Piatok, 22. november 2024
Sneženie  -1 °C
Mimoriadne správy

Odborníčka upozornila prezidentov B9, že ak obyvatelia neveria štátu, veria dezinformáciám

 Webnoviny   1. marec 2019  301  
Odborníčka upozornila prezidentov B9, že ak obyvatelia neveria štátu, veria dezinformáciám

KOŠICE 1. marca (WebNoviny.sk) - Ak sa štát nestará o obyvateľov, sú náchylní veriť dezinformáciám. Prezidentov z deviatich východoeurópskych štátov, ktorí sa zišli vo štvrtok v Košiciach, na to upozornila riaditeľka Európskej kancelárie Medzinárodného republikánskeho inštitútu v Bruseli Miriam Lexmann.

Vo svojom vystúpení sa zamerala na dva aspekty dezinformácií. Najskôr na prijímanie a spracovanie informácií zo sociálnych sietí, a potom na samotnú manipuláciu a propagandu.

Sloboda slova nesmie byť ohrozená


"Vplyv sociálnych sietí rastie a spolu s nimi aj šírenie dezinformácií. To je spôsobené nielen nastavením týchto sietí, ale aj celým radom ďalších vplyvov. Z našich výskumov však môžeme jasne povedať, že existuje priama súvislosť medzi rastúcim strachom, sociálnymi a ekonomickými problémami, ktorým obyvateľstvo trpí a náchylnosťou veriť alebo nechať sa manipulovať či už faktickými alebo emocionálnymi dezinformáciami alebo propagandou," uviedla Miriam Lexmann, ktorá vystúpila pred prezidentmi Bulharska, Českej republiky, Estónska, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Poľska, Rumunska a Slovenska.

Medzi návrhmi riešení Lexmann upozornila, že sloboda slova nesmie byt ohrozená opatreniami na elimináciu dezinformácií. Na druhej strane však toto právo musí byť garantované len človeku a nie robotom alebo klamným účtom na sociálnych sieťach. Miriam Lexmann upozornila, že často sa za riešenie strachu a sociálnych neistôt považuje vzdelanie.

Musí sa zmeniť prístup štátu


"Pravda je však taká, že iba vzdelanie - akokoľvek kvalitné, neumocní dôveru občanov v štát a jeho inštitúcie. Na to, aby vzrástla dôvera, sa musí zmeniť aj prístup štátu a jeho inštitúcií k občanovi," dodala Lexmann, ktorá pôsobí aj ako radca prestížneho akademického projektu dvoch britských univerzít Cambridge a University of Kent.

Prezidenti Bukureštskej deviatky prijali v Košiciach spoločnú deklaráciu. Uviedli v nej, že citlivo vnímajú hrozby, ktorým čelia jednotlivo alebo kolektívne napríklad z východu, ale aj hrozby súvisiace s novými technológiami.

Zároveň zdôraznili význam NATO a rovnako, že rôznym hrozbám musia čeliť spoločne. Prezidenti B9 diskutovali aj o situácii na Ukrajine, v oblasti Čierneho či Baltského mora a o aktivitách Ruska.

Viac k témam: krajiny Bukureštskej deviatky (B9)
Zdroj: Webnoviny.sk - Odborníčka upozornila prezidentov B9, že ak obyvatelia neveria štátu, veria dezinformáciám © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.