Piatok, 22. november 2024
Mimoriadne správy
- Záporožskej jadrovej elektrárni na juhu Ukrajiny hrozí odpojenie od elektriny
- Medzinárodný trestný súd vydal zatykač na izraelského premiéra pre vojnu v Pásme Gazy
- Rusi vo vojne proti Ukrajine prvýkrát použili medzikontinentálnu raketu
- Po tragédii na železničnej stanici v srbskom Novom Sade zatkli 11 ľudí
- Vulkanický systém neďaleko Reykjavíku opäť chrlil lávu
Ochranári, opozícia i verejnosť žiadajú poslancov, aby zastavili spaľovanie kvalitného dreva
BRATISLAVA 25. júna (WebNoviny.sk) – Poslankyňa za SaS Anna Zemanová vyzvala poslancov Národnej rady SR, aby podporili návrh zákona na zastavenie spaľovania kvalitného dreva.
Parlament bude o zmene zákona o obnoviteľných zdrojoch energie hlasovať v pondelok po 17:00, návrh predložila skupina dvadsiatich opozičných poslancov za strany SaS a OľaNO.
Odporúčame:
Štátne lesy menia nevýhodnú zmluvu s kontroverznou firmou, ktorú nezlomil ani Valko
„Drobná zmena v zákone môže ochrániť naše lesy pred spálením v elektrárni. Lesy majú oveľa dôležitejšiu úlohu, ako skončiť v ekologickej výrobe elektriny,“ uviedla Zemanová vo vyhlásení. Podľa nej majú dnes poslanci možnosť dať šancu našej prírode. Zdôraznila, že parlament by mal ukončiť možnosť, aby výrobcovia elektriny z biomasy spaľovali zdravé drevo a "štát im ešte za to aj platil“.
Škodlivé a neadresné dotácie
Na podporu novely v pondelok vyzval aj Slovenský ochranársky snem (S-O-S). "Pripájame sa k výzve na zastavenie škodlivých a neadresných dotácií na spaľovanie dreva a s tým súvisiacej devastácie prírody a krajiny," vyhlásil člen S-O-S, environmentalista Mikuláš Huba.
Momentálne platný zákon podľa neho umožňuje spracovateľom poberať dotácie aj na spaľovanie zdravých, hodnotných stromov a celých cenných porastov vo voľnej krajine vrátane alejí, brehových porastov či krajinotvorných solitérnych stromov.
Odporúčame:
Pellegrini sa nestretne s ochranármi z iniciatívy My sme les, dôvodom pracovná zaneprázdnenosť
"Súčasný stav v skutočnosti nepodporuje deklarovaný cieľ zvyšovania podielu obnoviteľných zdrojov energie, pretože kvalitu životného prostredia a regeneračné schopnosti prírody len znižuje. Navyše zhoršuje aj negatívne dopady globálnej zmeny klímy na naše územie," zdôraznil Huba. Petíciu za zrušenie dotácií na spaľovanie dreva STOP Biomasaker už podpísalo viac ako 38 000 občanov.
Upozorňujú na odlesnené plochy
Skupina dvadsiatich opozičných poslancov navrhuje zmenu zákona o podpore obnoviteľných zdrojov tak, aby štát nedotoval všetko spaľovanie biomasy z dreva. Dotované podľa návrhu má zostať iba spaľovanie dreva z energetických porastov a spaľovanie odpadu z drevospracujúceho priemyslu.
Poslanci v návrhu novely upozorňujú na čoraz viditeľnejšie odlesňovanie zalesnených plôch, ale aj brehových porastov, či dokonca alejí a vetrolamov s cieľom čerpať čo najviac dotácií. Na Slovensku podľa satelitného snímkovania Global Forest Watch od roku 2000 ubudlo 760 km2 lesov a v súčasnosti sa ťažia takmer štyri milióny m3 dreva len na energetické účely.
Odporúčame:
Ochranári z My sme les chcú rokovať s premiérom a ministrami, na zmenu je potrebná podpora vlády
Štedré dotácie vyhnali cenu lesnej štiepky na výšku okolo 58 eur za tonu, čo urobilo spracovanie akýchkoľvek foriem dreva ekonomicky nezaujímavým. To vedie k výrubu zdravých stromov a k ich spaľovaniu na energiu. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) už viackrát prešetroval kvalitu dreva spaľovaného v biomasových elektrárňach a potvrdil, že vo viacerých prípadoch sa spaľovalo kvalitnejšie drevo.
Výroba škodí prírode
Aj Lesoochranárske zoskupenie VLK tvrdí, že výroba energie z drevnej štiepky je z environmentálneho pohľadu nezmyselná, škodí prírode, zvyšuje cenu energií pre koncového spotrebiteľa, dotácie deformujú trh s energiami a jedinými profitujúcimi sú majitelia spaľovní a drevorubači. Takto vyrobená elektrická energia sa dostáva do siete prednostne, čo znamená, že výrobcovia majú zabezpečený odber.
Finančná dotácia výrobcom pokrýva všetky náklady na nákup suroviny. Takto nastavený systém vedie k tomu, že štát podporuje budovanie nových spaľovní, ktoré svojou spotrebou značne prekročili kapacity slovenských lesov.
Organizácie BirdLife Europe a Transport & Environment nedávno zverejnili publikáciu s názvom Black Book of Bioenergy (Čierna kniha bioenergie), v ktorej konštatujú, že spaľovanie biomasy je stále spojené s tvorbou emisií skleníkových plynov a okrem toho často vedie k masívnemu úbytku biodiverzity a tak aj deštrukcii ekosystémov.
Viac k témam: drevoštiepka, Lesoochranárske zoskupenie VLK, poslanci, Slovenský ochranársky snem S-O-S, spaľovanie
Zdroj: Webnoviny.sk - Ochranári, opozícia i verejnosť žiadajú poslancov, aby zastavili spaľovanie kvalitného dreva © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
NelsonHall označil Atos za lídra v službách digitálneho bankovníctva