Štvrtok, 4. jún 2026
Mimoriadne správy
- Maďarský premiér Magyar žiada EÚ o ukončenie konania proti Budapešti
- Trump kritizoval Kongres za hlasovanie o stiahnutí amerických síl z vojny proti Iránu
- Na Istrijskom polostrove spadlo športové lietadlo, hlásia štyroch mŕtvych
- Predsedníčka EK Ursula von der Leyenová sľúbila pomoc Arménsku proti ruskému nátlaku
- Prokuratúra stiahla obvinenia voči primátorovi Budapešti za organizáciu vlaňajšieho pochodu Pride
Odstrihne sa Rusko od svetovej internetovej siete? Podľa politológa by sa z krajiny stala Severná Kórea
Webnoviny 12. marec 2022 607
12.3.2022 (Webnoviny.sk) - Ak by sa Ruská federácia odstrihla od globálnej internetovej siete, stala by sa z nej krajina v štýle Severnej Kórey alebo Číny, kde majú ich lídri absolútnu kontrolu nad tokom informácií cez internet.
Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt
Agentúre SITA to povedal Pavel Havlíček, vedecký pracovník českej Asociácie pre medzinárodné otázky.
Kontrola nad informačným priestorom
Ak by sa Rusko skutočne odpojilo od celosvetovej internetovej siete, mohlo by nastať markantné zrýchlenie doterajšieho trendu posilňovania izolácie sa od západného sveta a svetových médií.
„Utužila by sa kontrola nad informačným priestorom, ktoré by krajinu priviedli do područia ruskej propagandy a štátnych či štátom nepriamo riadených médií, ktoré by nemali žiadnu alternatívu,“ konštatuje politológ.
Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)
Ruský internet Runet
Havlíček však pochybuje, či je Rusko kompletného odstrihnutia sa od internetu vôbec schopné. Uvádza, že o takzvanom ruskom internete Runet sa hovorí už dlhšiu dobu, no ani napriek opakovaným deklaráciám nemá Moskva na jeho spustenie dostatok technických schopností.
„V poslednej dobe sa ale tento proces dramaticky zrýchlil, ale Rusko Runet stále ešte nevyskúšalo,“ uzavrel.
Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk - Odstrihne sa Rusko od svetovej internetovej siete? Podľa politológa by sa z krajiny stala Severná Kórea © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Rheinmetall podpísal s Rumunskom zbrojný kontrakt za 5,7 miliardy eur
Keď oni päťsto cieľov, mi aspoň jeden, ale poriadny. Lukašenko sa údajne nepriamo vyhráža likvidáciou Zelenského
Izraelský minister obrany pohrozil útokmi na Bejrút, tvrdí, že má podporu USA