Piatok, 22. november 2024
Malá oblačnosť  -1 °C
Mimoriadne správy

Platy duchovných na Slovensku sú dlhodobo veľmi nízke, tvrdí Tomáš a navrhol ich zvýšenie

 Webnoviny  16. október 2018  397  
Platy duchovných na Slovensku sú dlhodobo veľmi nízke, tvrdí Tomáš a navrhol ich zvýšenie

BRATISLAVA 16. októbra (WebNoviny.sk) - Základné platy duchovných cirkví a náboženských spoločností by sa mali od 1. januára 2019 zvýšiť o 10 percent. Návrh na zvýšenie platov duchovných navrhol poslanec Smeru-SD Erik Tomáš na rokovaní sociálneho výboru. Ten jeho návrh schválil.

Tomáš presadil zvýšenie platov duchovných cez pozmeňujúci návrh k novele zákona o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme. Najnižší základný plat duchovných v roku 2018 je 310,64 eura mesačne a najvyšší 788,60 eura mesačne. Najvyšší plat môže dosiahnuť kňaz po 30 rokoch praxe.

Tému finančnej odluky ešte nikto neotvoril


Návrhom Erika Tomáša sa novelizuje zákon o hospodárskom zabezpečení cirkví a náboženských spoločností štátom o prechodné ustanovenie, ktoré zabezpečí zvýšenie základných platov duchovných cirkví a náboženských spoločností o 10 percent od 1. januára 2019. Jeho návrh sa dotýka približne 3 600 duchovných. Na uvedené opatrenie je potrebná suma 3 065 025 eur.

“Platy duchovných na Slovensku sú dlhodobo veľmi nízke. Najnižšie platové tarify sú dokonca pod úrovňou minimálnej mzdy,“ povedal Tomáš pre agentúru SITA.

Téma finančnej odluky cirkvi od štátu je podľa Tomáša legitímna na celospoločenskú diskusiu, ale tú nikto riadne doteraz neotvoril. „Kým sú cirkvi financované štátom, je správne k duchovným pristupovať podobným spôsobom ako k zamestnancom verejnej služby. A ako je už známe, v rokoch 2019 a 2020 štátnym a verejným zamestnancom zvýšime mzdy dvakrát o 10 percent,“ zdôraznil.

Navýšenie mzdy


Podľa výkonného sekretára Konferencie biskupov Slovenska Antona Ziolkovského platy duchovných podľa schválených tabuliek sú nízke. Niektoré sú pod výškou minimálnej mzdy.

„Doteraz existovalo pravidlo, že keď sa valorizovali platy zamestnancov vo verejnej správe, valorizovali sa aj platy duchovných. Teraz nejde o valorizáciu, ale o navýšenie mzdy. Preto poslanci uplatnili rovnaký mechanizmus ako pri valorizácii. Sme vďační poslancovi Erikovi Tomášovi za tento návrh,“ povedal Ziolkovský dnes pre agentúru SITA.

Jedenásť platových stupňov


Podľa zákona o hospodárskom zabezpečení cirkví a náboženských spoločností štátom sa má základný plat duchovných v príslušnom roku zvýšiť o rovnaké percento či sumu a v rovnakom termíne, ako sa zvýši základná stupnica platových taríf zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme.

Základné platy duchovných sa podľa odslúžených rokov delia na 11 platových stupňov. Od 1. januára budúceho roka by mal byť najnižší základný plat duchovných 341,70 eura mesačne, pričom tento rok to bolo 310,64 eura. Najvyšší základný plat sa zdvihne z tohtoročných 788,60 eura mesačne na 867,46 eura.

Hodnostný prídavok


Duchovnému ďalej patrí hodnostný prídavok určený rozpätím v závislosti od skupiny funkcie, ktorú vykonáva v rámci duchovenskej činnosti. Nárok na príspevok zo štátneho rozpočtu na platy duchovných si uplatňuje v súčasnosti dvanásť z osemnástich registrovaných cirkví a náboženských spoločností.

Podľa zákona o hospodárskom zabezpečení cirkví a náboženských spoločností štátom je štát povinný uhrádzať osobné požitky duchovných, náhradu cestovných, sťahovacích a iných výdavkov, sociálnych dávok, riadnych vecných nákladov spojených s výkonom bohoslužieb a iných náboženských úkonov i s cirkevnou administratívou a v odôvodnených prípadoch osobitnú pomoc pri mimoriadnych vecných nákladoch.

Štát poskytuje cirkvám a náboženským spoločnostiam v súčasnosti len finančné prostriedky na platy duchovných a prevádzkových zamestnancov riadiacich orgánov cirkví, na odvody do poistných fondov za zamestnávateľa a čiastočne na prevádzku ústredí.

Viac k témam: Erik Tomáš, platy duchovných
Zdroj: Webnoviny.sk - Platy duchovných na Slovensku sú dlhodobo veľmi nízke, tvrdí Tomáš a navrhol ich zvýšenie © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.