný valec Fica a Pellegriniho sa snaží potichu a narýchlo uniesť štát vrátane ovládnutia nezávislých štátnych inštitúcií. Zmena odvolávania šéfa Protimonopolného úradu, ktorú navrhol poslanec Roman Michelko (SNS) však porušuje právo EÚ a záväzky Slovenska vyplývajúce z príslušnej smernice EÚ," tvrdí Šimečka.

Dodal, že Fico s Pellegrinim dopustili prijímanie škodlivých a nedomyslených návrhov zákonov bez potrebnej diskusie a bez ohľadu na dopady, ktoré to na Slovensku bude mať. Predseda PS je zároveň toho názoru, že Pellegrini nie je slobodným štátnikom, ale poslušným služobníkom Fica, akým bol aj v minulosti.

Viac k témam: Ficova vláda 2023 - 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), kompetenčný zákon, Predseda parlamentu, Premiér Slovenskej republiky, Žaloba
Zdroj: SITA.sk - Podpredsedníčka Európskej komisie listom upozornila Fica a Pellegriniho, Slovensku pohrozila žalobou © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.