Piatok, 22. november 2024
Mimoriadne správy
- Záporožskej jadrovej elektrárni na juhu Ukrajiny hrozí odpojenie od elektriny
- Medzinárodný trestný súd vydal zatykač na izraelského premiéra pre vojnu v Pásme Gazy
- Rusi vo vojne proti Ukrajine prvýkrát použili medzikontinentálnu raketu
- Po tragédii na železničnej stanici v srbskom Novom Sade zatkli 11 ľudí
- Vulkanický systém neďaleko Reykjavíku opäť chrlil lávu
Nezvestnosť osôb je potrebné hlásiť hneď, nie po 24 hodinách, upozorňuje polícia
18.7.2020 (Webnoviny.sk) - Nezvestnosť osôb môžu občania nahlasovať polícii okamžite, nemusia čakať 24 hodín, ako je to zaužívané v niektorých filmoch.
Polícia vo svojom profile na sociálnej sieti dementovala mýty viažuce sa k hľadaniu nezvestných. Patria medzi ne aj informácie o údajných čiernych dodávkach, ktoré sa „majú pokúšať unášať deti“.
Nezvestnými osobami do 18 rokov v rámci Slovenskej republiky sú predovšetkým mladiství a maloletí, ktorí utekajú z reedukačných centier a tí, ktorí sú predmetom takzvaných rodičovských únosov.
Statusy vedú k šíreniu hoaxov
Štandardný trestný čin únosu osoby do 18 rokov zo strany cudzej osoby sa na území Slovenska nevyskytuje.
Polícia zároveň vyzýva ľudí, aby v prípade akékoľvek podozrenia ihneď kontaktovali číslo 158 a nezverejňovali o celej situácii statusy na sociálnych sieťach.
„Vedú k vzniku a šíreniu hoaxov. Ak by došlo k ohrozeniu bezpečnosti akejkoľvek skupiny osôb, Policajný zbor túto skutočnosť nebude tajiť a verejnosť upozorní prostredníctvom svojich sociálnych sietí a médií,“ dodáva polícia.
Nezvestnosť osôb majú občania právo nahlasovať okamžite. Dôležité je poskytnúť čo najviac informácií - o poslednom mieste pobytu nezvestnej osoby, jej záujmoch, okruhu priateľov a známych, problémoch, oblečení a podobne.
Po 20 rokoch je pátranie formálne ukončené
Najdlhšie hľadanou osobou, ktorá v čase nezvestnosti nebola plnoletá, je Marek Ščuka z Arnutoviec (okres Spišská Nová Ves). Polícia po ňom pátra od septembra 2010. Z domu odišiel 12. septembra 2010 spoločne s kamarátmi do obce Smižany, odkiaľ sa nevrátil.
V historickom prehľade pátrania policajného zboru existujú prípady, keď sa mladistvá alebo maloletá osoba nikdy nenašla.
„Spravidla po 20 rokoch je pátranie formálne ukončené a súd ju môže vyhlásiť za mŕtvu, čo však na druhej strane neznamená, že polícia nepracuje s poznatkami, ktoré by viedli k jej vypátraniu aj po viac ako dvoch desaťročiach,“ doplnila polícia.
Databáza nezvestných mladistvých a maloletých osôb je dostupná na webe ministerstve vnútra.
Viac k témam: nezvestná osoba
Zdroj: Webnoviny.sk - Nezvestnosť osôb je potrebné hlásiť hneď, nie po 24 hodinách, upozorňuje polícia © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.