Piatok, 22. november 2024
Zamračené  -0,5 °C
Mimoriadne správy

Pandémia koronavírusu vplýva aj na oslavy Veľkej noci. Takmer polovica Slovákov mení svoje zvyky

 Webnoviny   1. apríl 2021  263  
Pandémia koronavírusu vplýva aj na oslavy Veľkej noci. Takmer polovica Slovákov mení svoje zvyky

1.4.2021 (Webnoviny.sk) - Takmer polovica Slovákov počíta s tým, že ich poňatie veľkonočných osláv sa dosť zmení a tretina zmení svoje oslavy iba čiastočne. Zhruba pätina opýtaných však nebude meniť skoro nič. Vyplýva to z výskumu na tému Veľkej noci Európskych národných panelov (European National Panels), do ktorého patrí Slovensko, Česká republika, Poľsko, Maďarsko a Bulharsko.

Podľa prieskumu pritom Veľkú noc oslavuje 77 percent Slovákov. Ako informovala Denisa Žídková z European National Panels, dáta boli zozbierané v období od 17. do 22. marca.

Ženy neobľubujú šibanie


Žídková priblížila, že počas sviatkov sa väčšina Slovákov venuje príprave veľkonočnej výzdoby (68 percent) a stretávaniu sa s blízkymi (65 percent). Jarnému upratovaniu domácnosti sa venuje 63 percent a častejšie to platí pre východ Slovenska. Zvykom v slovenských domácnostiach je aj pečenie tradičného sladkého pečiva (58 percent opýtaných) a farbenie veľkonočných vajíčok a kraslíc (45 percent).

Príležitosť stretnúť sa s blízkymi v rámci týchto sviatkov si užíva 62 percent opýtaných. Slováci si počas sviatkov užívajú aj dobré jedlo (57 percent) a slovenské veľkonočné zvyky a tradície (43 percent), pričom to platí častejšie pre východné Slovensko.

Mnohí si užívajú aj voľno a prázdniny (40 percent) či príjemnú sviatočnú atmosféru (38 percent). Tradíciu „šibania“ označilo za obľúbenú 43 percent opýtaných. Viac ako polovica tak v prieskume uviedla, že túto typickú veľkonočnú tradíciu rada nemá. Výrazne častejšie to platilo pre ženy než mužov.

Na Slovensku sa veľmi nekoleduje


V prípade chodenia na koledu sú ľudia ochotnejší koledníkom otvoriť (40 percent) a obdarovať ich, než koledovať (29 percent). Ako Žídková podotkla, naprieč krajinami sa ale samotné „koledovanie“ a jeho tradície rôzne menia.

„Zaujímavé je, že zatiaľ čo u nás a v susednom Česku sa chodí s pleteným korbáčom a v niektorých krajoch sa polieva vodou, v Poľsku a Maďarsku táto tradícia spočíva iba v polievaní vodou, a v Bulharsku neexistuje vôbec – tam je zvykom, že si ľudia ťukajú vajíčka a komu sa vajíčko nerozbije, ten bude mať po zvyšok roka šťastie,“ vysvetlila.

Zároveň poukázala, že tradícia koledy je najobľúbenejšia v Bulharsku (95 percent), Poľsku (67 percent) a v Českej republike (60 percent). Na Slovensku je to však 43 percent a v Maďarsku 42 percent.

Viac k témam: ľudové tradície, prieskum, Veľká noc
Zdroj: Webnoviny.sk - Pandémia koronavírusu vplýva aj na oslavy Veľkej noci. Takmer polovica Slovákov mení svoje zvyky © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.