Piatok, 22. november 2024
Slnečno  -1 °C
Mimoriadne správy

OĽaNO podporuje zastavenie spaľovania kvalitného dreva, Budaj navrhol niekoľko riešení

 Webnoviny  26. jún 2018  398  
OĽaNO podporuje zastavenie spaľovania kvalitného dreva, Budaj navrhol niekoľko riešení

BRATISLAVA 26. júna (WebNoviny.sk) - Poslanec za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Ján Budaj vyzýva poslancov Národnej rady SR, aby v septembri v druhom čítaní schválili návrh novely zákona o obnoviteľných zdrojoch energie, ktorý má zastaviť spaľovanie kvalitného dreva.

Návrh novely, ktorý predložila do parlamentu skupina dvadsiatich opozičných poslancov za strany SaS a OľaNO, v pondelok plénum posunulo do druhého čítania.

Odporúčame:
Ochranári, opozícia i verejnosť žiadajú poslancov, aby zastavili spaľovanie kvalitného dreva

"Namiesto energetických lesov v spaľovniach miznú aj zdravé stromy. Jediným riešením je vylepšiť zákon tak, aby sa spaľovala iba biomasa a zvyšky drevospracujúceho priemyslu," povedal Budaj s tým, že aktuálny zákon je zlý a takmer desať rokov spôsobuje škody lesom. Problémom je nevhodne nastavená štátna dotácia.

"Koalícia až v pondelok prelomila hluchotu a časť koaličných podporila dobrý návrh na novelizáciu zlého zákona," uviedol Budaj, podľa ktorého treba zmobilizovať všetky dobré sily, aby pomohli, že poslanci zákon prijmú.

Vystúpil aj ochranár zo zoskupenia VLK


Na tlačovej besede vystúpil ochranár Juraj Lukáč z Lesoochranárskeho zoskupenia VLK, ktoré iniciovalo petíciu BIOMASAKER. Ako uviedol, pokúsia sa všetky enviro hnutia zmobilizovať, aby vystúpili ako jednotný blok, ktorý dá poslancom najavo, že zákon by mal byť schválený.

Odporúčame:
Pellegrini sa nestretne s ochranármi z iniciatívy My sme les, dôvodom pracovná zaneprázdnenosť

Na Slovensku sa ťažilo päť miliónov kubíkov dreva ročne, po schválení súčasného zákona sa podľa jeho slov ťaží deväť až desať miliónov kubických metrov dreva ročne. "Je to veľa. Schválenie zákona by malo znamenať v praxi zníženie ťažby o štyri až päť miliónov kubíkov ročne," vysvetlil s tým, že pokles na päť až šesť miliónov kubíkov ročne je prijateľná hodnota.

"Využijeme čas na lobovanie medzi poslancami, aby sme ich presvedčili," povedal. Ako uviedol, v súčasnosti sa využíva aj kvalitné drevo a sú vyrúbané aj stromy z Národného parku Nízke Tatry či Poloniny.

Záujmy obchodu a biznis


Ako podotkol Budaj, za schválením súčasného zákona podľa neho boli záujmy obchodu a biznis. "Na Slovensku boli lesy poštátnené. Nikto nemyslel na hospodárenie, čo sme potom čakali iné, než to, že sa začali drancovať lesy, ktoré tu máme," povedal. Budaj by privítal, keby na Slovensku vznikali bioenergetické lesy. Zároveň vytkol, že Národná rada SR nemá výbor pre životné prostredie.

Lukáč povedal, že zmeny smerujú k tomu, aby zostali zachované iba dotácie na odpad z drevospracujúceho priemyslu a na drevo z energetických porastov. "Ostatné dotácie by sa mali zrušiť. Myslím, že to stačiť bude," povedal. Podľa Lukáča každá spaľovňa na Slovensku musí spaľovať aj kvalitné drevo, keďže nemáme dostatok biomasy.

Odporúčame:
Ochranári z My sme les chcú rokovať s premiérom a ministrami, na zmenu je potrebná podpora vlády

Poslanci Národnej rady SR v pondelok posunuli do druhého čítania návrh novely zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energie (OZE) a vysoko účinnej kombinovanej výroby, s ktorou prišla skupina dvadsiatich opozičných poslancov za stranu SaS a hnutie OĽaNO.

Hlavným cieľom predloženého návrhu je dosiahnuť zrušenie dotovania spaľovania dreva v biomasových zariadeniach, okrem dreva pochádzajúceho z energetických porastov a odpadu z drevospracujúceho priemyslu.

Odlesňovanie plôch


Poslanci, ktorí novelu predložili, upozorňujú na čoraz viditeľnejšie odlesňovanie zalesnených plôch, ale aj brehových porastov, či dokonca alejí a vetrolamov, s cieľom čerpať čo najviac dotácií.

„Na Slovensku ubudlo za ostatných osemnásť rokov 760 kilometrov štvorcových lesov a v súčasnej dobe sa ťaží takmer štyri milióny metrov kubických dreva na energetické účely, pričom udržateľná ťažba všetkého dreva je na lesných a nelesných plochách 5,8 až šesť miliónov metrov kubických dreva,“ uviedli opoziční poslanci.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) už viackrát prešetroval kvalitu dreva spaľovaného v biomasových elektrárňach.

„Napriek tomu, že vyhláška regulačného úradu povoľuje iba spaľovanie dreva kategórie VI, kontroly ÚRSO potvrdili, že vo viacerých prípadoch došlo k spaľovaniu kvalitnejšieho dreva, a dokonca aj dreva kvalitatívnej triedy III,“ ozrejmili poslanci SaS a OĽaNO. Aj na základe údajov regulátora chcú poslanci opozície novelou zákona zabezpečiť efektívnu kontrolu kvality spaľovaného dreva.

Viac k témam: Ján Budaj, Lesoochranárske zoskupenie VLK, OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti
Zdroj: Webnoviny.sk - OĽaNO podporuje zastavenie spaľovania kvalitného dreva, Budaj navrhol niekoľko riešení © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.